| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Opodatkowanie dochodów z likwidacji działalności gospodarczej

Likwidacja małej firmy wymaga uregulowania zobowiązań nie tylko wobec kontrahentów, ale również należności publicznoprawnych, w tym podatków. Zakończenie działalności gospodarczej pociąga za sobą skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w VAT, bez względu na formę prawną, w jakiej działa przedsiębiorca. Zgromadzone przez firmę towary handlowe, wyroby gotowe, wyposażenie czy też środki trwałe w momencie likwidacji działalności stają się przedmiotem zainteresowań prawa podatkowego.

Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej lepiej sprzedać środek trwały wykorzystywany w działalności, czy lepiej go przekazać (darować). Co może okazać się bardziej opłacalne dla podatnika w kontekście rozliczeń likwidacji dla celów VAT i PIT?

 

PIOTR GŁUSZEK

doradca podatkowy, dyrektor wrocławskiego biura MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Zgodnie z art. 14 ustawy o VAT opodatkowaniu polegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w trzech przypadkach. Po pierwsze, rozwiązania spółki cywilnej i handlowej niemającej osobowości prawnej. Po drugie, zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności opodatkowanych, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Po trzecie, podatnika będącego osobą fizyczną, który nie wykonywał czynności opodatkowanych co najmniej przez dziesięć miesięcy. Konieczność opodatkowania towarów w związku z likwidacją działalności nie dotyczy podatników zwolnionych z VAT.

Powyższe stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Opodatkowane remanentem likwidacyjnym są także środki trwałe. Jednak, gdy przed dniem rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podatnik dokona zbycia lub nieodpłatnie przekaże środki trwałe tak, że w dniu likwidacji działalności nie będzie ich posiadał, to nie będzie ciążył na nim obowiązek ich opodatkowania w związku z likwidacją działalności.

Dla celów VAT korzystniejsza jest zatem sprzedaż środków trwałych przed likwidacją działalności, gdyż wtedy ciężar ekonomiczny VAT będzie ponosił nabywca. W przypadku darowizny to podatnik oblicza podatek należny, który staje się dla niego ciężarem podatkowym, tj. nie finansuje go nabywca. Istnieje także możliwość zbycia przedsiębiorstwa czy aportu środków trwałych.

Artykuł 14 ust. 7 ustawy o VAT stanowi, że dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek osobowych, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu z VAT przez 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego w podatku od remanentu, pod warunkiem jednak rozliczenia VAT od towarów objętych spisem z natury.

W związku z likwidacją działalności podatnicy PIT opłacanego na ogólnych zasadach mają obowiązek sporządzenia spisu z natury. W spisie tym jednak nie uwzględnia się środków trwałych. W konsekwencji ich sprzedaż, nawet już po zakończeniu działalności, powoduje powstanie przychodu. Przychodu jednak nie ustala się: gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat lub gdy sprzedawane są nieruchomości mieszkalne wykorzystywane na cele działalności gospodarczej. Przychód nie wystąpi, jeśli podatnik przeznaczy środki trwałe na cele prywatne albo nieodpłatnie je przekaże. W tym sensie darowizna środków trwałych jest korzystniejsza aniżeli odsprzedaż.

Podatnicy ryczałtowcy sporządzają remanent likwidacyjny oraz spis rzeczowych składników majątku niebędących środkami trwałymi. Ryczałt pobiera się jednak od odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku będących środkami trwałymi, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały one wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, a dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej nie wykazują podatku z tytułu zbycia środków trwałych.

(MGM)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »