reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jakie są skutki niezłożenia deklaracji PIT?

Jakie są skutki niezłożenia deklaracji PIT?

Każdy podatnik, na którym ciąży obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT, musi tego dokonać w określonym terminie. Jakie konsekwencje wywołuje niedotrzymanie obowiązku złożenia deklaracji PIT?

Obowiązek złożenia deklaracji

W obowiązującym w Polsce systemie podatkowym występuje zasada samoobliczania podatku, nanosząca na podatników obowiązek samodzielnego obliczenia wysokości należnej daniny oraz dokonania jej wpłaty w określonym terminie. Ponadto podatnicy zobligowani są w wielu wypadkach do zadeklarowania kwoty podatku podlegającego wpłacie. Właśnie w tym celu na podatnika nałożony został obowiązek składania deklaracji podatkowych, w tym także zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty.

Zeznanie to należy złożyć urzędom skarbowym na określonym wzorze, który to wzór zależny jest od źródła, z którego pochodził dochód podatnika. Poszczególne wzory podlegają konieczności złożenia do urzędu skarbowego w różnych terminach.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym, kto uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na gruncie obowiązujących przepisów skarbowych. Obowiązek ten występuje także wtedy, gdy w danym roku uzyskał on stratę, bądź przychody były równe kosztom. Nawet, jeśli kwota dochodu otrzymana przez podatnika w danym roku podatkowym była niższa lub równa kwocie wolnej od podatku, podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji.

Kto nie ma obowiązku złożenia deklaracji?

Obowiązku złożenia deklaracji podatkowej PIT nie mają osoby fizyczne, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły zupełnie żadnego przychodu. Są to dla przykładu osoby niepracujące, pełnoletni uczniowie lub studenci będący na utrzymaniu rodziców czy też osoby będące na utrzymaniu współmałżonka. Jeśli jednak dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, nawet w przypadku zerowego z niej przychodu musi złożyć zerową deklarację podatkową.

Obowiązku złożenia deklaracji nie mają także pracownicy w sytuacji w której dostarczyli uprzednio do zakładu pracy oświadczenie PIT-12 – w tej sytuacji obowiązek rozliczenia podatku rocznego pracownika przeniesiony zostaje na pracodawcę. By skorzystać z tej możliwości pracownik przez cały rok podatkowy zatrudniony być powinien u jednego pracodawcy. W tej sytuacji nie występuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz z preferencyjnego rozliczenia dochodów.

Jeśli dany podatnik w ciągu roku podatkowego pobierał emeryturę, rentę bądź inne świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i nie miał żadnego innego, dodatkowego źródła przychodów, w tej sytuacji także nie ciąży na nim obowiązek wypełniania deklaracji podatkowej – informacja podatkowa przesłana przez ZUS do urzędu skarbowego oraz do podatnika traktowana jest w tej sytuacji jako rozliczenie roczne.

Terminy na złożenie deklaracji

Termin na złożenie deklaracji podatkowej zależny jest od źródła dochodów. Wszystkie terminy, do których należy złożyć formularze, są terminami materialnymi, co oznacza, iż prawo nie przewiduje możliwości ich przywrócenia.

Jeśli termin na wniesienie deklaracji przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Dla deklaracji PIT-36 (właściwy przy działalności gospodarczej), PIT-36L (przy podatku liniowym), PIT-37 (gdy źródłem dochodów jest praca), PIT-38 (dochody pochodzące z giełdy), PIT-39 (dochody z nieruchomości) terminy na wniesienie deklaracji upływają zgodnie z przepisami 30 kwietnia, co oznacza, iż w roku 2017 upływają one z dniem 2 maja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama