reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zakup towarów używanych za granicą od osoby niebędącej podatnikiem VAT

Zakup towarów używanych za granicą od osoby niebędącej podatnikiem VAT

Prowadzona przeze mnie firma zajmuje się handlem sprzętem pomiarowym. Moje pytania dotyczą zakupu używanego towaru w Niemczech: 1) jeśli kupię używany towar (sprzęt pomiarowy) od osoby, która nie jest podatnikiem VAT, to czy będę mógł odsprzedać dalej w kraju ten towar i czy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, 2) czy należy to ująć w informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach towarów, 3) jeżeli nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie, to co z VAT?

1. Tak, będzie Pan mógł sprzedać towar w kraju. Nie jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
2. Zakupu tego nie należy wykazywać w informacji podsumowującej.
3. Od tego nabycia nie nalicza się VAT.

Odpowiadając na pierwsze pytanie, należy ustalić, kiedy transakcję zakupu towarów należy rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie. W art. 9 ustawy o VAT zostały wskazane sytuacje, w których dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia, tj. gdy:
1) polski podmiot nabył prawo do rozporządzania towarami jak właściciel,
2) towary w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz,
3) nabywcą towarów jest podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
4) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej.

Wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. W naszym przypadku czwarty warunek nie jest spełniony, dlatego nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia. Z tytułu tego nabycia nie ciążą więc na Panu żadne obowiązki w zakresie VAT. Nie wykazuje się tej transakcji w deklaracji ani w ewidencji zakupów. Nie należy też tego nabycia wykazywać w informacji podsumowującej.

Uwaga
Polski podatnik nie rozlicza WNT, gdy zakupił towar w innym kraju UE od osoby prywatnej.

Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby towar ten był sprzedawany w kraju i opodatkowanych od marży. Jeśli są to towary używane, przy ich sprzedaży można zastosować marżę. Definicja towarów używanych znajduje się w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. W definicji tej nie zostało wskazane, przez jaki okres towar powinien być używany i przez kogo, definiując je jako ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie. Nie mogą to być na pewno towary nowe, nieużywane przez żadną ze stron.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Dlatego gdy będzie to towar używany, będzie Pan mógł zastosować marżę, ponieważ został spełniony warunek wskazany w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy, tj. nabycie nastąpiło od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest marża, pomniejszona o VAT.

Definicja
Marża stanowi różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę.

Przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika.

Jak z tego wynika, na kwotę nabycia składa się tylko należność zapłacona przez podatnika zagranicznemu kontrahentowi, a nie podmiotom trzecim.

Przykład
Polski podatnik kupił sprzęt pomiarowy w Niemczech od osoby prywatnej za kwotę 10 000 zł. Opłacił transport firmie niemieckiej w wysokości 15 000 zł. Sprzęt sprzedał w Polsce za 15 000 zł. W tym przypadku marża brutto wyniosła 5000 zł, gdy koszt transportu nie był opłacony sprzedawcy.

Podstawa prawna:

• art. 9, art. 120 ust. 1 pkt 4, art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 106

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama