| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > 8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

8 najważniejszych zmian podatkowych 2019/2020

Ustawodawca wprowadza koleją istotną dla podatników zmianę, już od 1 września 2019 r. paragon fiskalny, do którego przedsiębiorca będzie chciał uzyskać fakturę, musi zawierać NIP. Poza tym na lata 2019/2020 planowana jest obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc., obowiązkowy split payment, nowy JPK_VAT, indywidualny rachunek podatkowy, matryca stawek VAT czy zerowy PIT dla młodych.

Ulga na złe długi

Z początkiem 2019 roku uległ zmianie termin, dający możliwość wnioskowania o ulgę na złe długi. Termin ten obecnie wynosi 90 dni (wcześniej było to 150 dni).

- Jeżeli chodzi o ulgę na złe długi, to polega ona na tym, że gdy kontrahent nam nie płaci, a my zapłaciliśmy podatek VAT i w przeciągu 90 dni nie otrzymaliśmy zapłaty, możemy wnioskować o zwrot tego podatku. Niemniej jednak, w ustawie o VAT zapisane są jeszcze dwa dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione, czyli na dzień wnioskowania o zwrot podatku nasz kontrahent musi być nadal czynnym podatnikiem VAT, a także nie może być objęty postępowaniem restrukturyzacyjnym, likwidacyjnym czy upadłościowym – wyjaśnił Piotr Juszczyk.

Indywidualny rachunek podatkowy

Już na początku 2020 roku każdemu podatnikowi oraz płatnikowi ma zostać udostępniony indywidualny rachunek podatkowy.

Za pomocą tego nowego rachunku będzie można dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.

Struktura indywidualnego rachunku podatkowego będzie zawierała sumę kontrolną, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy.

Zobacz: Indywidualny rachunek podatkowy dla podatników i płatników od 1 stycznia 2020 r.

- Jest pomysł, żeby wszystkie opłaty z tytułu PIT, CIT, VAT, mandaty, grzywny trafiały na jeden indywidualny rachunek podatkowy przedsiębiorcy. Jest to istotne w przypadku gdy przedsiębiorca zmienia miejsce zamieszkania lub zmienia miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przez co za każdym razem musi sprawdzać czy przesyła pieniądze do właściwego urzędu skarbowego, czy ten urząd się nie zmienił, czy numery rachunków bankowych są poprawne. Jest projekt, aby to ułatwić przedsiębiorcy, by wprowadzić takie rozwiązanie jakie już funkcjonuje w ZUS, czyli jeden indywidualne rachunek podatkowy – powiedziała Aneta Socha-Jaworska.

Istotna tutaj kwestia dotycz zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy, którzy realizują płatności na czas nie odczują wielkiej różnicy, poza tym że będą mieli łatwiej, czyli jeden rachunek do wszystkich wpłat. Natomiast w przypadku podmiotów, które mają zaległości, należy pamiętać, że będzie się to odbywało na takiej samej zasadzie jak w przypadku składek ZUS, czyli wpłaty podatników będą regulowane najpierw na poczet zaległości, a kiedy zaległości zostaną już uregulowane, wówczas dopiero będzie realizowana płatność podatku bieżącego.

Matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT to bardzo mocno oczekiwana zmiana, nie tylko przez podatników, ale również przez księgowych, doradców podatkowych, wszystkie osób, które zajmują się przedsiębiorczością.

- Wskazuję, że zostanie przyjęta od 1 stycznia 2020 r. Dlaczego? Jest to bardzo oczekiwana zmiana przez wszystkich przedsiębiorców. W projekcie, który trafił do Sejmu miała wejść z dniem 1 czerwca 2019 r. Odbyło się pierwsze czytanie i nagle wstrzymano prace. Jednak zgodnie z aktualnym rozporządzeniem (w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) PKWiU 2008 do określania stawek VAT ma funkcjonować do końca 2019 r., w związku z tym ustawodawca musi coś zrobić. Może przedłużyć obowiązywanie PKWiU 2008, niemniej jednak wielu przedsiębiorców życzyłoby sobie, by matryca weszła w życie – podkreślił Piotr Juszczyk.

Zerowy PIT dla młodych

Rada Ministrów w dniu 25 czerwca br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, który zakłada zerowy PIT dla młodych pracowników.

Regulacja ta ma obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 r. i będzie dotyczyła przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26 roku życia – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł, czyli górnej granicy pierwszego progu skali podatkowej.

- Zerowy PIT dla młodych – taką nazwą się posługujemy, a chodzi de facto o wprowadzenie kolejnego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych – wyjaśniła Aneta Socha-Jaworska. – Ustawodawca zaznaczył, że temu zwolnieniu będą mogły podlegać przychody z tytułu np. umowy o pracę, umowy zlecenie, ale już np. umowa o dzieło, czy przychody z tytułu działalności gospodarczej z tego zwolnienia korzystać nie mogą – wskazała.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Mówimy o maksymalnym rocznym przychodzie 85 528 zł, jeżeli więc podzielimy to na 12 miesięcy, dostajemy miesięczny limit dla osoby młodej około 7 100 zł. Gdy wyliczymy z tego podatek PIT i weźmiemy pod uwagę faktyczny zysk osoby młodej, która będzie osiągała przychody na poziomie 7 100 zł, to w skali roku taka osoba zaoszczędzi na podatku około 6 600 zł.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »