REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem kwietnia mija termin składania rocznych zeznań podatkowych za rok poprzedni. Lipiec natomiast jest ostatnim miesiącem, w którym co do zasady, podatnicy powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Termin ten może być różny w zależności od występującego o zwrot.

Autopromocja

Podatek, który jest niższy niż wysokość wpłaconych w trakcie roku zaliczek i który wynika z deklaracji rocznej, zwracany jest bez obowiązku składania dodatkowego wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. A zatem sama deklaracja ze wskazaną kwotą zwrotu stanowi podstawę do ubiegania się o pieniądze od organu podatkowego.

Wniosek o zwrot nadpłaty obowiązkowo muszą złożyć natomiast podatnicy, którzy korygując wcześniej złożoną deklarację w podatku dochodowym od osób fizycznych określają w składanym druku korekty, że wcześniej wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. W takiej sytuacji podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, składa skorygowane zeznanie (deklarację) podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl), wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zgodnie z art. 73 par 2 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2015, poz. 613) nadpłata wynikająca z deklaracji rocznej (a nie z korekty tej deklaracji), powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego. Natomiast zwrot wykazanych w deklaracji rocznej kwot następuje zgodnie z art. 77 par 1 pkt 5 tej ustawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji podatkowej PIT.

Termin ten stanowi ostateczny okres, po którego upływie, co do zasady, organ podatkowy zwracając podatek zobowiązany jest powiększyć o kwotę odsetek podatkowych za zwłokę. Jeżeli zatem podatnik złożył deklarację PIT ostatniego dnia kwietnia, zwrot powinien nastąpić nie później niż z ostatnim dniem lipca. Co do zasady również, występuje on wcześniej, szczególnie, gdy deklaracje wysyłane są elektronicznie. Przyspieszony zwrot wynika również z pomocy rodzinom wielodzietnym, które otrzymywać mogą zwrot podatku nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. Zasada ta wynika z polityki wewnętrznej urzędów oraz warunków wprowadzenia ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. 2014, poz. 1863).

Szczególny termin zwrotu przewidziany jest również dla tych podatników, którzy korygują swoją deklarację podatkową. W tym przypadku zwrot następuje w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Oznacza to, że poprzez korektę deklaracji podatkowej, nie można przyspieszyć standardowego terminu.

Termin ten nie skróci się i nie wyniesie 2 miesiące, gdy korekta zeznania podatkowego wynika z wstępnych czynności organu, który dostał wypełnione zeznanie. Może on w takim przypadku samodzielnie dokonać korekty albo wezwać podatnika do jej dokonania zgodnie ze wskazówkami organu. Podatnik, którego deklarację skoryguje organ, ma prawo wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu informacji o takiej korekcie. W przypadku skorygowania deklaracji:

  • przez organ podatkowy - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu;
  • przez podatnika na żądanie organu - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia jej skorygowania.

Przekroczenie przez urząd skarbowy terminu ostatecznego na zwrot podatku powoduje, że już od dnia złożenia deklaracji podatkowej, podatnik może żądać odsetek za zwłokę. Tym niemniej obecne standardy działania organów powodują, że podatnicy w przeważającej większości mogą liczyć na to, że zwrot nastąpi szybciej, niż przewidziane przepisami prawa terminy ostateczne. 

Za opóźnienie w zwrocie podatku z deklaracji PIT należą się odsetki za zwłokę

Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości odsetek podatkowych. Ich wysokość uzależniona jest od wahania wskaźników rynkowych, niemniej odsetki te nie mogą być niższe niż 8% w skali roku. 

Podstawową zaletą opóźnienia w zwrocie podatku ze strony organu podatkowego jest termin, od którego liczone są odsetki za zwłokę. Są one naliczane już od dnia złożenia zeznania podatkowego. Oczywiście jeżeli zwrot nastąpi w prawidłowym okresie – to urząd skarbowy nie musi ich wypłacać. W takim przypadku, podatnik otrzyma z urzędu tyle, ile pierwotnie wskazał w deklaracji podatkowej do zwrotu, lub ile wynika z wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Drobne kwoty nadpłat, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, nie są oprocentowane.

Standardowo urząd skarbowy ma trzy miesiące czasu na zwrot wnioskowanego podatku. Za cały ten okres naliczane są odsetki za zwłokę, jeżeli tylko organ spóźni się ze zwrotem podatku.

Jeżeli natomiast po złożeniu zeznania w trakcie kontroli zeznania podatkowego organ stwierdzi błąd w deklaracji (i wykaże dodatkową kwotę zwrotu), może wezwać do korekty lub samodzielnie skorygować zeznanie. W takim przypadku 3 miesiące na zwrot tej dodatkowej kwoty liczony jest od dnia skorygowania zeznania lub deklaracji przez organ skarbowy lub przez podatnika. Jeżeli zwrot nie wystąpi – za cały ten okres przysługują odsetki za zwłokę.  

Natomiast jeśli podatnik sam z własnej inicjatywy stwierdza błąd w zeznaniu i koryguje deklarację podatkową wykazując nadpłatę, to odsetki przysługują od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), ale tylko w przypadku:

  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę,
  • jeżeli decyzja stwierdzająca nadpłatę nie została wydana w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, chyba że do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik,
  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie, 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT, chyba że do opóźnienia w zwrocie nadpłaty przyczynił się podatnik.


Złóż prawidłowy wniosek w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty

Podatnik, by móc liczyć na odsetki od nadpłaty, musi prawidłowo skonstruować wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl) wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Tylko w niektórych przypadkach, gdy u podatnika występują inne zobowiązania podatkowe,   oprocentowanie nadpłat będzie w ogóle przysługiwało. Pamiętać należy, że przysługuje ono bowiem do dnia zwrotu nadpłaty, zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Jeżeli organ skarbowy zwróci zbyt niską kwotę i nie pokryje ona należnej nadpłaty wraz z jej oprocentowaniem, to zalicza się ją proporcjonalnie na poczet tej nadpłaty oraz na poczet jej oprocentowania w takim stosunku, w jakim w dniu zwrotu pozostają do siebie nadpłata i oprocentowanie. W konsekwencji podatnik od części niezwróconych, a należnych mu pieniędzy nadal może liczyć na odsetki za zwłokę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA