reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kasy fiskalne 2013 / 2014 – limit zwolnienia spada do 20 tys. zł

Kasy fiskalne 2013 / 2014 – limit zwolnienia spada do 20 tys. zł

Od 2013 roku zmalało do 20.000,- zł (do końca 2012 r. było 40.000,- zł) limit obrotów, powyżej którego trzeba prowadzić kasę rejestrującą (fiskalną). Nie będą już zwolnione z obowiązku prowadzenia kas szkoły nauki jazdy. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie dotyczy 2013 i 2014 roku.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Do 31 grudnia 2012 r. obowiązywało w omawianym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Brak nowego rozporządzenia przed 2013 rokiem spowodowałby zniknięcie wszystkich zwolnień przewidzianych w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu. Dlatego Minister Finansów przygotował 18 lipca 2012 r. projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, a 29 listopada 2012 r. podpisał rozporządzenie w tej sprawie (niemal nie różniące się od projektu).

Polecamy produkt: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Zatem od 1 stycznia 2013 r. obowiązywać będzie - rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz. U. z 11 grudnia 2012 r., poz. 1382 ;

Rozporządzenie ma w założeniu unormować kwestię zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych w latach 2013-2014.

Utrzymano w nowym rozporządzeniu prawie wszystkie dotychczasowe zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych (oprócz szkół nauki jazdy - PKWiU 85.53.11 ).

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zasadniczą nowością jest radykalne obniżenie (z 40 tys. zł do 20 tys. zł) limitu obrotów, powyżej których trzeba prowadzić kasę fiskalną.

Warto jednocześnie przypomnieć, że już obecnie do podatnika rozpoczynającego sprzedaż stosuje się limit 20 tys. zł, niezależnie od tego czy rozpoczął działalność w pierwszym czy czwartym kwartale roku.

Minister zrobił kolejny krok w celu realizacji dyspozycji art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Docelowo wszyscy podatnicy VAT dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będą obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ma być zatem ograniczana szara strefa obrotu  niefakturowanego i niedokumentowanego paragonami fiskalnymi.

Przedsiębiorcy krytykują tą obniżkę.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

- Kasę fiskalną będzie musiał mieć szatniarz i osoba obsługująca toaletę publiczną. Jest to działanie absolutnie nieekonomiczne, bo koszt poboru podatków w tak małej skali jest wyższy od przychodów z tego tytułu. Mam wrażenie, że rząd zachowuje się, jakby był dealerem kas fiskalnych - komentuje dla "Pulsu Biznesu" Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zdaniem Andrzej T. Prelicza, eksperta Business Center Club tak istotne obniżenie limitu obrotów nie przyczyni się w istotnym stopniu do zmniejszenia szarej strefy, natomiast będzie stanowiło kolejną, istotną barierę dla działalności małych firm.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ekspert BCC zauważa, że limit dotyczy obrotu, a nie wyniku finansowego. Jest to więc de facto bardzo niska kwota (średnio miesięcznie ok. 1667 zł). Limit będzie liczony nie w odniesieniu do całego roku, a proporcjonalnie do okresu prowadzonej w danym roku działalności, co  z reguły dodatkowo obniży ten limit. 

Wprowadzenie nowych zasad ewidencjonowania obrotów  za pomocą kas fiskalnych oznacza,  że w praktyce obowiązkami tymi zostaną objęte jednoosobowe mikrofirmy, w szczególności cały bardzo drobny handel.

Resort finansów uzasadnia obniżenie limitu wnioskami organów kontroli skarbowej dotyczącymi nadużyć podatkowych w związku z ukrywaniem przez podatników rzeczywistych obrotów z działalności. Tymczasem  MF nie przewiduje – po wejściu w  życie rozporządzenia – zwiększenia nakładów na kontrole skarbowe.

Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną

Będzie to (zdaniem eksperta BCC) więc martwe prawo, trudne do wyegzekwowania, albo stosowane w ramach specjalnych akcji (np. w wakacyjnych kontrolach w nadmorskich kurortach).

Rozporządzenie równocześnie pozwala na wyłączenie spod nowych rygorów niektórych usług (np. usług świadczonych 20 osobom fizycznym lub mniej i związanych z wystawieniem do 50 faktur rocznie).

Kasy fiskalne 2013 – obowiązki, zwolnienia, sankcje

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

VAT 2013 - najważniejsze zmiany w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Kasy fiskalne 2013 – zakres zwolnień w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie?

Kary porządkowe dla podatników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama