reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Odziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu – skutki podatkowe

Odziedziczenie spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu – skutki podatkowe

W sytuacji gdy w spadku otrzymuje się nieruchomość będącą własnością zmarłego, spadkobiercy od odziedziczonego budynku, lokalu czy gruntu nie płacą podatku. Jak natomiast należy postąpić, jeżeli zmarły posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spadkobiercom należy się kwota równa wartości rynkowej lokalu? Tego nie wiedzą nawet niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

Dziedziczenie nieruchomości, do których spadkodawca posiadał prawo własności, pod względem podatkowym wydaje się stosunkowo proste. Wiadomo bowiem, że członkowie najbliższej rodziny od przejętych w spadku nieruchomości nie płacą podatku spadkowego ani dochodowego. Ten ostatni pojawi się dopiero, jeśli odziedziczona nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od jej nabycia w drodze objęcia spadku, a środki uzyskane nie zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe sprzedającego.

Nie lokal, ale gotówka

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli spadkodawca miał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Wówczas bowiem, jak wynika z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spadkobiercom przysługuje roszczenie o wypłatę wartości rynkowej lokalu.

Od kiedy należy liczyć datę nabycia mieszkania w drodze spadku

Spółdzielnie mieszkaniowe rozwiązuję en problem tak, że albo umożliwiają spadkobiercom przejęcie spółdzielczego prawa lokatorskiego, albo decydują się na wycenę mieszkania a następnie wystawiają je na sprzedaż w drodze przetargu, zaś uzyskaną w ten sposób kwotę (pomniejszoną o należności w stosunku do spółdzielni) wypłacają spadkobiercom.

Według spółdzielni, jest przychód

I właśnie z tą kwotą niektóre spółdzielnie mają problem. Przykładem może być spółdzielnia, która zwróciła się o interpretacje podatkową, dotyczącą tego, jak należy tę kwotę potraktować. Zdaniem wnioskującego, wypłacona kwota to przychód z innych źródeł i dlatego po wypłaceniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania spółdzielnia powinna wystawić spadkobiorcom PIT-8C.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lipca 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-22/15/BJ) uznała, że stanowisko spółdzielni jest błędne.

Formularz nie jest potrzebny

Przedstawiciele Izby wprawdzie przyznali, że zasada generalna mówi, że wszystkie przychody podlegają opodatkowaniu, jednakże zwrócili uwagę, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. A zgodnie z tą ustawą, podatkowi temu podlegają rzeczy i prawa majątkowe, do których nabycia doszło m.in. drogą dziedziczenia.

Prezent ślubny a podatek od spadków i darowizn

Innymi słowy – urzędnicy zwrócili uwagę spółdzielni, że kwestii kwot wypłacanych spadkobiercom z tytułu dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie obejmuje podatek dochodowy, tylko podatek od spadków i darowizn. A więc nie ma potrzeby wystawiania jakichkolwiek formularzy, wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Marek Siudaj, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama