REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrotne obciążenie w VAT przy dostawie laptopów

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Odwrotne obciążenie w VAT przy dostawie laptopów
Odwrotne obciążenie w VAT przy dostawie laptopów

REKLAMA

REKLAMA

Spółka A zawarła w styczniu 2017 r. umowę, na podstawie której zobowiązała się dostarczyć podatnikowi B 20 laptopów o wartości 2000 zł netto za sztukę, przy czym laptopy te zostaną dostarczane spółce B w dwóch transzach (po 10 sztuk). Zarówno spółka A, jak i B są zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Który podmiot jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia tej transakcji w VAT? W jaki sposób transakcja ta powinna zostać ujęta w deklaracji VAT-7?

Zgodnie z art. 17 ust. 7 ustawy o VAT, podatnikami są podmioty nabywające towary ujęte w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, z zastrzeżeniem ustępu 1c, jeżeli zostaną  łącznie spełnione następujące przesłanki:

Autopromocja
  1. dokonującym dostawy jest podatnik, wymieniony w katalogu art. 15 ustawy o VAT, którego sprzedaż nie jest zwolniona z opodatkowania ze względu na wielkość obrotu (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT),
  2. nabywcą towarów również musi być czynny podatnik VAT,
  3. dostawy te nie są objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (przewidzianym dla towarów wykorzystywanych tylko cele działalności zwolnionej od VAT, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego).

Ponadto, należy zwrócić uwagę na zastrzeżenie zawarte w art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, zgodnie z którym – w zakresie dostaw towarów wskazanych w poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT – odwrotne obciążenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy łączna wartość sprzedanych towarów w ramach jednolitej transakcji gospodarczej przekroczy kwotę 20 000 zł netto.

W przedstawionym stanie faktycznym, dwaj kontrahenci będący czynnymi podatnikami VAT, zawarli umowę o dostawę laptopów, tj. towarów wskazanych w poz. 28a załącznika 11 do ustawy o VAT. Łączna wartość nabywanych laptopów przekroczy kwotę 20 000 zł netto. W związku z powyższym, dostawa tych urządzeń może zostać objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeśli dokonywana jest na warunkach jednolitej gospodarczo transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednolita gospodarczo transakcja posiada swoją definicję legalną w art. 17 ust. 1d ustawy o VAT. Stosownie do tego przepisu, za jednolitą gospodarczo transakcję uznaje się  transakcję, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów wymienionych w poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT, nawet jeśli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawione jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy.

Powyższe oznacza, że z jednolitą gospodarczo transakcją mamy do czynienia, wtedy gdy na podstawie danej umowy dochodzi do jednej dostawy towarów wskazanych w poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy (o wartości przekraczającej 20 000 zł netto). Jednolita gospodarczo transakcja występuje także, jeśli na podstawie jednej umowy dochodzi do kilku lub więcej dostaw (o łącznej wartości powyżej 20 000 zł netto).

Jak  widać wyraźnie, w podanym stanie faktycznym powinien mieć zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia. Umowa między A i B miała charakter jednolitej transakcji gospodarczej w rozumieniu art. 17 ust. 1d ustawy o VAT – jest to jedna umowa o dwie dostawy. Ponadto, łączna wartość sprzedanych towarów w ramach tej transakcji przekroczyła kwotę 20 000 zł netto.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Powyższe oznacza, że to podatnik B, jako nabywca będzie w tym przypadku zobowiązany do rozliczenia należnego podatku VAT (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i ust. 1c ustawy o VAT). W związku z tym, Spółka B jest zobowiązana wykazać deklaracji VAT-7 zarówno podstawę opodatkowania ww. transakcji w poz. 34, jak i podaje kwotę podatku należnego w poz. 35.

Co zaś dotyczy obowiązków sprzedawcy (spółki A), to spółka ta powinna wystawić fakturę na rzecz B bez wskazania kwoty i stawki podatku VAT, z uwzględnieniem adnotacji „odwrotne obciążenie (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT). Sprzedawca powinien ująć ww. transakcje wyłącznie w poz. 31 deklaracji VAT-7.

Monika Cieślak, Młodszy Konsultant Podatkowy

ECDDP Sp.z.o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA