REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Częstą praktyką w działalności gospodarczej jest sporządzanie jednej faktury zbiorczej za dany okres (np. miesiąc). Faktura taka dokumentuje sprzedaż dokonaną na rzecz jednego klienta we wskazanym okresie. Powstaje jednak wątpliwość jaką datę sprzedaży wskazać na takiej fakturze.

Przykład
ABC Sp. z o.o. dokonała na rzecz kontrahenta dostaw towarów w dniach 1,5,8,17,20,29 czerwca 2019 r. i zamierza udokumentować te transakcje za pomocą jednej faktury. ABC Sp. z o.o. zastanawia się czy może wskazać datę dokonania ostatniej dostawy towarów jako datę dokonania sprzedaży.

Autopromocja

Należy zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), nie definiują pojęcia faktury zbiorczej. Jest to pojęcie wykształcone w praktyce gospodarczej i odnosi się do faktur dokumentujących kilka odrębnych transakcji dokonanych np. w trakcie jednego tygodnia bądź miesiąca. Przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia takiej faktury zbiorczo dokumentującej kilka transakcji dokonanych w trakcie jednego miesiąca. ABC Sp. z o.o. może zatem w wskazać w jednej fakturze wszystkie transakcje dokonane na rzecz kontrahenta w czerwcu 2019 r. Niemniej faktura taka powinna spełniać wymogi określone w ustawie o VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż faktura taka powinna zostać wystawiona w odpowiednim terminie. Zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (a więc ABC Sp. z o.o. powinna wystawić fakturę do 15 lipca 2019 r.). Ponadto faktura zbiorcza powinna zawierać elementy wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać datę dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (albo datę otrzymanej zaliczki). Podkreślić należy, iż ABC Sp. z o.o. dokonało kilku odrębnych transakcji na rzecz swojego kontrahenta w czerwcu 2019 r. W konsekwencji doszło do zrealizowania kilku zindywidualizowanych dostaw towarów, które powinna uwzględniać sporządzona przez ABC Sp. z o.o. faktura. Z uwagi na powyższe, należy zatem uznać, iż faktura zbiorcza powinna zawierać daty każdej z dokonanych dostaw. Jednocześnie podkreślić należy, iż faktura taka musi zawierać obligatoryjnie wszystkie elementy wskazanie w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że ABC Sp. z o.o. sporządzając taką fakturę musi dla każdej transakcji odrębnie zawrzeć elementy opisane w ww. przepisie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższym stanowiskiem zgadzają się także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12.05.2017 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.9.2017.2.KM stwierdził: „Oznacza to, że Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego tygodnia/miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury zbiorczej. Faktura ta powinna być wystawiona zgodnie z wymogami określonymi w art. 106e ust. 1 ustawy, tj. powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia danej dostawy towarów. Przepis ten wprowadza obowiązek umieszczania ww. danych. Wobec powyższego, Wnioskodawca w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danym tygodniu/miesiącu (fakturze zbiorczej) obowiązany będzie zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji (dostaw towarów) dokumentowanych tą fakturą. Określenie w fakturze zbiorczej daty dostawy jako dzień dokonania ostatniej dostawy w danym tygodniu/miesiącu (potraktowanie daty ostatniej dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw) nie wypełni dyspozycji normy zawartej w art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy.” Tożsamy pogląd przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20.03.2018 r., znak: 0113-KDIPT1-3.4012.872.2017.2.JM.

Należy jednak podkreślić, iż obowiązek wskazywania daty każdej dokonanej dostawy nie dotyczy transakcji rozliczanych w cyklach rozliczeniowych, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Z kolei w myśl art. 19a ust. 4 ustawy o VAT, ww. przepis stosuje się także do dostaw towarów (tj. do tzw. dostaw rozliczanych w cyklach rozliczeniowych). W przypadku tego typu dostaw jako datę sprzedaży należy wskazać ostatni dzień przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego (np. ostatni dzień miesiąca). Niemniej istnieje spór odnośnie definicji tego typu dostaw, czy wskazany przepis odnosi się jedynie do transakcji o charakterze ciągłym, czy po prostu do rozliczanych w cyklach rozliczeniowych.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11.09.2018 r., sygn. akt I FSK 1765/16, nawet możliwość wyodrębnienia dat poszczególnych dostaw towarów nie przekreśla możliwości uznania danej transakcji za dostawę ciągłą. Z kolei w opozycji do powyższego poglądu, stoi m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 18.01.2019 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.875.2018.3.IK wskazuje, iż możliwość wyodrębnienia dat konkretnej dostawy wyklucza uznanie takiej transakcji za dostawę ciągłą. Należy zatem podkreślić, że każdorazowo ocena czy w danym stanie faktycznym doszło do dostawy ciągłej wymaga gruntownej analizy wszystkich okoliczności.

Reasumując należy wskazać, iż ABC Sp. z o.o. wystawiając fakturę zbiorczą dokumentującą dostawy towarów dokonane w czerwcu 2019 r. na rzecz swojego kontrahenta, powinna wskazać datę dokonania każdej z tych dostaw. Zasadniczo bowiem, wskazanie tylko dnia dokonania ostatniej dostawy nie wypełnia dyspozycji art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, przez co taka faktura może okazać się wadliwa. Jednocześnie podkreślić należy, iż ABC Sp. z o.o. zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, powinna wystawić taką fakturę do 15 lipca 2019 r. Ponadto faktura wystawiona przez ABC Sp. z o.o. musi zawierać wszystkie elementy wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.

Tobiasz Olczak, młodszy konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA