| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Dochody z pracy na Słowacji – jaki podatek?

Nasi rodacy pracujący na Słowacji muszą wiedzieć wg jakiego prawa podatkowego (polskiego, czy słowackiego) rozliczą swoje dochody. Problem ten wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy z PwC.

Poza wynagrodzeniem pieniężnym, przychód ze stosunku pracy powiększa wartość dodatkowych świadczeń przyznanych pracownikom, takich jak premie, czy świadczenia w naturze (np. użytkowanie samochodu służbowego dla celów prywatnych, zakwaterowanie itp.). 

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Co odliczymy od podatku?

Słowaccy podatnicy mają do dyspozycji przy założeniu, że spełnione zostaną wynikające z przepisów podatkowych warunki, podatnicy na Słowacji mają prawo do określonych odliczeń i ulg podatkowych.

Wśród nich można wymienić m.in. odliczenie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne pokrywanych przez pracownika oraz odliczenie dodatkowych składek na ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia na życie oraz na specjalne fundusze oszczędnościowe – do wysokości 398,33 EUR na rok.

Podatnicy na Słowacji mają również prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wolną od opodatkowania. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 22,5-krotności kwoty minimum socjalnego (ustalanego na dzień 1 stycznia każdego roku). Odliczenie w takiej wysokości przysługuje tylko tym podatnikom, których dochody nie przekraczają kwoty 15 387 EUR.

W przypadku podatników, którzy osiągają wyższe dochody, kwota wolna jest progresywnie redukowana do zera (i tak podatnicy, których dochody są wyższe niż 31 490 EUR nie mają już prawa do odliczenia z tego tytułu).

Przedmiotowe odliczenie powinno zostać uwzględnione w rocznym rozliczeniu podatkowym przygotowywanym przez podatnika lub w rozliczeniu rocznym podatnika dokonywanym przez pracodawcę. Warto zaznaczyć, że termin na przygotowanie stosownych rozliczeń mija z końcem marca kolejnego roku).

Rezydenci podatkowi Słowacji mają prawo do obniżenia podstawy o dodatkową kwotę wolną od podatku z tytułu pozostających na ich utrzymaniu małżonków. Odliczenie przysługuje w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy 22,5-krotności kwoty minimum socjalnego a dochodem współmałżonka. 

Kolejną słowacką preferencją podatkową jest możliwość obniżenia swoich zobowiązań podatkowych o kwotę ulg na dzieci - w kwocie 20 EUR miesięcznie w roku 2011 r. na każde pozostające na ich utrzymaniu dziecko. Należy jednak zastrzec, że ulgi są dostępne dla tych podatników, których dochód wynosi przynajmniej sześciokrotność wynagrodzenia minimalnego.

Jak przebiega rozliczenie PIT na Słowacji?

Termin złożenia zeznania podatkowego na Słowacji z tytułu uzyskiwanych tam dochodów, podlegających opodatkowaniu, upływa 31 marca następnego roku. W sytuacji, gdy podatnik  nie ma żadnego innego dochodu (poza dochodem zwolnionym z opodatkowania albo dochodem rozliczonym bezpośrednio przez pracodawcę) obowiązek ten go nie dotyczy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK