| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia spadkodawcy jest opodatkowane?

Czy odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia spadkodawcy jest opodatkowane?

Dalsi krewni i znajomi, dziedziczący po zmarłym, są objęci podatkiem do spadków i darowizn. Sumy odszkodowań, wypłacanych z ubezpieczenia na wypadek śmierci, są z tego podatku zwolnione. Ale czy jeżeli osoba niespokrewniona uzyska część kwoty odszkodowania, na dodatek wypłaconego przez zagraniczną firmę ubezpieczeniową?

Na szczęście nic się nie zmienia – podatek od spadków i darowizn nie obejmuje sum, wypłacanych jako odszkodowanie w razie śmierci osoby ubezpieczonej. I to nawet jeśli wypłata przychodzi z zagranicy, a osoba uprawniona do odszkodowania nie jest spokrewniona ze zmarłym. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 kwietnia 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4515-55/16/HK).

Decyduje kodeks cywilny

Ustawa o podatku od spadków i darowizn obejmuje wyłącznie przypadki uzyskania majątku lub rzeczy w ramach spadku lub darowizny. Obejmuje m.in. uzyskanie przez spadkobiercę wkładów oszczędnościowych lub jednostek funduszy inwestycyjnych, a więc aktywów finansowych.

To, co jest spadkiem, zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Chodzi o sytuację, kiedy prawa i obowiązki majątkowe zmarłego po jego śmierci przechodzą na rzecz jednej lub kilku osób. Tak zostało zapisane w art. 922 § 1 kodeksu. Z kolei w § 2 tego artkułu znajduje się zapis, że do spadku „nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”.

Dodatkowo w KC znalazł się zapis (art. 831 § 3), że suma odszkodowania wypłacana osobom uprawnionym nie należy do spadku.

Bez podatku od spadków od odszkodowania z USA

W tej sytuacji nie ma mowy o objęciu wypłaconego po śmierci zmarłego odszkodowania podatkiem od spadków, bo to świadczenie po prostu nie jest spadkiem. I nie ma tu znaczenia, czy uprawniona jest spokrewniona ze zmarłym, ani także to, czy wypłata nastąpiła w Polsce, czy też wypłacający ubezpieczyciel ma siedzibę w innym kraju.

O interpretację wystąpiła osoba, która po śmierci ubezpieczonego otrzymała od amerykańskiego ubezpieczyciela część odszkodowania. Jak wynika z wykładni, nie musi ona obawiać się konieczności oddania części uzyskanych pieniędzy fiskusowi w ramach podatku od spadków.

Marek Siudaj, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »