REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały podatnik VAT 2017 - limity, metoda kasowa, rozliczenie kwartalne

Mały podatnik VAT 2017 - limity, metoda kasowa, rozliczenie kwartalne
Mały podatnik VAT 2017 - limity, metoda kasowa, rozliczenie kwartalne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Znane są już wyrażone w złotówkach limity wartości sprzedaży ważne dla ustalenia statusu małego podatnika VAT w 2017 roku. Od przyszłego roku ma nastąpić likwidacja możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych ale mali podatnicy, jako jedyni, zachowają ten przywilej.

Mały podatnik VAT, PIT i CIT w 2018 r.

Autopromocja

Definicja małego podatnika VAT

Małym podatnikiem jest ten podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

Inny limit (45.000 euro kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi /wraz z kwotą podatku/ w poprzednim roku podatkowym mają tylko podatnicy VAT:

-  prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie,

- zarządzający funduszami inwestycyjnymi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,

- będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Limity 2017

Ustawa o VAT każe jednak przeliczać te limity na złotówki według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Tak przeliczone kwoty trzeba jeszcze zaokrąglić do 1000 zł i dopiero wtedy uzyskujemy limit

Jako, że w 2016 roku pierwszym dniem roboczym października był 3 października, trzeba przyjąć średni kurs euro z tego dnia. Średni kurs euro ogłoszony przez NBP w dniu 3 października 2016 r., wynosił 4,2976 zł (tabela średnich kursów walut obcych NBP nr 191/A/NBP/2016).

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Zatem w przypadku limitu 1.200.000 euro, limit w złotych wynosi 5.157.000 zł. Jeżeli wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) podatnika VAT nie przekroczy w 2016 roku tej kwoty – będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku.

Natomiast w przypadku limitu 45.000 euro, limit w złotych wynosi 193.400 zł. Jeżeli wartość prowizji lub innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku VAT) ww. podatników VAT nie przekroczy w 2016 roku tej kwoty – podatnik prowadzący ww. działalność będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku.

Mały podatnik VAT – preferencje podatkowe

Mały podatnik VAT może korzystać z ułatwień w rozliczaniu VAT: metody kasowej i kwartalnych deklaracji. Może także (w zakresie podatku dochodowego) korzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji.

Mały podatnik VAT – zalety i wady


Metoda kasowa

Metoda kasowa w VAT polega na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez podatnika dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT,

2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innych podmiotów.

Przy czym otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Jednak aby skutecznie wybrać metodę kasową, podatnik musi zawiadomić o swoim wyborze naczelnika urzędu skarbowego (składając aktualizację VAT-R) – nie później niż do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę.

Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, w trakcie których rozliczał się tą metodą. Podatnik ma obowiązek uprzednio zawiadomić (także składając aktualizację VAT-R) naczelnika urzędu skarbowego pisemnym o rezygnacji z tej metody, w terminie do końca kwartału, w którym stosował tę metodę.

Mały podatnik traci prawo do rozliczania VAT metodą kasową, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył ww. limit. Utrata prawa do rozliczania się w ten sposób dotyczy także następnego roku podatkowego (art. 21 w związku z art. 104 ust. 2 ustawy o VAT).

Warto pamiętać, że metoda kasowa nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i przemieszczeń towarów traktowanych jak WDT,

Metodę kasową mogą stosować też podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego, o ile przewidują, że wartość ich sprzedaży nie przekroczy ww. limitu, ustalonego proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku (art. 104 ust. 1 ustawy o VAT).

Kwartalne rozliczenia VAT

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową mają obowiązek składania do urzędu skarbowego deklaracji podatkowych za okresy kwartalne (VAT-7K) w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Przy czym nie mogą rozliczać się kwartalnie ci podatnicy, którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł, a jeżeli przekroczyła tę kwotę, nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1% wartości ich sprzedaży bez kwoty podatku VAT.

Jeżeli ww. kwota została przekroczona podatnicy muszą składać zwykłe miesięczne deklaracje VAT-7 począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc kwartału:

1) w którym przekroczono tę kwotę – jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w pierwszym lub drugim miesiącu kwartału; w przypadku gdy przekroczenie kwoty nastąpiło w drugim miesiącu kwartału, deklaracja za pierwszy miesiąc kwartału jest składana w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po drugim miesiącu kwartału;

2) następujący po kwartale, w którym przekroczono tę kwotę – jeżeli przekroczenie kwoty nastąpiło w trzecim miesiącu kwartału.

Podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, składają deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę prawa do rozliczania się metodą kasową.

Od 2017 roku ma nastąpić likwidacja możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych ale mali podatnicy, jako jedyni, zachowają ten przywilej. Zmiany w tym zakresie przewiduje projekt (z 22 września 2016 r.) ustawy o zmianie  ustawy o podatku od towarów i usług  oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra finansów.

Likwidacja kwartalnych rozliczeń VAT od 2017 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA