| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

6) Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu  się, że uzupełniłeś deklarację o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1% na rzecz OPP) należy zeznanie podpisać:

- Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub

- Podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (danymi  autoryzującymi), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu  uzyskanego w 2013 r.

7) System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status.

8) Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe  jest pobranie UPO –  Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37  sporządzane jest wyłącznie na podstawie informacji  PIT- 11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 nie  obejmuje m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał  przychody od organów rentowych winien je uwzględnić (dopisać) w zeznaniu.

Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest wyłącznie  pobrane  Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie  elektronicznej.  

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny