| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Odsetki i należne zaliczki

W następnej kolejności podatnik wypełnia części od K do M zeznania, w których usunięto dotychczasowe dane będące odzwierciedleniem danych w formularzu PIT/B oraz dodano nowe części. W druku zeznania podatkowego za 2007 rok pojawiła się nowa część K dotycząca zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy o PIT. Jest to podatek, jaki osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski i uzyskujące bez pośrednictwa płatnika przychody, o którym mowa w art. 29 ustawy, są zobowiązane wpłacać bez wezwania na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Obowiązek wykazywania tego podatku w zeznaniu podatkowym nałożył na podatników art. 45 ust. 3b ustawy o PIT w kształcie nadanym nowelizacją ustawy o PIT z 16 listopada 2006 r.

W następnej kolejności podatnik wypełnia część L zeznania. Podatnik w poz. 77-88 wykazuje tutaj odsetki naliczone zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o PIT. Zmiana ta jest konsekwencją wspomnianej już likwidacji obowiązku składania przez podatników w trakcie roku podatkowego deklaracji, w których należności te wykazywano za okres od stycznia do listopada. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 22e ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należności te należy wykazać w zeznaniu rocznym. W celu umożliwienia organom podatkowym weryfikacji prawidłowości ich regulowania w trakcie roku, podatnik został zobowiązany do wykazywania kwoty odsetek w rozbiciu na poszczególne miesiące.

Wyjaśnijmy, że jeżeli podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie był obowiązany do zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to w takiej sytuacji musi wykazać i zapłacić stosowne odsetki. Są one naliczane za okres od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok lub do dnia zaliczenia ich do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W aktualnym druku zeznania PIT-36L dodano także nową część dotyczącą należnych zaliczek, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Wyjaśnijmy, że chodzi tu o zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej z wyjątkiem zaliczek uiszczanych w uproszczonej formie na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy. Jednocześnie na pierwszej stronie zeznania dodano odpowiednie pouczenie dające podstawę do wszczęcia na podstawie wykazanych przez podatnika informacji postępowania egzekucyjnego w sytuacji zaistnienia przesłanek określonych w tym pouczeniu. Zgodnie z jego brzmieniem wykazane w tej części deklaracji kwoty stanowią podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, na odsetki od wykazanych i nieuiszczonych w obowiązujących terminach lub uiszczonych w niepełnej wysokości kwot należnych zaliczek.

W następnej kolejności, w części N obowiązującego wzoru zeznania, podatnik powinien poinformować urząd skarbowy o składanych wraz z formularzem załącznikach. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok podatnicy nie składają już załącznika PIT/X. W tej części dodano natomiast pozycję dotyczącą informacji o dołączonym do zeznania Sprawozdaniu o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Zmiana jest konsekwencją postanowień art. 45 ust. 5a ustawy o PIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK