REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UE: wzmocnić wspólny rynek w zamian za koordynację podatkową

Były unijny komisarz Mario Monti w długo oczekiwanym raporcie zaapelował o dokończenie budowy wspólnego unijnego rynku. W zamian za ustępstwa ze strony starych, bogatszych krajów UE, od nowych członków domaga się zgody na koordynację podatkową.

Rozszerzenie planu kont jednostek budżetowych - ewidencja funduszy unijnych

Plan kont jednostek budżetowych rozszerzy się o nowe konta. Służyć one będą do ewidencji i rozliczeń operacji dotyczących środków europejskich oraz sporządzania sprawozdania z wykonania wydatków budżetu środków europejskich.

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane - nowelizacja Kodeksu cywilnego

Dnia 16 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 40, poz. 222), której celem jest realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 listopada 2006 r. (sprawa o sygn. K 47/04), w którym Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane (Dz. U. Nr 180, poz. 1758).

W 2011 r. kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych

1 maja 2011 r. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych będą musiały pojawić się kasy fiskalne - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia. Ewidencjonowaniu przez kasy będą podlegać także usługi rachunkowo-księgowe.

Paragon fiskalny ze szczegółowymi nazwami towarów

Na paragonach muszą być umieszczone nazwy jednostkowe. Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi. Stosowanie nazw grup towarów i usług nie zapewnia rzetelnego i szczegółowego udokumentowania każdej sprzedaży.

MPiPS: ustawa ułatwi tworzenie żłobków

Łatwiejsze tworzenie żłobków i klubików dziecięcych; podpisywanie przez gminy umów z opiekunami dziecięcymi oraz ulgi dla rodzin, zatrudniających nianie - przewiduje projekt ustawy o opiece nad małym dzieckiem.

ZUS wyda od ręki informacje o niezaleganiu ze składkami

Przedsiębiorca może od ręki dostać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ZUS. Dotychczas musiał czekać na nie 7 dni - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Tryb dokonywania doręczeń w postępowaniu cywilnym - nowelizacja KPC

Dwuletni termin na dochodzenie roszczeń jest niezgodny z konstytucją

Dwuletni termin na dochodzenie roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia związanego z orzeczeniem przepadku przedmiotów w postępowaniu karnoskarbowym jest niezgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

MF nie pracuje nad zmianami w opodatkowaniu hazardu

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasady opodatkowania hazardu - poinformowała Sylwia Stelmachowska z wydziału prasowego resortu. O zmiany takie poprosiły wiceministra finansów Jacka Kapicę firmy bukmacherskie.

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący opodatkowania inwestycji venture capital

Komisja Europejska opublikowała pod koniec kwietnia 2010 roku raport dotyczący problemu podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych z inwestycji typu venture capital. Komisja uznała, że ograniczenie przeszkód podatkowych w przypadku tego typu inwestycji jest jednym z warunków rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Urzędy skontrolowały 1 proc. z prawie 420 tys. podatników

Fiskus skontrolował prawie 4,2 tys. firm dokonujących tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych. Sprawdzenie wszystkich jest niemożliwe - wyjaśniło Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na raport NIK, dotyczący m.in. ściągania VAT.

Ustanowienie pomocy prawnej z urzędu - nowelizacja KPC

Niniejszy artykuł jest II częścią publikacji, dotyczących zmian wprowadzonych nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 7, poz. 45), która weszła w życie 19 kwietnia 2010 r. Jednym z jej celów jest wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 czerwca 2008 r. (sygn. akt P 37/07), w którym, dotychczasowe regulacje dotyczące ustanawiania pomocy prawnej z urzędu zostały uznane za niezgodne z Konstytucją.

NIK o pobieraniu podatku PIT

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła pobieranie przez izby skarbowe podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), choć wskazała na zmniejszenie skuteczności jego egzekwowania. Nie było zastrzeżeń do nadzorowania urzędów skarbowych przez Ministra Finansów.

Komisja Europejska: raport dotyczący stawek podatku VAT w UE

Komisja Europejska opublikowała pod koniec kwietnia 2010 roku raport dotyczący stawek podatku VAT obowiązujących w państwach Unii Europejskiej. Dokument ten zawiera również informacje dotyczące zmian wysokości stawek podatkowych.

MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

Ministerstwo Finansów nie utworzy wykazu osób, które mogą przeprowadzać audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami administracyjnymi.

Wzrost składki zdrowotnej w przyszłym roku?

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.

Trybunał UE: polski VAT od obcych autokarów niezgodny z prawem

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za niezgody z unijnym prawem polski system podatku VAT pobieranego od zagranicznych przewoźników autokarowych w urzędzie celnym z chwilą wjazdu na terytorium Polski.

Właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej - nowelizacja KPC

Dnia 19 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 7, poz. 45) wprowadzająca wiele ważnych zmian, które przedstawimy Państwu w kolejnych częściach naszych publikacji. Niniejszy artykuł dotyczy zmian wprowadzonych w zakresie właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej.

Polacy palą na czarno, budżet traci miliardy

Są miejsca, gdzie udział papierosów z przemytu w całkowitej konsumpcji sięga aż 90 proc. - ujawnia "Puls Biznesu".

NIK sprawdził nadzór rozliczeń wewnątrzwspólnotowych VAT

Najwyższa Izba Kontroli, pomimo nieprawidłowości, pozytywnie oceniła nadzór urzędów skarbowych nad płaceniem podatku VAT przez firmy, które wykonują transakcje między Polską a krajami UE - poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak.

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych pod ochroną

Doradcy podatkowi będą mieli więcej uprawnień, a ich tajemnice zawodowe będą chronione tak samo, jak tajemnice radców prawnych czy adwokatów - wynika z uchwalonej w czwartek, 6 maja przez Sejm nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

Podatnicy przesłali przez internet 320 tys. deklaracji PIT

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy złożyli 320 tys. e-deklaracji podatkowych za 2009 r. Najwięcej PIT-ów przez internet przesłali mieszkańcy Mazowsza - 69 tys.

Przedsiębiorcy wybierają najlepsze urzędy skarbowe

Już po raz ósmy przedsiębiorcy ocenią, które urzędy skarbowe zasługują na miano najbardziej przyjaznych – w ramach kolejne edycji konkursu „Urząd skarbowy przyjazny przedsiębiorcy”.

Oszczędności z III filara objęte ulgą dopiero po 67. roku życia

Dopiero po przekroczeniu 67 lat będzie można wykorzystać tę część środków z III filara, które są objęte ulgą podatkową. Odliczeniu będzie podlegać 4,8 tys. zł rocznie - przewiduje autopoprawka do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o PIT.

Nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego

Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, weszły w życie 1 maja - poinformował ZUS. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Przedsiębiorcy przygotowują się do kontroli podatkowych

Pomimo, że aż 75 proc. przedsiębiorców nie posiada w strukturach swoich firm wewnętrznych specjalistów podatkowych, to jednak coraz częściej przygotowują się oni do kontroli skarbowych i podatkowych, korzystając z możliwości prawnych i organizacyjnych.

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych będą mogły być chronione

Tajemnice zawodowe doradców podatkowych będą mogły być chronione tak samo jak tajemnice radców prawnych czy adwokatów - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, którego drugie czytanie odbyło się w Sejmie.

Teleinformatyczny system obsługi przemieszczania wyrobów akcyzowych

Nowoczesny system informatyczny rejestrujący przemieszczanie się towarów akcyzowych zastąpi stosowaną obecnie papierową dokumentację - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie.

W postępowaniu podatkowym urząd skarbowy najpierw wezwie do złożenia wyjaśnień na piśmie

W postępowaniu podatkowym wyraźne pierwszeństwo może zostać przyznane zasadzie składania pisemnych wyjaśnień.

Przedsiębiorcy narzekają na bariery podatkowe

Wśród uciążliwości biurokratycznych przedsiębiorcy wymieniają najczęściej bariery podatkowe oraz te dotyczące wykorzystania funduszy strukturalnych i prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Kara za spóźnienie w rozliczeniu PIT

Nawet 26 tys. zł grzywny grozi podatnikom, którzy do piątku nie rozliczą się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. Przede wszystkim jednak będą musieli wpłacić do urzędu skarbowego zaległość, doliczając do tego odsetki.

Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący nowych źródeł finansowania

Komisja Europejska opublikowała w kwietniu 2010 roku dokument roboczy dotyczący nowych źródeł finansowania budżetów państw członkowskich. Jako możliwe rozwiązania wskazane zostały m.in.: podatek od transakcji finansowych i podatek od emisji CO2.

26 osób odpowie za wyłudzanie podatku VAT

26 osób, oskarżonych o fałszowanie dokumentów i wyłudzanie podatku VAT, stanie przed bielskim sądem okręgowym. Rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska powiedziała, że 15 z nich tworzyło grupę przestępczą.

Piątek jest ostatnim dniem na rozliczenie PIT-ów

W piątek mija termin rozliczeń z podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby, które dotychczas nie złożyły zeznania, mogą je jeszcze zanieść do urzędu skarbowego, wysłać pocztą albo przez internet.

Rząd przyjął projekt ustawy o e-podpisach

Rząd przyjął projekt ustawy o podpisach elektronicznych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. E-podpisy mają stać się bardziej popularne zarówno w administracji publicznej, jak i w firmach.

1 proc. na rzecz organizacji przekazuje połowa podatników

1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazuje ok. połowy podatników - wynika z sondażu TNS OBOP.

Nowy system identyfikacji rezydencji podatkowej zagranicznych pożyczkodawców

W kwietniu 2010 roku brytyjskie władze podatkowe przedstawiły projekt nowego systemu identyfikacji rezydencji podatkowej zagranicznych pożyczkodawców. W ten sposób łatwiej będzie zagranicznym rezydentom korzystać z udogodnień przewidzianych w umowach podatkowych.

Wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski uważa, że utrzymujące się wciąż wysokie bezrobocie to efekt wysokiego opodatkowania pracy i utrzymujących się w Polsce barier biurokratycznych dla przedsiębiorstw.

e-PIT też składa się do właściwego urzędu

Podatnik, który chce złożyć PIT drogą elektroniczną, musi w zeznaniu wpisać urząd skarbowy według miejsca zamieszkania. Gdy się pomyli, urzędnicy muszą ustalić właściwy urząd i przesłać e-PIT.

Będzie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie pozwala osobom po sześćdziesiątce na przekazanie mieszkania dla banku, za co otrzymają pieniądze – w ratach lub jako jednorazową wypłatę.

Podatnicy mają czas do piątku na rozliczenie z fiskusem

W sobotę 24 kwietnia w całym kraju pracowały urzędy skarbowe. Część podatników wykorzystało ten dzień na złożenie rozliczeń podatkowych. Ci, którzy nie zdążyli, mają czas do końca kwietnia.

Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie systemu EMCS

W kwietniu 2010 roku rozpoczął się pierwszy etap procesu wdrażania w Unii Europejskiej systemu Przemieszczania Wyrobów Akcyzowych EMCS. Polska przyłączy się do tego systemu w styczniu 2011 roku.

Przedsiębiorcze matki mogą decydować o wysokości zasiłku

Kobieta w ciąży może założyć firmę i ustalić maksymalną kwotę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie może zmienić jej wysokości, nawet jeśli firma przynosi straty.

PIT wpłaca się na właściwe konto

Podatnik, który dopłaca PIT z rozliczenia za 2009 rok, musi kwotę wynikającą z zeznania wpłacić na właściwe konto urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów o uldze prorodzinnej

Rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej także wtedy, gdy ich dzieci są już pełnoletnie. Ulga przysługuje do 25. roku życia, pod warunkiem, że osoby te uczą się lub studiują i nie uzyskały dochodów przekraczających w roku podatkowym 3089 zł - informuje Ministerstwo Finansów.

Roczna korekta VAT odliczonego - pozostało kilka dni

Podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty VAT odliczonego do 26 kwietnia. Obowiązek ten spoczywa na podatnikach, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosowali proporcjonalną metodę odliczania VAT.

Stolica zachęca do rozliczania się w swoich urzędach

Polskie miasta jeszcze nigdy nie walczyły między sobą tak ostro o nasze pieniądze. Do rozliczenia zeszłorocznego podatku w swoich urzędach skarbowych namawiają na billboardach, plakatach, ulotkach czy w filmach reklamowych, pisze "Metro".

Byli wspólnicy odzyskają nadpłacony VAT i akcyzę

Osoby, które były wspólnikami spółki cywilnej w dniu jej rozwiązania, będą mogły ubiegać się o zwrot nadpłaty VAT i podatku akcyzowego za okres, w którym spółka była płatnikiem tych podatków.

Ryczałtowcy przekazali OPP 6,8 mln zł w ramach 1 proc. podatku

Podatnicy podatku zryczałtowanego przekazali, w ramach 1 proc. podatku, 6 mln 866 tys. 832 zł na organizacje pożytku publicznego (OPP) - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że pierwsze pieniądze już trafiają na konta organizacji.

REKLAMA