REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę drogerię. Sprzedaję w niej artykuły higieniczne, takie jak podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci i dorosłych oraz watę celulozową, paczkowaną. Jaką stawką VAT od 1 kwietnia 2020 r. będą opodatkowane te artykuły?

Od 1 kwietnia 2020 r. dla towarów wymienionych w pytaniu stawka VAT miała zostać obniżona z 8% do 5%. Jednak 23 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, ze wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r., a nie od 1 kwietnia br.

Autopromocja

Od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek klasyfikowania sprzedawanych towarów za pomocą Nomenklatury scalonej (CN), a nie - jak dotychczas - według PKWiU. Od tego dnia zacznie również obowiązywać nowa treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których wymieniono towary i usługi opodatkowane obniżonymi stawkami VAT w wysokości 8% i 5%. W wyniku wprowadzonych zmian stawka VAT na wiele produktów zostanie albo obniżona, albo podwyższona. Stąd zapewne Pani wątpliwość, jaką stawką VAT opodatkować od 1 kwietnia 2020 r. sprzedawane towary.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca do końca marca 2020 r.

Do końca marca 2020 r. podpaski higieniczne, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych są klasyfikowane pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 - Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazującym towary, do których ma zastosowanie stawka VAT w wysokości 8%, powołano symbol PKWiU ex 17.22.12.0. Dodanie przedrostka ex oznacza, że stawka 8% nie ma zastosowania do wszystkich towarów sklasyfikowanych pod tym symbolem PKWiU, lecz jedynie do tych wyraźnie wskazanych przez ustawodawcę w tej pozycji załącznika nr 3 do ustawy o VAT. W poz. 81 wskazano, że z opodatkowania stawką 8% korzystają wyłącznie:

1) podpaski higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

2) tampony higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

3) wata celulozowa, paczkowana,

4) pieluszki, wkładki do pieluch i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt,

5) pieluszki i podobne artykuły sanitarne dla dorosłych

O ile w przypadku podpasek higienicznych i tamponów ustawodawca wskazał wprost materiał, z którego muszą być wykonane, aby miała do nich zastosowanie obniżona stawka VAT w wysokości 8%, o tyle w przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych dla możliwości ich opodatkowania obniżoną stawką VAT nie ma znaczenia, z czego są wykonane. Zatem sprzedając podpaski i tampony, można je opodatkować stawką 8%, jeżeli są wykonane z papieru, waty celulozowej albo bibułki tissue. W przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych stawka 8% ma zawsze zastosowanie, bez względu na to, z czego te produkty są wykonane.

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych będą klasyfikowane pod symbolem CN 9619 00 - Podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału. Symbol ten nie został powołany przez ustawodawcę w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. Produkty te nie będą zatem mogły korzystać z opodatkowania stawką 8%. Nie oznacza to jednak, że przestaną korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT. Będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%. Symbol ten został bowiem powołany w poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. To oznacza, że podpaski higieniczne (wkładki), tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, do których należą m.in. sprzedawane przez Panią pieluchy dla dorosłych nietrzymających moczu albo stolca, będą od 1 kwietnia 2020 r. opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%, niezależnie o tego, z jakiego materiału zostaną wykonane.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej do końca marca 2020 r.

Jak wcześniej wspomniano, wata celulozowa, paczkowana, jest obecnie klasyfikowana pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 i opodatkowana stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej, od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. wata celulozowa, paczkowana, będzie opodatkowana stawką 5%. Możliwość zastosowania tej stawki wynika z tego, że według przygotowanego przez GUS klucza powiązań symbol PKWiU 17.22.12.0, pod którym klasyfikowana jest obecnie wata celulozowa, paczkowana, jest powiązany z CN 9619 00. Pod tym symbolem znajdują się nie tylko podpaski czy tampony, ale również podobne artykuły, do których, kierując się ww. powiązaniem, powinno się zaliczyć watę celulozową, paczkowaną.

Podstawa prawna:

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA