reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Darowizna pieniędzy dla pracownika – skutki w PIT

Pracodawca przekazując swojemu pracownikowi pieniądze, powinien rozważyć jaka będzie kwalifikacja takiego zdarzenia oraz jego skutki na gruncie ustaw podatkowych. Kwalifikacja podatkowa takiego zdarzenia zależeć będzie od okoliczności, formy i powodów dla których pracownik został obdarowany oraz wartości przekazanej kwoty pieniędzy.

Przychody ze stosunku pracy lub darowizna

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jednocześnie warto zauważyć, iż w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy od spadków i darowizn. Podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in.: nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny czy polecenia darczyńcy. Pojęcie darowizny jest zdefiniowane w art. 888 § 1 kodeksu cywilnego (KC), zgodnie z którym jest to umowa, przez którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zobacz także: Składki ZUS zapłacone za byłego pracownika - skutki w PIT

Mając na uwadze powyższe przepisy często pojawiają się wątpliwości czy przysporzenie jakie otrzymuje od swojego pracodawcy pracownik stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy podatkiem od spadków i darowizn.

Należy w tym miejscu zauważyć, że w przypadku gdy dochodzi do przekazania pieniędzy (czy też wartości rzeczy) przez pracodawcę, bez zawierania jakiejkolwiek umowy z pracownikiem, trudno będzie udowodnić, iż istotą takiego zdarzenia było zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. W tym miejscu pragniemy zauważyć, że w przypadku braku umowy darowizny organy podatkowe mogą uznać, iż wola strony w zakresie przekazania darowizny nie została wyrażona w sposób jasny. Organy podatkowe często stoją na stanowisku, iż decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma kwalifikacja formy prawnej świadczonej pomocy, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony. O tym, czy dokonana czynność ma charakter prawny darowizny, czy też jest to świadczenie nieodpłatne wynikające z innego stosunku prawnego winna przesądzać zawarta na tę okoliczność umowa. (…)Środki pieniężne otrzymane przez pracownika nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile ze sporządzonej umowy wynika, że środki te zostały przekazane w formie darowizny i podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie  z 15 czerwca 2010r. nr  IPPB2/415-233/10-2/AK, podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.01.2010 r. nr IPPB2/415-653/09-2/AS).

W razie braku przedmiotowej umowy może zachodzić domniemanie, iż wolą stron było przekazanie nieodpłatnie świadczeń na rzecz pracownika i mogło mieć ono związek ze stosunkiem pracy (np.: jako czynnik motywujący, zwiększający wydajność pracownika). Taka kwalifikacja zdarzenia wymusza opodatkowanie wartości przyznanych pracownikowi świadczeń podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychodu ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Polecamy serwis: PIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama