Samozatrudnienie – z czym się wiąże?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest samozatrudnienie?
REKLAMA
Samozatrudnienie dotyczy osób fizycznych, które zakładają własną działalność gospodarczą i najczęściej współpracują z jednym lub kilkoma kontrahentami. Działania takie mogą być objęte umową między stronami (umowa o współpracy, umowa B2B) regulującą najbardziej istotne elementy, m.in. rodzaj zleceń, ich efektów, terminy, wynagrodzenie. Szczegóły zależą od ustaleń między zleceniodawcą i zleceniobiorcą.
Posiadając własną działalność pracuje się na własny rachunek, własną odpowiedzialność i na własne ryzyko. Równocześnie jest to także swoboda działania, dobierania partnerów biznesowych, zleceń. Jest to także wolność wyboru – pracę można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie (chyba, że nasze ustalenia z głównym kontrahentem to regulują).
Obowiązki osoby samozatrudnionej
Oprócz zdobywania i realizacji kolejnych zleceń, własna działalność wiąże się z określonymi obowiązkami. Po tym jak już założymy firmę, jesteśmy odpowiedzialni za samodzielne opłacanie podatków, ZUS oraz prowadzenie księgowości (może się tym też zająć wybrane przez nas biuro rachunkowe).
Należy przechowywać dokumentację księgową (m.in. KPiR, faktury przychodowe, kosztowe, deklaracje ZUS, umowy z kontrahentami, dokumenty rejestracyjne, oświadczenia). Co istotne i przede wszystkim wygodne, w większości przypadków dokumentację można gromadzić w formie cyfrowej.
Samodzielnie należy zadbać o elementy, które w ramach umowy pracę gwarantuje w określonych zasadach Kodeks pracy. Urlopy, zasiłki, dodatkowe dni wolne, świadczenia.
Zobacz także: Moja firma
Samozatrudnienie – o czym pamiętać?
Główną zaletą jest możliwość uzyskiwania większych zarobków. Z jednej strony mamy swobodę dobierania zleceń. Z drugiej strony, porównując kwotę wynagrodzenia jako całkowity koszt pracodawcy, na samozatrudnieniu możemy zarobić więcej niż na umowie o pracę. Dodatkowo ujmując koszty firmowe, obniżamy podatek do zapłaty, tym samym zarabiamy więcej.
Sami decydujemy o wysokości odprowadzanych składek do ZUS (punktem odniesienia są kwoty minimalne i maksymalne ustalane odgórnie). W przypadku umowy o pracę zobowiązania wobec ZUS rosną wraz ze wzrostem wynagrodzenia. Oczywiście równocześnie otrzymujemy przywileje osoby zatrudnionej w ten sposób.
REKLAMA
Samozatrudnienie wiąże się z różnymi obowiązkami, w tym przede wszystkim związanymi z rozwojem swojego biznesu czy kwestiami formalnymi. Z drugiej strony daje swobodę działania, dobierania kontrahentów i decydowania o wysokości zobowiązań wobec ZUS ponad te minimalne. Wiele elementów można także ustalić z naszym głównym kontrahentem w ramach umowy o współpracy. Tak, aby były to działania partnerskie, oparte na uczciwości i szacunku obu stron wobec siebie.
Co jest najlepszym rozwiązaniem? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma jednej, idealnej ścieżki dla wszystkich, ponieważ wszystko to zależy od naszej sytuacji, potrzeb i planów. Ważne, aby podejmować decyzję świadomie i po rozważeniu zalet oraz ograniczeń danego rozwiązania z naszej perspektywy.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Autorka: Anna Pisu, InFakt
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat