REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT
Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu a PIT. Czy osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej musi płacić podatek dochodowy (PIT) w przypadku sprzedaży swojego prywatnego samochodu, roweru, mebli czy innych rzeczy z prywatnego majątku? Czy i kiedy można skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Zwolnienie z PIT dla rzeczy ruchomych posiadanych przez co najmniej pół roku

Osoba fizyczna dokonująca sprzedaży rzeczy ruchomych (np. takich jak pojazdy, meble, dzieła sztuki itp.), może uniknąć opodatkowania jeśli zbycie nastąpiło po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym osoba ta nabyła rzecz i nie było to zbycie dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z artykułu 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Warto zatem odczekać odpowiedni okres od nabycia rzeczy ruchomych i dopiero po upływie czasu sprzedać rzecz wcześniej kupioną. Wcześniejsza transakcja może bowiem spowodować powstanie zobowiązania podatkowego wobec fiskusa. 

Autopromocja

Przy czym, w takim przypadku należy sprawdzić czy wystąpił dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem jej nabycia, zmniejszona o nakłady dokonane w czasie posiadania rzeczy. Jeśli wskutek sprzedaży wystąpi dochód, to podlega on opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dochód taki wykazuje się i rozlicza w rocznym zeznaniu podatkowym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedano rzecz.

Sprzedaż rzeczy ruchomych może powodować powstanie obowiązku podatkowego w PIT

Przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy ruchomych są szczególnie istotne dla osób, które inwestują w zakup wartościowych rzeczy ruchomych np. samochodów. Tym samym, aby zbywający nie był zobowiązany do zapłaty podatku od zbycia pojazdu wystarczy, by łącznie spełnione zostały 2 warunki:  

 • pojazd został zbyty poza działalnością gospodarczą, i
 • odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu.  

Zdarza się że pojazd został wygrany np. w konkursie lub loterii i sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy. Wówczas podstawą do obliczenia należnego podatku z tytułu sprzedaży takiego pojazdu będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży (zgodnie z umową sprzedaży), a jego wartością będącą podstawą obliczenia 10% zryczałtowanego podatku (zgodnie z art. 22 ust. 1d updof).

Opodatkowanie dochodów z majątku ruchomego zainwestowanego za granicą 

Powyższe zasady będą miały zastosowanie do rzeczy ruchomych zbywanych za granicą przez polskich rezydentów podatkowych. Co do zasady bowiem z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę wynika, że przychody uzyskane z inwestycji w majątek ruchomy podlegają opodatkowaniu w kraju rezydencji podatnika, czyli w Polsce i wtedy zastosowanie do nich mają wyłącznie przepisy krajowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentarz PwC

Mimo stosunkowo jasnych regulacji, podatnik chcący dokonać zbycia szczególnie cennych dóbr ruchomych, powinien dokonać gruntownej analizy przepisów i okoliczności ich nabycia – dzięki czemu, po zadbaniu o to by spełnione zostały ustawowe kryteria, będzie mógł skorzystać z przewidzianego w ustawie o PIT zwolnienia z opodatkowania.

Iwona Boniecka, Manager
Jadwiga Chorązka, Director
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA