Jak ustalić koszty podatkowe przy zbyciu akcji objętych w wyniku przekształcenia spółek
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroków NSA z 8 września 2016r, II FSK 2259/14, II FSK 2260/14.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika będącego wspólnikiem spółki jawnej. Wspólnicy spółki podjęli uchwałę o przekształceniu spółki w spółkę z o.o.. W wyniku tego przekształcenia każdy z udziałowców objął po 12.000 udziałów w spółce z o.o. o wartości nominalnej 1.000 PLN każdy, tworząc łącznie kapitał zakładowy w wysokości 36.000.000 PLN. Pozostała część majątku przekształconej spółki jawnej zaksięgowana została jako kapitał rezerwowy i zysk netto w bilansie otwarcia spółki z o.o.
Następnie na walnym zgromadzeniu wspólników podjęto uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego spółki poprzez ustanowienie nowych udziałów. Nowe udziały zostały objęte wyłącznie przez dotychczasowych udziałowców. Wspólnicy dokonali kolejnego przekształcenia, tym razem w spółkę akcyjną. W wyniku tej zmiany dotychczasowi udziałowcy stali się jedynymi akcjonariuszami przekształconego podmiotu. Podatnik zamierza dokonać zbycia części posiadanych przez siebie akcji, które objął w wyniku dwukrotnego przekształcenia.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
W związku z tym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał:
1) w jakiej wysokości powinien ustalić koszty uzyskania przychodu w przypadku zbycia akcji,
2) czy obliczając wielkość kosztu uzyskania przychodu przypadającego na jedną akcję w przypadku ich sprzedaży powinien zastosować zasadę proporcjonalności,
3) Czy w przypadku nieprawidłowego stanowiska podatnika wskazanego w pytaniu nr 2 właściwą metodą obliczania kosztów uzyskania przychodu przypadających na jedną akcję będzie tzw. metoda FIFO.
Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że koszty uzyskania przychodu związane z objęciem przez niego udziałów w spółce z o.o. powinny być równe wartości majątku spółki jawnej wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień ustania bytu prawnego spółki osobowej i przekształceniu jej w spółkę z o.o., w takiej proporcji, w jakiej podatnik uczestniczył w zysku spółki jawnej. Ponadto, zdaniem podatnika, w celu obliczenia kosztu uzyskania przychodu przypadającego na jedną akcję należy kierować się zasadą proporcjonalności.
Organ uznał stanowisko podatnika w odniesieniu do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości przypadającej na niego części wartości majątku spółki jawnej na dzień ustania jej bytu prawnego za nieprawidłowe. W konsekwencji, w ocenie organu, zachowując sukcesję należy uznać, że kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji spółki akcyjnej, otrzymanych w wyniku wskazanych we wniosku przekształceń spółek, będą wydatki poniesione na wkłady w spółce jawnej.
Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który podzielił pogląd organu podatkowego.
Rację podatnikowi przyznał dopiero NSA. Sąd kasacyjny wskazał, że w momencie zbycia akcji spółka osobowa już nie będzie istniała. Z chwilą wpisu do rejestru spółki z o.o., sąd rejestrowy wykreśla spółkę jawną. Tym samym wartość wydatków, jakie ponieśli wspólnicy na wkłady w spółce osobowej, już się zdezaktualizowała. Znaczenie zarówno prawne, jak i faktyczne będzie miała wartość majątku tej spółki osobowej w momencie jej przekształcenia.
Wybór przepisów
Ustawa o PIT
art. 23. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
38) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat