| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy u podatników płacących kwartalne zaliczki nastąpiły zmiany w prowadzeniu pkpir

Czy u podatników płacących kwartalne zaliczki nastąpiły zmiany w prowadzeniu pkpir

Czy po wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g-3i updof) ulegną zmianie dotychczasowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Czy powstaną jakieś nowe obowiązki (np. w postaci prowadzenia dodatkowej dokumentacji, większej komplikacji rozliczenia rocznego itp.)?


rada


Częstotliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej (co miesiąc, co kwartał) nie ma wpływu na sposób prowadzenia pkpir. Nie powinno mieć to również wpływu na sposób sporządzenia zeznania rocznego, ponieważ dotychczas wykazywało się w nim tylko sumę zaliczek wpłaconych w ciągu roku podatkowego. Wzory formularzy zeznań podatkowych za 2007 r. nie zostały jednak jeszcze ogłoszone.


uzasadnienie


Wybór kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek dotyczy tylko metody obliczania należnej zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Nie ma natomiast wpływu na sposób prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Należy ją prowadzić według takich samych zasad, jakie dotyczą pozostałych podatników. Oznacza to m.in., że terminy ujmowania operacji gospodarczych w pkpir nie ulegają zmianie i nie wydłużają się np. do kwartału. Jeżeli więc podatnik ujmuje operacje na bieżąco, to niezależnie od tego, czy oblicza zaliczkę na podatek co miesiąc czy co kwartał, poszczególne zdarzenia uwzględnia w księdze w dacie ich występowania, najpóźniej przed rozpoczęciem działalności w następnym dniu. Natomiast w przypadku gdy poszczególne operacje gospodarcze ujmuje w porządku chronologicznym w terminie do 20. dnia następnego miesiąca, to również nie zmienia tego sposobu postępowania, gdy zaliczki na podatek są obliczane co kwartał, a nie co miesiąc. Wprawdzie w rozporządzeniu jest mowa o tym, że zapisów w pkpir należy dokonać w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, co mogłoby sugerować termin obliczenia zaliczki (miesięczny albo kwartalny), ale terminem ostatecznym i tak jest 20. dzień każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Tak więc, wprowadzając możliwość wpłacania zaliczek co kwartał, ustawodawca nie zmienił terminów ujmowania operacji za dany okres w pkpir. Możliwość ta nie jest również przewidziana w nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir.


Kwartalny sposób obliczania zaliczek na podatek nie powinien mieć również wpływu na sposób sporządzenia zeznania rocznego. Jak dotąd, ujmowało się w nich tylko sumę wpłaconych zaliczek (wzory formularzy zeznań podatkowych za 2007 r. nie zostały jeszcze ogłoszone). Wobec tego częstotliwość ich wpłacania (zaliczki miesięczne albo kwartalne) nie powinna mieć wpływu na sposób ich ujmowania w zeznaniu rocznym.


Podstawa prawna:
- art. 24a ust. 1, art. 44 ust. 2, ust. 3g-3i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

- § 17 i 30 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229


Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »