| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Rozliczenia wspólników
W przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną albo odwrotnie, udziałowcy i akcjonariusze przekształconej spółki otrzymują akcje lub udziały spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Ich wartość nominalna odpowiada posiadanym wcześniej udziałom lub akcjom. Taka zamiana akcji nie powoduje oczywiście żadnych skutków podatkowych. Jeśli okaże się, że nastąpi wzrost wartości rynkowej otrzymanych walorów, dochód do celów podatkowych powstanie dopiero w momencie ich realizacji, czyli np. sprzedaży.
Jeśli w wyniku przekształcenia spółki dojdzie do podniesienia jej kapitału zakładowego lub akcyjnego (np. przystąpią do spółki nowi akcjonariusze lub udziałowcy) skutki podatkowe będą takie, jak w przypadku tworzenia nowej spółki.
Jeśli natomiast do spółki zostanie wniesiony aport innych składników majątkowych, np. gruntu, rozpoczętej inwestycji, u wspólnika wnoszącego taki aport powstaje przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, praw majątkowych i innych rzeczy. Przychód ten ustalony zostanie w dniu przeniesienia własności, według wartości rynkowej, wnoszonych tytułem aportu praw.
Przychodem wspólnika jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przychód na dzień objęcia udziałów lub akcji ustala się zatem w każdym przypadku wniesienia aportu poza przypadkiem, gdy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Sposób ustalania kosztów uzyskania tego przychodu na dzień objęcia udziałów (akcji) jest uzależniony od tego, co stanowi przedmiot aportu. Inny będzie, gdy przedmiotem aportu są środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, a inny, gdy są to inne składniki majątkowe, np. środki obrotowe.
 
ANNA WOJDA
 
Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik podatkowy] Nr 074/2007 z dnia 2007-04-16

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK