| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Sprawdź banderolę przez internet

Sprawdź banderolę przez internet

Każdy może sprawdzić przez internet, czy banderola na zakupionym wyrobie akcyzowym jest autentyczna (legalna). Taka informacja może bardzo pomóc w identyfikacji np. nielegalnie rozlewanego alkoholu.

W związku z uruchomieniem systemu SIBA, 9 października w gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Udział w niej wzięli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica oraz członek Zarządu PWPW S.A. Andrzej Bogun.

Przedstawiciel PWPW omówił nową funkcjonalność SIBA, która umożliwia sprawdzenie znaku akcyzy znajdującego się na opakowaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych(tj. wina, wyrobów spirytusowych, papierosów, cygar, cygaretek, tytoniu) przez Internet.

"Liczymy, że SIBA przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i zrozumienia, czym jest banderola akcyzowa i jakie są jej funkcje" – powiedział Jacek Kapica, wiceminister finansów, Szef Służby Celnej. Minister podkreślił, że system banderolowania wyrobów akcyzowych jest systemem szczelnym, co gwarantuje, że towary kupowane w legalnym obrocie, opatrzone znakami skarbowymi akcyzy (banderolami) są także bezpieczne dla konsumenta. Ale nie oznacza to, że system nie należy doskonalić.

Akcyza od samochodów typu pick-up

Samochody kolekcjonerskie – bez akcyzy i cła, z niższym VAT

Możliwość sprawdzenia w Internecie banderol przez każdego konsumenta może również zwrócić uwagę nabywców takich towarów na sam fakt, iż wyroby spirytusowe i tytoniowe w legalnym obrocie są opatrywane znakami akcyzy(banderolami) – zaznaczył minister.

Minister Kapica poinformował także, że rocznie PWPW produkuje dla Ministerstwa Finansów 4,5 mld znaków akcyzy, a Służba Celna wykrywa ok. 1,5 tys. znaków podrobionych. "To są podróbki banalne, kolorowe ksera" - powiedział. Zapewnił, że polskie znaki są bardzo dobrze zabezpieczone. Stąd nie ma ryzyka związanego z tym, że ktoś w większym stopniu będzie te znaki podrabiał. Zaznaczył ponadto, że ryzyko wiąże się natomiast z odklejeniem banderoli z jednego wyrobu i nałożeniem go na drugi. Dodał, że problemem jest też dystrybucja alkoholu i papierosów z nielegalnych źródeł, na bazarach i targowiskach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »