REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź banderolę przez internet

sprawdzanie autentyczności banderol na wyrobach akcyzowych
sprawdzanie autentyczności banderol na wyrobach akcyzowych

REKLAMA

REKLAMA

Każdy może sprawdzić przez internet, czy banderola na zakupionym wyrobie akcyzowym jest autentyczna (legalna). Taka informacja może bardzo pomóc w identyfikacji np. nielegalnie rozlewanego alkoholu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Finansów stworzyła powszechnie dostępną stronę internetową, dzięki której każdy obywatel, który kupuje wyrób akcyzowy może sprawdzić znak skarbowy akcyzy (banderolę) naklejony na opakowaniu wyrobu. A co za tym idzie skontroluje, czy banderola jest autentyczna i czy została umieszczona na właściwym produkcie.

Autopromocja

System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA) funkcjonuje pod adresem www.banderolaakcyzowa.pl. Strona systemu jest również dostępna przez telefony komórkowe posiadające dostęp do Internetu.

W system można wpisać serię i rok wytworzenia sprawdzanej banderoli oraz jej indywidualny numer. Uzyska się odpowiedź, czy dana banderola akcyzowa jest prawidłowa czy też nie. W wypadku otrzymania informacji negatywnej, można podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna.

Dodatkowo, po wpisaniu ww. danych ukaże się wzór banderoli wraz ze wskazówkami, na jakie zabezpieczenia należy zwrócić uwagę, by upewnić się co do oryginalności znaku. System przedstawi sposób prawidłowego nałożenia znaku na wyrób, poniformuje czy banderola została umieszczona we właściwy sposób na właściwym wyrobie. Na oddzielnej zakładce („opis znaków”) znajdą się wzory wszystkich obecnie stosowanych banderol wraz z opisami zabezpieczeń (na tzw. I poziomie, tzn. takich, które można sprawdzić bez użycia specjalistycznych urządzeń);

W wypadku podejrzenia sfałszowania banderol można skontaktować się ze Służbą Celną pod nr tel. 800 060 000 (całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny) lub drogą e-mailową: powiadom-clo@mofnet.gov.pl, albo z najbliższą jednostką policji pod telefonem 997 lub 112.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga na alkohol pochodzący z Czech!

Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany

Akcyza od samochodów – pośrednictwo przy sprzedaży


W związku z uruchomieniem systemu SIBA, 9 października w gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Udział w niej wzięli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica oraz członek Zarządu PWPW S.A. Andrzej Bogun.

Przedstawiciel PWPW omówił nową funkcjonalność SIBA, która umożliwia sprawdzenie znaku akcyzy znajdującego się na opakowaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych(tj. wina, wyrobów spirytusowych, papierosów, cygar, cygaretek, tytoniu) przez Internet.

"Liczymy, że SIBA przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i zrozumienia, czym jest banderola akcyzowa i jakie są jej funkcje" – powiedział Jacek Kapica, wiceminister finansów, Szef Służby Celnej. Minister podkreślił, że system banderolowania wyrobów akcyzowych jest systemem szczelnym, co gwarantuje, że towary kupowane w legalnym obrocie, opatrzone znakami skarbowymi akcyzy (banderolami) są także bezpieczne dla konsumenta. Ale nie oznacza to, że system nie należy doskonalić.

Akcyza od samochodów typu pick-up

Samochody kolekcjonerskie – bez akcyzy i cła, z niższym VAT

Możliwość sprawdzenia w Internecie banderol przez każdego konsumenta może również zwrócić uwagę nabywców takich towarów na sam fakt, iż wyroby spirytusowe i tytoniowe w legalnym obrocie są opatrywane znakami akcyzy(banderolami) – zaznaczył minister.

Minister Kapica poinformował także, że rocznie PWPW produkuje dla Ministerstwa Finansów 4,5 mld znaków akcyzy, a Służba Celna wykrywa ok. 1,5 tys. znaków podrobionych. "To są podróbki banalne, kolorowe ksera" - powiedział. Zapewnił, że polskie znaki są bardzo dobrze zabezpieczone. Stąd nie ma ryzyka związanego z tym, że ktoś w większym stopniu będzie te znaki podrabiał. Zaznaczył ponadto, że ryzyko wiąże się natomiast z odklejeniem banderoli z jednego wyrobu i nałożeniem go na drugi. Dodał, że problemem jest też dystrybucja alkoholu i papierosów z nielegalnych źródeł, na bazarach i targowiskach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA