reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF

Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF

W przypadku opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowanym stawką podatku w wysokości 8,5%, począwszy od stycznia 2020 roku, wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy (IRP), tzw. mikrorachunek podatkowy.

Opodatkowanie najmu – wpłaty od 1 stycznia 2020 r.

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień redakcji portalu Infor.pl w zakresie zasad dokonywania wpłat z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z najmu prywatnego nieruchomości. Czy tego rodzaju wpłat, począwszy od 1 stycznia 2020 roku, należy dokonywać na indywidualny mikrorachunek podatkowy, czy może jak dotychczas - na rachunek podatkowy urzędu skarbowego?

Wyjaśniania Ministerstwa Finansów:

„Przy opodatkowaniu przychodów z najmu prywatnego ryczałtem ewidencjonowanym opodatkowanym stawką podatku w wysokości 8,5%, począwszy od stycznia 2020 roku, wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy (IRP), tzw. mikrorachunek podatkowy.

Zgodnie z art. 61b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego) należy wpłacać podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT). Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych z uwagi na fakt, że stanowi formę podatku dochodowego od osób fizycznych, również podlega ww. regulacji.

W wykazie numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych KAS (obwieszczenie Ministra Finansów z 3 stycznia 2020 r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. - Dz. Urz. Min. Fin. poz. 2) wskazano na powiązanie symbolu tytułu płatności PPE i PIT-28 z indywidualnym rachunkiem podatkowym.

Szczegółowy opis symbolu formularza/tytułu płatności są wskazane w ww. wykazie, który jest opublikowany pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kas/rachunki-bankowe-urzedow-skarbowych-obowiazujace-od-1012020-r

Reasumując, należy wskazać formularz PPE, a w przypadku rozliczenia rocznego PIT-28.”

PIT, CIT i VAT na mikrorachunek podatkowy

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. funkcjonują indywidualne rachunki podatkowe, tzw. mikrorachunki podatkowe.

Numer swojego mikrorachunku podatkowego podatnik może sprawdzić/wygenerować w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając ze strony podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

Indywidualny rachunek służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Polecamy: Rozliczamy najem

Pozostałe podatki, czyli m.in. podatek akcyzowy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy uiszczać tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Na dotychczasowych zasadach, jak informuje resort finansów, podatnik wpłaca także podatek w przypadku rozliczania się na karcie podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie. Wpłat za mandaty karne również należy dokonywać tak jak dotychczas, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Zobacz: Wykaz numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych KAS. Rachunki obowiązujące od 1 stycznia 2020 r.

Zobacz także: Ministerstwo się myli. Mikrorachunek służy również do zapłaty mandatów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama