Które firmy muszą wdrożyć Jednolity Plik Kontrolny do 1 lipca 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Mali i średni przedsiębiorcy będą musieli już od 1 stycznia 2017 roku co miesiąc przesyłać dane z ewidencji VAT w strukturze jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą mieli taki obowiązek od 1 stycznia 2018 r. Tak zadecydował w piątek 13 maja 2016 r. Sejm.
Zobacz: Jednolity plik kontrolny dla MŚP od 2017 roku
REKLAMA
Podstawa prawna Jednolitego Pliku Kontrolnego
Wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) zakłada ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649). Ta nowa metoda kontroli skarbowych będzie zobowiązywała przedsiębiorców do przekazywania danych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej.
Oznacza to, że w przypadku przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy będzie mógł żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej (strukturze JPK), wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.
Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)
Pozyskane przez organy podatkowe dane księgowe w postaci JPK zostaną następnie poddane analizie przy użyciu specjalnego oprogramowania komputerowego. Urzędnicy skarbowi będą mogli w krótkim czasie przeprowadzić szereg testów weryfikujących spójność, dokładność oraz kompletność ksiąg, ewidencji i deklaracji. Kontrole rozliczeń przy użyciu JPK będą przeprowadzane w ramach postępowań podatkowych, a także w przypadku wszelkich kontroli podatkowych czy skarbowych.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Struktury logiczne JPK
Ostateczna wersja Jednolitego Pliku Kontrolnego została przedstawiona przez Ministerstwo Finansów w marcu 2016, w postaci siedmiu struktur logicznych. Struktury te są następujące:
- Księgi rachunkowe - JPK_KR
- Wyciąg bankowy - JPK_WB
- Magazyn - JPK_MAG
- Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT
- Faktury VAT - JPK_FA
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów - JPK_PKPIR
- Ewidencja przychodów - JPK_EWP
Kontrola podatkowa z wykorzystaniem JPK już niedługo – przygotuj swoją firmę
Resort finansów udostępnił powyższe struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych (o których mowa w art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa) na swojej stronie internetowej. Zobacz: Struktury JPK na stronie Ministerstwa Finansów
Duże przedsiębiorstwa od 1 lipa 2016 r.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązek przedstawiania do kontroli danych w formacie JPK będzie dotyczył dużych firm, czyli firm zatrudniających więcej niż 250 pracowników lub wypracowujących powyżej 50 mln euro obrotu rocznie.
Do tego czasu duże przedsiębiorstwa muszą zaimplementować do swoich programów finansowo-księgowych i handlowych struktury JPK, ponieważ organ podatkowy może zażądać od nich danych w tej postaci już w lipcu.
JPK w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw
Mimo że obowiązek stosowania JPK wejdzie w życie na początku lipca dla dużych przedsiębiorców, to jednocześnie regulacje związane z tym obowiązkiem przewidują dłuższy okres przystosowawczy dla małych i średnich przedsiębiorców. Okres ten wynosi dwa lata, czyli od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. A zatem małe i średnie przedsiębiorstwa przez wskazany okres przejściowy będą miały prawo (z którego nie muszą korzystać) przekazywać do urzędów skarbowych wyciągi z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych do urzędów skarbowych w postaci struktur JPK. Od 1 lipca 2018 r. obowiązek ten natomiast obejmie już wszystkie przedsiębiorstwa.
Jednolity Plik Kontrolny – struktura pliku dla ksiąg rachunkowych
Warto w tym miejscu wskazać na instrukcję, co do sposobu zastosowania kryteriów podziału przedsiębiorców na małych i średnich. I tak, zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649) „mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 12, w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2018 r. mogą przekazywać dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ustawy zmienianej w art. 1”.
Jak wskazuje ten przepis, po definicję małego i średniego przedsiębiorcy należy sięgnąć do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a dokładnie do regulacji zawartych w art. 105 i 106 tej ustawy.
Zgodnie z zawartą tam definicją za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Wątpliwości związane z Jednolitym Plikiem Kontrolny (JPK)
Natomiast za średniego przedsiębiorcę uznaje się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat