REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł sztuki

Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby obdarzone talentem artystycznym niejednokrotnie dokonują sprzedaży wykonanych przez siebie dzieł sztuki - jedni czynią z tego podstawowe źródło utrzymania, inni natomiast sprzedają swoje przedmioty artystyczne jedynie od czasu do czasu. Jak należy rozliczać uzyskane w ten sposób przychody? Na jakim formularzu podatkowym?

Jak prawidłowo rozliczyć przychody uzyskane ze sporadycznej sprzedaży dzieł, stworzonych przez hobbystę? Taki problem mam wiele osób, które tworzą przedmioty artystyczne. Zazwyczaj wiedzą oni, że od przychodu z tego źródła przysługują im koszty w wysokości 50 proc. Ale czy to wszystko, co jest im potrzebne w rozliczeniach?

Autopromocja

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

Nie da się już rozliczać „po staremu”

Taki problem miała podatniczka, która hobbystycznie zajmuje się malarstwem i ceramiką. Jak przyznała, od czasu do czasu sprzedaje swoją twórczość, a uzyskane przychody wpisuje do swojego zeznania podatkowego.

Jako że pracuje zawodowo i do tej pory wypełniała PIT-37, uzyskane ze sprzedaży swoich dzieł przychody wpisywała do tego formularza do rubryki zawierającej dane o wpływach z „działalności wykonywanej osobiście”. Od tej kategorii przychodów potrącała koszty w wysokości 50%.

Zdecydowała się jednak wystąpić do izby skarbowej z zapytaniem, czy ten tryb rozliczeń jest właściwy. Podatniczka uważała, że postępuje zgodnie z przepisami i jej rozliczenia są jak najbardziej prawidłowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestowanie w sztukę - aspekty finansowe i podatkowe

Tymczasem Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że ten sposób rozliczeń jest błędny. I że wnioskująca postępuje niewłaściwie, wpisując przychody do rubryk dla wpływów z działalności wykonywanej osobiście w PIT-37.

Brak płatnika wymusza zmianę deklaracji

Jednak – jak wynika z interpretacji z 10 maja 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-170/16/MK) – problem nie tkwi w niewłaściwej kwalifikacji uzyskanych wpływów, ale w… złym formularzu.

Izba Skarbowa przyznała, że działalność, wykonywana przez podatniczkę, absolutnie nie jest działalnością gospodarczą, bo do sprzedaży dochodzi sporadycznie. Przyznała także, że w tym wypadku podatniczce należy się koszt podatkowy na poziomie 50% uzyskanego przychodu.


Tyle że, jak wskazali urzędnicy, PIT-37 jest przeznaczony wyłącznie „dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody wyłącznie za pośrednikiem płatnika ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. m.in. z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy”. Oczywiście, źródeł przychodów może być więcej, niż wskazany w wyjaśnieniu stosunek pracy, ale kluczowe tutaj jest sformułowanie „wyłącznie za pośrednictwem płatnika”.

Znajdź błąd w zeznaniu PIT zanim zrobi to urząd skarbowy

Tymczasem wpływy ze sprzedaży przedmiotów artystycznych, wykonanych przez podatniczkę, zostały uzyskane bez pośrednictwa płatnika, co oznacza, że konieczny jest inny formularz. W tym wypadku właściwy będzie PIT-36. Ta deklaracja powinna być wypełniana przez „którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów m.in. uzyskali przychody z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek” – czytamy w wykładni.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA