REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi IT a koszty uzyskania przychodów w CIT

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Usługi IT a koszty uzyskania przychodów w CIT /shutterstock.com
Usługi IT a koszty uzyskania przychodów w CIT /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Zakres świadczonych usług IT jest bardzo obszerny i w niemal każdym wypadku wymaga odrębnej analizy. Temat kosztów uzysania przychodów odnośnie tych usług komplikuje dodatkowo niejednolite podejście organów podatkowych oraz to, że przepisy ustawy o CIT nie posługują się pojęciem usług kompleksowych.

W grupach kapitałowych coraz powszechniejszą praktyką jest wewnątrzgrupowe świadczenie usług IT. Standaryzacja procesów oraz specyficzna wiedza z obszaru informatyki i zarządzania projektami IT sprawiają, że grupy kapitałowe decydują się na powierzenie funkcji IT jednemu podmiotowi i obsługę przez ten podmiot pozostałych. Regulacje wprowadzone do ustawy CIT z dniem 1 stycznia 2018 r. nie sprzyjają jednak takiemu uregulowaniu współpracy w ramach grup w obszarze IT. Zgodnie z art. 15e ust 1 pkt 1) ustawy o CIT podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty: usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Co do zasady katalog ten nie uwzględnia zatem bezpośrednio usług w zakresie IT. W związku jednak ze wskazaniem w ostatnim zdaniu art. 15e ust 1 pkt 1) ustawy CIT sformułowania „świadczeń o podobnym charakterze”, w zakresie usług IT wykształciła się już spora praktyka organów w zakresie kwalifikacji usług IT do jednej z kategorii wymienionych w tym przepisie.

Autopromocja

Help desk jako usługi IT

Usługi help desk polegają na świadczeniu usług wsparcia technicznego dla użytkowników. Organy podatkowe wskazują, że usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych znajdują się poza limitem określonym powyżej (por. interpretacja nr 0111-KDIB2-3.4010.124.2018.3.KK, z dnia 26 września 2018 r.). Podobna klasyfikacja została dokonana w stosunku do bieżącego wsparcia IT oraz dostawy sprzętu komputerowego (interpretacja nr 0111-KDIB13.4010.436.2018.1.JKT podobnie 0114-KDIP2-2.4010.365.2018.2.AM z dnia 19 października 2018 r.). Można więc przyjąć, że popularny help desk znajduje się poza limitem.

Systemy IT i programowanie

Systemy informatyczne zapewniane różnym spółkom z grupy stanowią kolejną podgrupę w zakresie usług IT. Fiskus wskazuje, że administrowanie oprogramowaniem ERP z poziomu centralnego, pomoc techniczna w zakresie korzystania z oprogramowania ERP oraz doskonalenie procedur nie jest objęte limitem (nr 0111-KDIB1-2.4010.309.2018.2.PH). Podobnie w stosunku do usług serwisu i utrzymania oprogramowania i systemów informatycznych (interpretacja nr 0111-KDIB1-2.4010.363.2018.1.AW).

Często spotykaną kategorią usług IT jest także programowanie. Co do zasady usługi IT obejmujące usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania nie podlegają opodatkowaniu. Tak wskazał organ w interpretacji nr 0111-KDIB2-3.4010.124.2018.3.KK z dnia 26 września 2018 r.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doradztwo w zakresie IT

Dużą grupą usług IT stanowią usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) pojęcie „doradztwo” oznacza „udzielanie fachowych porad”. Innymi słowy, usługi takie muszą się charakteryzować doradczym charakterem, tzn. muszą z nich wynikać rekomendacje, czy przedstawiać analizę różnych sytuacji. Takie usługi podlegają już limitowi. Na to wskazuje przykładowo stanowisko organu w interpretacji nr 0114-KDIP2-2.4010.345.2018.2.AG z dnia 11 października 2018 r.


Zarządzanie i koordynacja projektów IT

Ostatnią dużą grupą usług IT są usługi związane z koordynacją projektów IT, zarządzaniem systemami informatycznymi, usługi zarządzania stronami internetowymi (hosting) oraz usługi związane z zarządzaniem siecią. Niestety w tym zakresie fiskus jest bardzo konsekwentny i traktuje takie usługi jako objęte limitem (przykładowo interpretacja nr 0114-KDIP2-3.4010.100.2018.3.MS z dnia 13 lipca 2018 r.).

Zakres usług IT jest bardzo obszerny i w każdym wypadku wymaga indywidualnej analizy. Temat komplikuje dodatkowo niejednolite podejście organów podatkowych oraz fakt, że przepisy CIT nie posługują się pojęciem usług kompleksowych. Zatem co do zasady każda usługa powinna być wyodrębniona, o ile jest to możliwe i odrębnie sklasyfikowana. Dobrą praktyką w tym zakresie jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Doświadczenie uczy jednak, że przed złożeniem wniosku warto wcześniej wystąpić do Głównego Urzędu Statystycznego o klasyfikację usług. Organy podatkowe próbują, pomimo opisania usług we wniosku oraz wskazania kodu klasyfikacji PKWiU, same dokonywać oceny ekonomicznego sensu świadczenia, wychodząc często w swojej interpretacji poza literalne ramy wykładni pojęć wskazanych w ustawie. Wykorzystują do tego celu definicje funkcjonalne, a nawet systemowe usług stypizowanych w art. 15 e ust 1 pkt 1) ustawy CIT.

W związku z powyższym część podatników nie występuje z wnioskami o interpretację, a przygotowuje we współpracy z doradcą podatkowym argumentację podatkową wraz z uzasadnieniem biznesowym na wypadek ewentualnej kontroli (tzw. defense file).

Autor: radca prawny Robert Nogacki

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku, doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi

radca prawny Robert Nogacki, Kancelaria Prawna Skarbiec
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA