| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Ryczałt lub karta podatkowa
Jeżeli choćby jeden z małżonków osiągał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane w formie ryczałtu albo karty podatkowej, wówczas nie ma on prawa do wspólnego rozliczenia. Potwierdza to również pismo Ministerstwa Finansów z 26 maja 2004 r. (PB2/RB-066-0241-898/04).
Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami opodatkowanymi według zasad określonych w ustawie o PIT. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, do sumy dochodów małżonków, które podlegają wspólnemu opodatkowaniu, nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Od tej zasady ustawa o PIT przewiduje wyjątek. Otóż ze wspólnego opodatkowania mogą skorzystać małżonkowie, nawet jeżeli jeden z nich osiąga przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Warunkiem wspólnego rozliczenia w tym przypadku jest to, by małżonek uzyskujący przychody ze wspomnianych tytułów nie korzystał jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli 19-proc. stawką podatku) albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
INSTRUKCJA
Jak obliczyć wspólny podatek małżonków?
ETAP 1
Obliczcie dochód – każdy swój Dochody te określa się zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy. Odliczeniu od dochodu każdego z małżonków z osobna podlegają składki na ubezpieczenie społeczne oraz ulgi i odliczenia dokonywane od dochodu.
ETAP 2
Dodajcie dochody Łącznemu opodatkowaniu podlega suma dochodów obojga małżonków. Oznacza to, że po dokonanych już odliczeniach, o których wcześniej była mowa, trzeba zsumować to, co pozostało.
ETAP 3
Wyliczcie podatek Podatek od łącznych dochodów małżonków, czyli ich sumy, oblicza się w ten sposób, że podatek obliczony od połowy dochodów obojga małżonków (według skali podatkowej) mnoży się przez dwa. Wyliczona w ten sposób kwota to łączny podatek małżonków. Ustalona w ten sposób kwota stanowi podatek określony na imię obojga małżonków.
Co w razie separacji albo rozwodu
Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów mogą skorzystać jedynie ci małżonkowie, którzy pozostają w związku małżeńskim. Z takiego sposobu na obniżenie podatku nie skorzystają już te osoby, które się rozwiodły, a także ci podatnicy, którzy pozostają w separacji. Ustawodawca przewidział jednak swego rodzaju pomoc podatkową dla samotnych rodziców.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK