| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga dla honorowych krwiodawców 2014 / 2015

Ulga dla honorowych krwiodawców 2014 / 2015

W zeznaniu składanym za dany rok podatkowy honorowi krwiodawcy rozliczając PIT, mogą odliczyć od dochodu (lub przychodu - ryczałtowcy) równowartość ekwiwalentu pieniężnego za krew. Nie można odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu (przychodu). Jednak ulgą tą objęta jest tylko krew oddana w Polsce.

Z odliczenia mogą skorzystać:
- osoby rozliczające się na podstawie skali podatkowej PIT (tzw. zasady ogólne) - odliczają one wtedy od dochodu w ramach ww. limitu 6% dochodu rozliczając się na PIT-36 albo PIT-37,
- osoby rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym - odliczenie następuje wtedy od przychodu w zeznaniu PIT-28 i w ramach limitu 6% przychodów osiągniętych w danym roku.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Od 2011 r. darowiznę na cele krwiodawstwa dokumentuje się zaświadczeniem jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Krew nie może być też zwracana więc nie ma obawy, że będziemy musieli korygować odliczenie. Jeśli nawet oddana przez nas krew nie będzie odpowiednia czy też nie będzie potrzebna, nie zostanie nam ona fizycznie zwrócona, lecz zostanie zniszczona – zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Tak czy inaczej zachowamy prawo do ulgi.

Podobnie jak w przypadku pozostałych darowizn odliczanych od dochodu, odliczeń z tytułu tej ulgi można dokonywać w dowolnych proporcjach w składanych zeznaniach (jeśli składamy więcej niż jedno zeznanie). Nie ma też zakazu odliczenia części ulgi od dochodu, a części - od przychodu (np. opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym). Nie wolno tylko odliczyć dwukrotnie tej samej kwoty. To jeden z częściej popełnianych błędów. Jeżeli np. podatnik ma obowiązek złożyć dwa zeznania: PIT-37 i PIT-28, może część darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć w jednym zeznaniu od przychodu (PIT-28), a część w drugim od dochodu (PIT- 37 albo PIT- 36) - byle tej samej kwoty nie odliczył dwukrotnie.

Odliczenie darowizny w dwóch zeznaniach

Podatnik w roku podatkowym osiągnął dochód z umowy zlecenia w wysokości 3500 zł, który wykazuje w zeznaniu PIT-37, oraz przychód z najmu w wysokości 4000 zł, który wykazuje w PIT-28 (na początku roku podatkowego wybrał dla przychodów z najmu opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Jednocześnie oddał honorowo osocze o wartości 300 zł. Czy w składanych zeznaniach będzie mógł odliczyć całą wartość darowizny?

Tak. odliczenie z tytułu darowizny krwi nie może przekroczyć w zeznaniu pit-28 kwoty stanowiącej 6% przychodu podatnika, czyli kwoty 240 zł (6% z 4000 zł), a w zeznaniu pit-37 – 6% dochodu, czyli kwoty 210 zł (6% z 3500 zł).
Podatnik może zatem w zeznaniu pit-28 (składanym do 31 stycznia następnego roku) odliczyć od przychodu 240 zł, a w zeznaniu pit-37 (składanym do 30 kwietnia następnego roku) odliczyć od dochodu pozostałą część darowizny, tj. 60 zł (wartość oddanego osocza - 300 zł minus odliczona już w pit-28 część w kwocie 240 zł).

Źródło przykładu: Ministerstwo Finansów

Podstawa prawna:

- art. 11 ustawy z dnia • 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.),
- art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c, ust. 5, ust. 6b, ust. 7 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz. U. Nr 263, poz. 2625, z późn. zm.).

Aktualizacja styczeń 2013 - Paweł Huczko - Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »