REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?
Jak korzystnie podatkowo podwyższyć kapitał zakładowy?

REKLAMA

REKLAMA

Jestem prezesem spółki z o.o. Stanąłem, wraz innymi członkami zarządu, przed koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym pojawił się problem jak najkorzystniej podatkowo można dokonać takiego procesu. Istnieje wiele sposobów dokapitalizowania spółki. Który z nich byłby najkorzystniejszy dla naszej spółki?

Każdy ze wspólników może dofinansować spółkę poprzez udzielenie spółce pożyczki jak również poprzez podwyższenie kapitału spółki wnosząc dopłaty pieniężne.

Autopromocja

Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału będą kosztem?

Zarówno dopłaty wspólników przy podwyższeniu kapitału jak również pożyczka niosą za sobą obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5 proc. W powyższych przypadkach podatnikiem podatku PCC będzie spółka.

Podatek PCC jest wydatkiem jaki spółka musi ponieść w związku z każdą z ww. czynności. Niestety taki wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu spółki.

Wydaje się, że taki pogląd jest zupełnie nieuzasadniony bo przecież pozyskany kapitał będzie służył pośrednio do zwiększenia w przyszłości dochodów spółki. Jednak, jak do tej pory, dla organów podatkowych również i dla wielu sądów administracyjnych takie uzasadnienie nie przyniosło pozytywnego skutku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewne przy dopłatach udziałowców, przy podwyższeniu kapitału jak i przy pożyczce pojawią się i inne koszty, tj. m. in.: usługi doradcze, opłaty notarialne, itp. W przypadku i takich kosztów spółka spotka się z negatywnym stanowiskiem organów podatkowych co do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu.

Niekorzystne dla podatników takie stanowisko zostało również potwierdzone w uchwale z dnia 24 stycznia 2011 r. podjętej przez poszerzony skład NSA (sygn. akt II FPS 6/10). Takich wydatków spółka może uniknąć jeżeli w umowie spółki zawarto zapis, że ponoszą je udziałowcy.

Możliwością podwyższenia kapitału zakładowego spółki jest też przeniesienie z kapitału zapasowego utworzonego wcześniej z zysku spółki. W tym przypadku z kolei dochód osiąga udziałowiec – art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, w przypadku udziałowca osoby prawnej oraz udziałowca osoby fizycznej – art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

W każdym jednak przypadku płatnikiem podatku dochodowego zryczałtowanego (19 proc.) będzie spółka. Dodatkowo, ażeby udziałowiec był zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z art. 22 ust. 4-4c oraz art. 6 ustawy o CIT, przy podwyższeniu kapitału zakładowego z zapasowego należy spełnić inne jeszcze warunki ustawowe.

Inne pośrednie sposoby dofinansowania spółki

Istnieje również i inny sposób pośredniego dofinansowania spółki, a mianowicie konwersja zobowiązań spółki wobec wspólników na udziały.

Taki sposób nie przyniesie spółce dodatkowych środków, ale pozwoli to zmienić jej strukturę pasywów i aktywów, co z kolei pozwoli na inne skuteczne możliwości pozyskiwania środków pieniężnych ze źródeł zewnętrznych.

Są dwa sposoby takiej konwersji: poprzez potrącenie oraz wniesienie wierzytelności do spółki w formie aportu. W obu przypadkach będzie wymagane zmiana umowy spółki w związku z powyższym również i w tych przypadkach będzie obowiązek zapłaty PCC w stawce 0,5 proc.

Ponadto bardzo ważne w kwestii podatkowej jest, ażeby w każdym przypadku dofinansowania spółki czynność ta została poprzedzona podjęciem w tej sprawie stosownej uchwały przez wspólników spółki.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: serwis Koszty

Trzeba też mieć na względzie, że każda metoda dokapitalizowania spółki, wymaga szczegółowej indywidualnej analizy spółki, jej potrzeb oraz jej możliwości, nie wyłączając przy tym wspólników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA