| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł sztuki

Jak rozliczyć przychody ze sporadycznej sprzedaży dzieł sztuki

Osoby obdarzone talentem artystycznym niejednokrotnie dokonują sprzedaży wykonanych przez siebie dzieł sztuki - jedni czynią z tego podstawowe źródło utrzymania, inni natomiast sprzedają swoje przedmioty artystyczne jedynie od czasu do czasu. Jak należy rozliczać uzyskane w ten sposób przychody? Na jakim formularzu podatkowym?

Jak prawidłowo rozliczyć przychody uzyskane ze sporadycznej sprzedaży dzieł, stworzonych przez hobbystę? Taki problem mam wiele osób, które tworzą przedmioty artystyczne. Zazwyczaj wiedzą oni, że od przychodu z tego źródła przysługują im koszty w wysokości 50 proc. Ale czy to wszystko, co jest im potrzebne w rozliczeniach?

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

Nie da się już rozliczać „po staremu”

Taki problem miała podatniczka, która hobbystycznie zajmuje się malarstwem i ceramiką. Jak przyznała, od czasu do czasu sprzedaje swoją twórczość, a uzyskane przychody wpisuje do swojego zeznania podatkowego.

Jako że pracuje zawodowo i do tej pory wypełniała PIT-37, uzyskane ze sprzedaży swoich dzieł przychody wpisywała do tego formularza do rubryki zawierającej dane o wpływach z „działalności wykonywanej osobiście”. Od tej kategorii przychodów potrącała koszty w wysokości 50%.

Zdecydowała się jednak wystąpić do izby skarbowej z zapytaniem, czy ten tryb rozliczeń jest właściwy. Podatniczka uważała, że postępuje zgodnie z przepisami i jej rozliczenia są jak najbardziej prawidłowe.

Inwestowanie w sztukę - aspekty finansowe i podatkowe

Tymczasem Izba Skarbowa w Katowicach uznała, że ten sposób rozliczeń jest błędny. I że wnioskująca postępuje niewłaściwie, wpisując przychody do rubryk dla wpływów z działalności wykonywanej osobiście w PIT-37.

Brak płatnika wymusza zmianę deklaracji

Jednak – jak wynika z interpretacji z 10 maja 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-170/16/MK) – problem nie tkwi w niewłaściwej kwalifikacji uzyskanych wpływów, ale w… złym formularzu.

Izba Skarbowa przyznała, że działalność, wykonywana przez podatniczkę, absolutnie nie jest działalnością gospodarczą, bo do sprzedaży dochodzi sporadycznie. Przyznała także, że w tym wypadku podatniczce należy się koszt podatkowy na poziomie 50% uzyskanego przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »