| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Jeżeli niepełnosprawny płaci osobie trzeciej za podwożenie na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to może odliczyć te wydatki od swojego dochodu bez żadnych limitów. Powinien jednak być przygotowany na udokumentowanie tych wydatków urzędowi skarbowemu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.), zwanej dalej ˝ustawą o PIT˝, podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo pomniejszyć dochód przed opodatkowaniem o kwoty wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Katalog wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych określony został w ust. 7a art. 26 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 13 i 14 ustawy odliczeniu podlegają wydatki poniesione na:

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a;

14) używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność):
a) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub
b) podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia,
dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w pkt 7, 8 i 14 katalogu (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT).

Polecamy: serwis PIT

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Jak więc widać obowiązujące przepisy dają możliwość odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby trzeciej, na mocy przywołanego powyżej art. 26 ust. 7a pkt 13 lit. b ustawy o PIT.

Warto zauważyć, że to odliczenie nie jest limitowane (w przeciwieństwie do odliczenia z pkt 14, dotyczącego używania własnego samochodu osobowego). Zatem podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem całość poniesionych w roku podatkowym wydatków na ten cel, przy czym jednym z warunków dokonania tego odliczenia jest prawidłowe udokumentowanie wysokości poniesionych wydatków (np. w formie rachunków, faktur czy umów), co wynika z art. 26 ust. 7c ustawy o PIT.

Zdaniem Ministra Finansów uzależnienie prawa do skorzystania z tego odliczenia od spełnienia warunku udokumentowania wysokości poniesionych wydatków nie powinno budzić wątpliwości, zwłaszcza że jest to odliczenie nielimitowane.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna nie przysługuje bowiem wyłącznie z samego faktu bycia osobą niepełnosprawną, ale w związku z faktycznym ponoszeniem przez tę osobę określonych wydatków wynikających z niepełnosprawności.

Dlatego uzasadniona jest praktyka urzędów skarbowych, które weryfikując zeznania roczne w zakresie poprawności dokonanych odliczeń, żądają przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających wysokość odliczonych wydatków.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. na interpelację poselską nr 16362.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »