reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej przy usługach opłacanych na rachunek bankowy

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej przy usługach opłacanych na rachunek bankowy

Nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeżeli kontrahent – konsument lub rolnik ryczałtowy – zapłaci podatnikowi za świadczoną usługę przelewem na jego rachunek firmowy. Przy czym, podatnik powinien wciąż prowadzić ewidencję sprzedaży w inny sposób, niż za pomocą kasy rejestrującej, a dowody zapłaty (np. potwierdzenia przelewu) powinny wskazywać, jakiej usługi konkretnie dotyczy przelew.

Widok kasy rejestrującej (potocznie zwanej kasą fiskalną) w punktach sprzedaży towarów i świadczenia usług jest tak powszechny, że wydawać by się mogło, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest bezwzględny i nieograniczony. Rzeczywiście, zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej zwanej „ustawą o VAT”), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże, zgodnie z delegacją ustawową zawartą w ustępie 8 ww. przepisu, minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Aktualnie zwolnienia regulowane są rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Rozporządzenie przewiduje, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
Wśród wielu pozycji zawartych w załączniku, pozycja 37 dotyczy świadczenia usług. Zgodnie z treścią załącznika, zwolnione jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Wobec powyższego, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeżeli kontrahent – konsument lub rolnik ryczałtowy – zapłaci podatnikowi za świadczoną usługę przelewem na jego rachunek firmowy. Przy czym, podatnik powinien wciąż prowadzić ewidencję sprzedaży w inny sposób, niż za pomocą kasy rejestrującej, a dowody zapłaty (np. potwierdzenia przelewu) powinny wskazywać, jakiej usługi konkretnie dotyczy przelew.

Nie każdy rodzaj świadczonych usług może korzystać z opisanego powyżej zwolnienia. Przykładowo usługi prawnicze (poza notarialnymi) oraz doradztwa podatkowego, aby mogły korzystać ze zwolnienia muszą być świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub ich rezultat powinien być przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

Podatnik, który zdecyduje się na zaprzestanie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej powinien pamiętać o dokonaniu stosownych czynności wymaganych w przepisie § 34 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r., w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z przepisem, w przypadku zakończenia używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia pracy tych kas w trybie fiskalnym, podatnik:

  1. wystawia raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny);
  2. niezwłocznie, przy pomocy serwisanta, dokonuje odczytu zawartości pamięci fiskalnej poprzez wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego i sporządza z tej czynności protokół;
  3. składa protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej wraz z załączonym raportem fiskalnym rozliczeniowym, w terminie 5 dni od dnia ich sporządzenia, do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego;
  4. sporządza i składa, wraz z dokumentami, o których mowa w pkt 3, do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

Podsumowując, pomimo iż ustawa o VAT nakłada powszechny obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, to istnieje sporo wyjątków od tej reguły, których zaistnienie obwarowane jest wymogami. Niemniej, rezygnacja z kasy może być ułatwieniem w prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

Paweł Terpiłowski, Radca prawny, Konsultant podatkowy

ECDP Tax Mazur i wspólnicy sp. k. Spółka doradztwa podatkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama