REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzwonek na przesłanie e-sprawozdania finansowego

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
Ostatni dzwonek na przesłanie e-sprawozdania finansowego /shutterstock.com
Ostatni dzwonek na przesłanie e-sprawozdania finansowego /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku przedsiębiorcy muszą do końca marca przygotować oraz podpisać roczne sprawozdania finansowe. Jednak od tego roku zmienia się jego forma - zarówno sprawozdanie, jak i podpisy muszą być elektroniczne.

Jak co roku spółki prawa handlowego są zobligowane do złożenia sprawozdania za poprzedni rok obrotowy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez lata obowiązek ten był spełniany w formie papierowej. Firmy prowadzące księgi rachunkowe przesyłały dokumenty do KRS, dołączając odpowiedni formularz oraz uiszczając opłatę.

Autopromocja

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Ministerstwa Sprawiedliwości i Finansów, przedsiębiorstwa od tego roku muszą składać roczne sprawozdania finansowe do KRS w formie elektronicznej, opatrzone podpisem kwalifikowanym lub potwierdzone profilem zaufanym ePUAP. Dokument składany przez podmioty musi być sporządzony w formacie XML. Ministerstwo Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej określiło także struktury logiczne i format e-sprawozdań.

W obliczu zmian istotna jest nie tylko wiedza na temat nowych przepisów, ale również dobór narzędzi, które pozwolą na szybkie i sprawne przygotowanie e-sprawozdania, w oparciu o dane księgowe. Swoją aplikację udostępniło przedsiębiorcom nawet Ministerstwo Finansów. Powstała ona, aby umożliwić złożenie e-sprawozdania podatnikom PIT. Jednak firmy, korzystające z oprogramowania do księgowości również powinny już mieć taką możliwość. Opcja ta została dodana przez większość liczących się producentów popularnych programów.

W wielu przypadkach możliwości komercyjnego oprogramowania przewyższają ministerialną aplikację. Przykładowo, umożliwiają one nie tylko tworzenie elektronicznego sprawozdania, ale również jego wstępną weryfikację. Proces ten odbywa się na bramce Ministerstwa Finansów. Program jeszcze przed podpisaniem i wysłaniem e-sprawozdania finansowego przeprowadza test czy przygotowane e-sprawozdanie zawiera wszystkie niezbędne elementy. Z nowych funkcji użytkownicy zazwyczaj mogą korzystać bezpłatnie, bez konieczności zakupu nowego oprogramowania, ponieważ producenci opcję tę dodaję w formie aktualizacji.

Prawo pracy, PPK, sprawozdanie finansowe, RODO
Bestsellery 2019 z rabatami do – 50%
Skorzystaj >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-sprawozdanie finansowe stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorców, szczególnie w tym roku, kiedy będą je składać po raz pierwszy. Proponowane rozwiązania są jednak na tyle rozbudowane i zarazem przejrzyste, że ułatwiają ten, wydawałoby się, skomplikowany proces. Szczegółowe informacje na temat e-sprawozdań, w tym odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Autor: RESET2 Sp. z o.o. Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA