| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Rozliczenia podatkowe małżonków i byłych małżonków

Ryczałt lub karta podatkowa
Jeżeli choćby jeden z małżonków osiągał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane w formie ryczałtu albo karty podatkowej, wówczas nie ma on prawa do wspólnego rozliczenia. Potwierdza to również pismo Ministerstwa Finansów z 26 maja 2004 r. (PB2/RB-066-0241-898/04).
Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami opodatkowanymi według zasad określonych w ustawie o PIT. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, do sumy dochodów małżonków, które podlegają wspólnemu opodatkowaniu, nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. Od tej zasady ustawa o PIT przewiduje wyjątek. Otóż ze wspólnego opodatkowania mogą skorzystać małżonkowie, nawet jeżeli jeden z nich osiąga przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Warunkiem wspólnego rozliczenia w tym przypadku jest to, by małżonek uzyskujący przychody ze wspomnianych tytułów nie korzystał jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli 19-proc. stawką podatku) albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
INSTRUKCJA
Jak obliczyć wspólny podatek małżonków?
ETAP 1
Obliczcie dochód – każdy swój Dochody te określa się zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy. Odliczeniu od dochodu każdego z małżonków z osobna podlegają składki na ubezpieczenie społeczne oraz ulgi i odliczenia dokonywane od dochodu.
ETAP 2
Dodajcie dochody Łącznemu opodatkowaniu podlega suma dochodów obojga małżonków. Oznacza to, że po dokonanych już odliczeniach, o których wcześniej była mowa, trzeba zsumować to, co pozostało.
ETAP 3
Wyliczcie podatek Podatek od łącznych dochodów małżonków, czyli ich sumy, oblicza się w ten sposób, że podatek obliczony od połowy dochodów obojga małżonków (według skali podatkowej) mnoży się przez dwa. Wyliczona w ten sposób kwota to łączny podatek małżonków. Ustalona w ten sposób kwota stanowi podatek określony na imię obojga małżonków.
Co w razie separacji albo rozwodu
Z możliwości łącznego opodatkowania dochodów mogą skorzystać jedynie ci małżonkowie, którzy pozostają w związku małżeńskim. Z takiego sposobu na obniżenie podatku nie skorzystają już te osoby, które się rozwiodły, a także ci podatnicy, którzy pozostają w separacji. Ustawodawca przewidział jednak swego rodzaju pomoc podatkową dla samotnych rodziców.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »