| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Określenie przychodu
W podatku dochodowym od osób fizycznych za dzień uzyskania przychodów uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności. W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się tej zasady, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
 
Towar należy uznać za wydany kupującemu z chwilą: otrzymania przez niego przesyłki, jeżeli opłaca ją sprzedający, nawet jeżeli kosztami przesyłki obciąża kupującego (tak będzie np. przy wysyłce pocztą); nadania przesyłki, jeżeli transport opłaca kupujący, co będzie możliwe w przypadku firmy kurierskiej, która wystawi fakturę (i obciąży) wyłącznie odbiorcę przesyłki, czyli kupującego. Zarówno dla celów fakturowania, jak i ujęcia w ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej, sprzedaż w sieci należy traktować dokładnie tak samo, jak sprzedaż dokonaną np. w sklepie.
 
W związku z globalnym charakterem działalności prowadzonej w internecie istotne znaczenie mogą mieć w zakresie PIT zasady przeliczania przychodów w walutach obcych na złote. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Za przychód ten uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK