REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe, Akcyza 2016

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory zgłoszeń w zakresie podatku akcyzowego. Zmianie ulegną dokumenty rejestracyjne AKC-R, AKC-PR oraz AKC-Z.

Ewidencja wyrobów zwolnionych z akcyzy – zmiany od 2016 r.

Od 2016 r. ustawa o podatku akcyzowym ulegnie wielu zmianom. Zmianie ulegną m.in. zasady prowadzenia specjalnej ewidencji wyrobów zwolnionych z podatku akcyzowego. Będzie to pozytywna dla podatników modyfikacja przepisów, zobaczmy dlaczego.

Naprawa akcyzy: najważniejsze zadanie – obok VAT-u – dla nowego Sejmu

Naprawa systemu podatkowego, co dziś najczęściej nazywa się jego „uszczelnieniem”, nie może pominąć akcyzy, a przede wszystkim trzech grup wyrobów, gdzie z dochodami budżetowymi dzieje się najgorzej: są to wyroby tytoniowe (utrata co najmniej 25% wpływów), wyroby alkoholowe (utrata co najmniej do 20% wpływów) i paliwa silnikowe (utrata do 10% wpływów).

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która zakłada uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych, dotyczących podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.

Nie będzie akcyzy na e-papierosy

Nie ma planów wprowadzenia zharmonizowanej akcyzy na e-papierosy – poinformowało DGP biuro prasowe Komisji Europejskiej. Zastrzegło, że poszczególne kraje mogą to czynić na własną rękę. Polska nie zamierza.

Zmiany w ustawie o akcyzie od 2016 roku uchwalone

Zwrot części zapłaconej przez zakłady energochłonne akcyzy od wykorzystywanej przez nie energii elektrycznej, a także ukrócenie nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym - przewiduje uchwalono w piątek 24 lipca 2015 r. nowela ustawy o akcyzie.

Zmiany w akcyzie od 2016 roku - trwają prace w Sejmie

Z powodu zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek projekt zmian w ustawie o akcyzie, który przewiduje ułatwienia dla firm, ale zarazem ma ukrócić nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym, ponownie trafi do sejmowej komisji finansów publicznych.

Zwrot części akcyzy dla zakładów energochłonnych od 2016 r.

Rząd opowiedział się za autopoprawką do projektu nowelizacji ustawy o akcyzie, która przewiduje zwrot części zapłaconej przez zakłady energochłonne akcyzy od wykorzystywanej przez nie energii elektrycznej. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Zmiany w akcyzie ułatwią prowadzenie firmy

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowelizacja przyczyni się do ułatwienia przedsiębiorcom wykonywania działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. Ograniczenie obciążeń zmniejszy koszty dopełniania procedur administracyjnych, a tym samym koszty wykonywanej działalności.

Akcyza od e-papierosów?

Oskarżenia o lobbying i ostry spór o opodatkowanie między konkurującymi ze sobą wytwórcami e-papierosów i branżą tytoniową zdominował dyskusję o przyszłości polskiej branży tytoniowej, którą zorganizowano we wtorek w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym 2015/2016 - mniej obowiązków podatników

Zniesienie części obowiązków biurokratycznych, z których muszą wywiązywać się firmy obracające towarami obłożonymi akcyzą - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którym we wtorek 26 maja 2015 r. ma zająć się rząd. Zgodnie z projektem część przepisów ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. a pozostałe od 1 stycznia 2016 r.

Akcyza tytoniowa: mitologia współcześnie

Realny spadek (już po raz ósmy) dochodów budżetowych z podatku akcyzowego w 2014 roku, w tym z akcyzy tytoniowej (co potwierdziły nawet czynniki oficjalne), nakazuje postawić pytanie, co jest przyczyną tego zjawiska? Pytają i jednocześnie odpowiadają na to pytanie prof. Witold Modzelewski i Andrzej Dembiński z Instytutu Studiów Podatkowych.

Akcyza od papierosów wytwarzanych przez konsumentów

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi za produkcję papierosów nie uznaje się jedynie wytwarzania papierosów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwach domowych. Od dnia 1 stycznia 2015 r. produkcją papierosów opodatkowaną akcyzą jest natomiast ich wytwarzanie, także przez konsumenta, przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów.

Informacja za 2014 rok o papierosach i tytoniu do palenia do 2 lutego

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w 2014 roku. Informację należy przekazać w terminie do 2 lutego 2015 r. do Ministerstwa Finansów.

Akcyza od nielegalnych papierosów wynosi 16 zł za paczkę

Akcyza od wytwarzanych nielegalnie papierosów wynosi 16 zł za paczkę (20 szt.) - poinformowała w czwartek 15 stycznia 2015 r. w komunikacie rzeczniczka prasowa Ministra Finansów Wiesława Dróżdż. Zaznaczyła, że nielegalnym wytwarzaniem papierosów nie jest ich ręczne skręcanie na własny użytek.

Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w świetle przepisów dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 176, str. 24) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) - skład i przeznaczenie tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie czy wyroby te są tytoniem do palenia.

Wyższa stawka akcyza na papierosy to niższe wpływy budżetowe

Wyniki przeprowadzonej przez PwC analizy oznaczają, iż podjęta już przez Ministerstwo Finansów decyzja o utrzymaniu w 2015 r. poziomu opodatkowania wyrobów tytoniowych z 2014 r. jest słuszna. Aby utrzymać zaplanowane wpływy do budżetu należy zachować w 2015 r. dotychczasowy sposób naliczania minimalnego podatku akcyzowego (MET).

Uproszczenie przepisów w zakresie akcyzy w 2015

Obłożenie akcyzą wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gliz papierosowych i opodatkowanie cygar w zależności od wagi, a nie od sztuki - to m.in. cele projektu założeń noweli ustawy o podatku akcyzowym, który ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Stawki akcyzy w 2015 r.

W 2015 roku nie wzrosną stawki akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe (oprócz cygar i cygaretek), alkohol i inne wyroby akcyzowe. Co więcej projekt budżetu państwa na 2015 rok zakłada niewielkie obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Trwają konsultacje projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Ta obszerna nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 roku.

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Ministerstwo Finansów zdecydowało, że w 2015 r. akcyza na wyroby tytoniowe pozostanie na obecnym poziomie. Zdaniem ekspertów to dobra decyzja, którzy podkreślają jednocześnie, że w celu utrzymania zaplanowanych wpływów do budżetu należy zachować w 2015 r. dotychczasowy sposób naliczania minimalnego podatku akcyzowego (MET).

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

REKLAMA