REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

KPiR

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak należy ewidencjonować materiały pomocnicze w kpir

Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów

Czy na podstawie faktury proforma można zaewidencjonować w kpir zakup towarów?

Dowód przesunięcia towarów w kpir

Prowadzę firmę handlową składającą się z kilku sklepów w różnych miejscowościach. Jak księgować przesunięcie towaru między tymi sklepami?

Zbiorcze księgowanie w kpir

Prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jednocześnie prowadzę rejestr na potrzeby podatku od towarów i usług. Czy w związku z tym mogę w księdze przychodów i rozchodów księgować w odpowiednich kolumnach ponoszone przeze mnie wydatki zbiorczo raz w miesiącu na podstawie zestawienia wydatków (wydruku komputerowego) wynikających z rejestru VAT-owskiego?

REKLAMA

Jak powinno wyglądać dokumentowanie faktury VAT w kpir przed wpłynięciem towaru do firmy

Zdarza się, że materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury.

Nierzetelność pkpir - fiskus twierdzi, że nie było transakcji

Prawidłowe zaksięgowanie faktur nie wyłącza zarzutu nierzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Organy podatkowe mogą bowiem wykazać, że za fakturą nie stoi rzeczywiście zakupiona usługa, towar, czy materiał.

Nota księgowa w kpir a VAT

Nota księgowa nie może stanowić samodzielnej podstawy do dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego na gruncie podatku od towarów i usług. Dokonując rozliczeń z tytułu świadczonych przez siebie usług podatnik powinien posługiwać się fakturą VAT jako podatnik podatku od towarów i usług.

Dokumentowanie premii pieniężnej w księdze przychodów i rozchodów

Jak należy udokumentować w księdze podatkowej transakcję polegającą na wypłacie kontrahentom (nabywcom) premii pieniężnej, której wysokość uzależniona jest od wysokości obrotów?

REKLAMA

Dowody księgowe jako podstawa zapisów w kpir

Stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Wpisów do kpir dokonuje się na podstawie dowodów księgowych.

Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych w kpir

Na podstawie  art. 2 ust 1 pkt 19 ustawy prawo dewizowe, działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży.

Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Zgodnie z art. 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22m.

Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usług?  Wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług. Stosowana też jest kasa fiskalna.

Kpir a obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej w trakcie miesiąca

Obowiązek zaprowadzenia ewidencji sprzedaży mają miedzy innymi podatnicy, którzy nie posiadają kasy rejestrującej, a dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Ewidencja przychodów ze sprzedaży u podatnika zwolnionego z VAT

Podatnik nie jest Vat-owcem ze względu na wysokość obrotu. Prowadzi sprzedaż zarówno na rzecz przedsiębiorstw jak również osób fizycznych, jednak nie podlega obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej. Jak powinien dokumentować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

Ewidencja sprzedaży u podatników stosujących kasy fiskalne

Prowadzenie ewidencji sprzedaży w przypadku prowadzenia kpir przez biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe w Warszawie prowadzi podatnikowi księgę przychodów i rozchodów. Czy podatnik podatnik w takiej sytuacji musi prowadzić ewidencję sprzedaży?

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży

Jakie dane powinna zawierać ewidencja sprzedaży zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Kiedy księga przychodów i rozchodów jest nierzetelna

Paragraf 11 rozporządzenia o kpir nakazuje podatnikom prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów rzetelnie i w sposób niewadliwy. Oba te pojęcia są zdefiniowane w rozporządzeniu.

Kiedy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową w pkpir

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c ustawy o PIT). Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego - w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak zaksięgować w pkpir przychód ze sprzedaży oprogramowania

Jak księgować przychód osiągany ze sprzedaży oprogramowania wraz z licencją, w sytuacji gdy sprzedaż jest prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę pośredniczącą i następuje poprzez stronę internetową, a dokumentem potwierdzającym dokonaną sprzedaż jest zestawienie płatności w postaci raportu za dany okres?

Czym jest ewidencja wyposażenia i co powinna zawierać

W myśl § 4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, podatnicy obowiązani do prowadzenia podatkowej księgi prowadzić powinni ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencję wyposażenia.

Jak należy ując w kpir koszty opłat leasingowych

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są opłaty ponoszone z tytułu umowy leasingu operacyjnego z wyjątkiem kaucji gwarancyjnej , która jest świadczeniem zwrotnym.

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pkpir

Jak amortyzować samochód, jako środek trwały w księdze przychodów i rozchodów?

Metody i terminy ujmowania przychodów w pkpir

Rozpoczynam działalność gospodarczą. Mam pytanie na który dzień miesiąca powinienem ujmować przychody z działalności gospodarczej w książce przychodów i rozchodów?

Metody i terminy ujmowania kosztów w pkpir

Podatnicy mają często wątpliwości jak należy prawidłowo ujmować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i w jakich terminach od dnia zakupu towarów

Kto może nie prowadzić księgi przychodów i rozchodów

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W jakim terminie trzeba założyć pkpir

Dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej termin założenia księgi przychodów i rozchodów wyznaczony został na dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przykładowo działalność gospodarcza rozpoczęła się 15 czerwca to od tego dnia istnieje obowiązek prowadzenia kpir.

Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Zgodnie z ustawą o PIT podatkową księgę przychodów i rozchodów (zwaną dalej księgą) mają obowiązek prowadzić wykonujące działalność gospodarczą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 1.200.000,- euro. Ale to nie wszyscy, którzy powinni zainteresować się tą księgą.

REKLAMA