REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT
Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu a PIT. Czy osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej musi płacić podatek dochodowy (PIT) w przypadku sprzedaży swojego prywatnego samochodu, roweru, mebli czy innych rzeczy z prywatnego majątku? Czy i kiedy można skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Zwolnienie z PIT dla rzeczy ruchomych posiadanych przez co najmniej pół roku

Osoba fizyczna dokonująca sprzedaży rzeczy ruchomych (np. takich jak pojazdy, meble, dzieła sztuki itp.), może uniknąć opodatkowania jeśli zbycie nastąpiło po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym osoba ta nabyła rzecz i nie było to zbycie dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z artykułu 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Warto zatem odczekać odpowiedni okres od nabycia rzeczy ruchomych i dopiero po upływie czasu sprzedać rzecz wcześniej kupioną. Wcześniejsza transakcja może bowiem spowodować powstanie zobowiązania podatkowego wobec fiskusa. 

REKLAMA

Autopromocja

Przy czym, w takim przypadku należy sprawdzić czy wystąpił dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem jej nabycia, zmniejszona o nakłady dokonane w czasie posiadania rzeczy. Jeśli wskutek sprzedaży wystąpi dochód, to podlega on opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dochód taki wykazuje się i rozlicza w rocznym zeznaniu podatkowym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedano rzecz.

Sprzedaż rzeczy ruchomych może powodować powstanie obowiązku podatkowego w PIT

Przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy ruchomych są szczególnie istotne dla osób, które inwestują w zakup wartościowych rzeczy ruchomych np. samochodów. Tym samym, aby zbywający nie był zobowiązany do zapłaty podatku od zbycia pojazdu wystarczy, by łącznie spełnione zostały 2 warunki:  

  • pojazd został zbyty poza działalnością gospodarczą, i
  • odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu.  

Zdarza się że pojazd został wygrany np. w konkursie lub loterii i sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy. Wówczas podstawą do obliczenia należnego podatku z tytułu sprzedaży takiego pojazdu będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży (zgodnie z umową sprzedaży), a jego wartością będącą podstawą obliczenia 10% zryczałtowanego podatku (zgodnie z art. 22 ust. 1d updof).

Opodatkowanie dochodów z majątku ruchomego zainwestowanego za granicą 

Powyższe zasady będą miały zastosowanie do rzeczy ruchomych zbywanych za granicą przez polskich rezydentów podatkowych. Co do zasady bowiem z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę wynika, że przychody uzyskane z inwestycji w majątek ruchomy podlegają opodatkowaniu w kraju rezydencji podatnika, czyli w Polsce i wtedy zastosowanie do nich mają wyłącznie przepisy krajowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentarz PwC

Mimo stosunkowo jasnych regulacji, podatnik chcący dokonać zbycia szczególnie cennych dóbr ruchomych, powinien dokonać gruntownej analizy przepisów i okoliczności ich nabycia – dzięki czemu, po zadbaniu o to by spełnione zostały ustawowe kryteria, będzie mógł skorzystać z przewidzianego w ustawie o PIT zwolnienia z opodatkowania.

Iwona Boniecka, Manager
Jadwiga Chorązka, Director
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA