REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd rozważa podniesienie składki rentowej

Ewentualne podniesienie składki rentowej nie jest dobrym rozwiązaniem, podobnie jak zmiany w polityce rodzinnej. Uzdrawianie sytuacji finansowej państwa nie powinno polegać na oszczędzaniu na polityce rodzinnej - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Pracodawcy chcą 7-proc. VAT na komercyjne usługi medyczne

Pracodawcy RP postulują, by razem z kasami fiskalnymi, które od maja 2011 r. mają być obowiązkowe w gabinetach lekarskich wprowadzić 7-proc. podatek VAT od usług zdrowotnych, finansowanych ze środków prywatnych.

Wysyłanie faktur mailem ułatwi prowadzenie firmy

Umożliwienie legalnego wysyłania faktur mailem, które będą następnie drukowane i przechowywane przez przedsiębiorców, znacznie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Firmy, które nie opodatkowały pakietów medycznych, ryzykowały

Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie MF powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

REKLAMA

Rząd zafunduje nam VAT w wysokości 25 proc.?

Podwyższając VAT do 25 proc. Polska dołączy do krajów UE o najwyższej stawce tego podatku - uważają eksperci podatkowi. Zdaniem prof. Mirosława Gronickiego podwyżka w tej skali to rozwiązanie skrajne, a rząd może wybrać lepszy wariant zmian w VAT.

Zerowy VAT na książki pod dużym znakiem zapytania

Minister finansów Jacek Rostowski wystąpił do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby Polsce stosowanie obowiązującej obecnie zerowej stawki VAT na książki również w następnych latach.

Europejski portal e-sprawiedliwość już działa

Uruchomiony został europejski portal e-Justice (e-Sprawiedliwość), który umożliwia dostęp do 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

Belgijski bank kwestionuje podatek bankowy

Belgijski bank Argenta Banque d’Epargne wystąpił z wnioskiem do belgijskiego Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie art. 169 ustawy z 23 grudnia 2009 r. (la Loi-programme du 23 decembre 2009). Artykuł ten umożliwia nakładanie podatku na prywatne depozyty oszczędnościowe w wysokości 0,15% i w rzeczywistości jest podatkiem nakładanym na krajowe banki.

REKLAMA

Podwyżka podatków jest nieunikniona

Sytuacja finansów publicznych wskazuje, że potrzebne będzie podniesienie podatków - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem wypowiedź Michała Boniego, dotycząca ewentualnych podwyżek, może być przedwyborczą sondą lub świadczyć o determinacji rządu.

Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT ma znaleźć się w ustawie

Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego pierwsze czytanie odbyło się 23 lipca w Sejmie.

Zwrot kosztów zakupu okularów korygujących zwolniony z PIT

Uzyskany przez pracownika zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Pracodawca nie ma obowiązku obliczenia, potrącenia i odprowadzenia z tego tytułu zaliczki. Dla skorzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia, czy faktura wystawiona jest na pracownika, czy na pracodawcę.

Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników i księgowych

W 2011 r. kasy fiskalne pojawią się w gabinetach lekarskich i kancelariach prawniczych. Ewidencjonowaniu przez kasy fiskalne będą podlegać również usługi księgowe. Minister finansów podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Małe firmy poszkodowane przez powódź dostaną pożyczki

Do 50 tys. zł wsparcia w formie pożyczki będą mogli otrzymać właściciele małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi - zakłada rządowy projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. W ubiegłym tygodniu odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Firmy mogą się bronić przed pozwami zbiorowymi

Firmy nie powinny lekceważyć pozwów zbiorowych, ale mają skuteczne narzędzia żeby się przed nimi bronić.

Ukraina odkłada reformy podatkowe

Parlament Ukrainy przyjął uchwałę o przeprowadzeniu krajowych konsultacji w sprawie projektu Kodeksu Podatkowego, co oznacza przesunięcie możliwości przyjęcia nowego Kodeksu Podatkowego na wrzesień 2010 r.

Podatnicy z jednym źródłem dochodu nie będą składać PIT-ów?

Podatnicy, którzy mają jedno źródło dochodu, mogliby składać do urzędu skarbowego wniosek o to, by to urząd ich rozliczył - takie rozwiązanie zakłada przygotowany przez PSL projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Sejm przyjął 22 lipca większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych.

Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją przepisy ordynacji podatkowej

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ordynacja podatkowa obowiązująca do 2001 roku była niezgodna z konstytucją. Chodzi o przepisy regulujące zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

Powstanie centralna baza danych o podatnikach?

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się za uchwaleniem nowelizacji Ordynacji podatkowej, która przewiduje m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach. Ministerstwo finansów będzie mogło przetwarzać te dane w celach analitycznych i statystycznych.

Wyrok ETS w sprawie leczenia za granicą

Dnia 15 czerwca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że zgodnie z przepisami unijnymi państwo członkowskie ubezpieczenia (tzn. takie, w którym pacjent jest ubezpieczony) nie jest zobowiązane do zwrotu pacjentowi kosztów, które w państwie, gdzie była świadczona opieka medyczna obciążają tego pacjenta, jeżeli są one efektem nieplanowanej opieki szpitalnej, która została zapewniona pacjentowi podczas jego pobytu tymczasowego w innym państwie członkowskim niż państwo ubezpieczenia ( sprawa C-211/08).

Fiskus zabrał nam mniej podatku

W 2009 r. oddaliśmy państwu znacznie mniej pieniędzy niż rok wcześniej, donosi "Rzeczpospolita". Różnica na naszą korzyść wyniosła aż 9,1 mld zł.

Szpitale bezprawnie pobierają opłaty od ubezpieczonych pacjentek

W szpitalach bezprawnie pobierane są opłaty za świadczenia medyczne od ubezpieczonych pacjentek - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat opieki szpitalnej nad matką i noworodkiem.

Ministerstwo Gospodarki popiera legalność faktur wysyłanych mailem

Minister gospodarki Waldemar Pawlak poparł propozycję przedsiębiorców o dopuszczenie do obrotu gospodarczego faktur VAT, drukowanych po otrzymaniu drogą elektroniczną, nie będących e-fakturą z podpisem elektronicznym.

Komisarz UE sprzeciwia się szybkiemu wprowadzeniu podatku od transakcji finansowych

Komisarz UE ds. podatków i unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych, Algridas Semeta, oświadczył, że przeciwny jest szybkiemu wprowadzeniu na terenie Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych, którego wprowadzenie popierane jest przez Niemcy i Francję.

Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź w maju i czerwcu 2010 r. będą mogli zaciągnąć pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości do 50 tysięcy złotych. Kwota pożyczki, pod warunkiem wydania jej na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego ma być umarzana.

Odliczenie wydatków na dojazd na rehabilitację

W ramach ulgi rehabilitacyjnej możliwe jest odliczenie wydatków poniesionych na przewóz na zabiegi rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby trzeciej, przy czym jednym z warunków dokonania tego odliczenia jest udokumentowanie poniesionych wydatków.

Przedsiębiorcy chcą legalnie wysyłać faktury e-mailem

Przedsiębiorcy chcą korzystać z faktur w formie elektronicznej oraz faktur przesyłanych mailem bez potrzeby stosowania podpisu elektronicznego lub systemu elektronicznej wymiany danych (EDI).

Francja utrzyma ulgi VAT dla przemysłu gastronomicznego

Francuski minister ds. budżetu, finansów publicznych i reformy państwa, potwierdził, że mimo szeroko zakrojonych planów związanych z likwidacją istniejących ulg podatkowych obniżona 5,5 % stawka podatku VAT dla branży gastronomicznej będzie utrzymana.

Służba Celna ma plany antykorupcyjne na kolejne lata

Jest już gotowy program antykorupcyjny dla Służby Celnej, który zakłada zero tolerancji dla korupcji w Służbie Celnej.

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym - nowe regulacje

Dnia 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. Nr 7, poz. 44), która reguluje całkowicie nową instytucję w polskiej procedurze cywilnej jaką jest postępowanie grupowe, tj. sądowe postępowanie cywilne, służące jednoczesnej realizacji praw do ochrony prawnej wielu podmiotów. Warto podkreślić na wstępie, że tego rodzaju postępowanie jest znane ustawodawstwom na całym świecie i przeżywa obecnie dynamiczny rozwój także w Europie.

Zmiana wzoru deklaracji akcyzowej

Od 1 sierpnia 2010 r. będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji akcyzowej AKC-4/D.

Szwajcaria poprawia warunki finansowania wewnątrzgrupowego

Dążąc do wzmocnienia pozycji Szwajcarii jako międzynarodowego centrum finansowego oraz do tworzenia nowych miejsc pracy związanych z finansowaniem wewnątrz grupy, szwajcarski rząd zamierza wprowadzić zwolnienie odsetek wypłacanych między spółkami, które są członkami tej samej grupy spółek, z podatku u źródła i opłaty skarbowej.

Niemcy planują wprowadzenie podatku od podróży lotniczych

Rząd Niemiec planuje, że korzystające z ich lotnisk linie lotnicze będą musiały płacić podatek, wynoszący do 26 euro za pasażera, co zapewni skarbowi państwa miliard euro rocznie - podał Reuters, powołując się na projekt ustawy w tej sprawie.

Grecja: polowanie na grzeszników podatkowych

Potężny kryzys finansowy, jaki przeżywa Grecja, stał się dla tamtejszego fiskusa bodźcem do nasilenia poszukiwań tych, którzy uchylają się od płacenia podatków.

Jednego procenta nie widać

Fiskus ociąga się z przelewem 1 proc. podatku podarowanego przez podatników potrzebującym instytucjom - ujawnia "Rzeczpospolita".

TK: różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zgodny z konstytucją

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

ZUS ostrzega przed skradzionymi drukami zaświadczeń lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o unieważnieniu skradzionych lub zagubionych druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

TK o przywracaniu do pracy zatrudnionych na czas określony

Pracownikowi, zatrudnionemu na czas określony i objętemu ochroną związków zawodowych, przysługuje także przywrócenie do pracy, jeżeli został zwolniony z naruszeniem przepisów prawa - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Wyrok ETS w sprawie roamingu

W dniu 8 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok, w którym stwierdził, iż rozporządzenie wspólnotowe dotyczące roamingu jest ważne, a tym samym, że Wspólnota była uprawniona do ustanowienia limitów opłat pobieranych przez operatorów telefonii komórkowej za połączenia roamingowe zarówno w rozliczeniach pomiędzy operatorami, jak i naliczanych użytkownikom telefonów (sprawa C-58/08).

Skarbówka będzie ścigać internetowych handlarzy

Służba Celna i kontrolerzy skarbowi będą ścigać handlarzy oferujących na aukcjach w internecie tytoń do palenia bez akcyzy, a także ich klientów, zapowiada "Dziennik Polski".

E-protokoły w postępowaniu cywilnym

Dnia 1 lipca 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, dalej „nowelizacja”), wprowadzająca rewolucyjne zmiany w zakresie protokołowania przebiegu rozpraw.

Mandaty skarbówki za oszukiwanie fiskusa

250 mandatów na łączną kwotę 70 tysięcy złotych wystawili tylko w ciągu tygodnia kontrolerzy Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS) w Olsztynie za ukrywanie przychodów i nierejestrowanie ich w kasach fiskalnych. Prowadzący wypożyczalnie jachtów czy punkty gastronomiczne albo częściowo ewidencjonowali swoje przychody albo całkowicie chcieli je ukryć.

Założenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego - to najważniejsze elementy przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustaw: o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Wielka Brytania wprowadza nowe ulgi podatkowe

Nowe ulgi podatkowe w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, przyznane nowo utworzonym przedsiębiorstwom w tzw. budżecie awaryjnym Zjednoczonego Królestwa, zostały przychylnie przyjęte przez organizacje brytyjskich przedsiębiorców, ale istnieją obawy co do sprawiedliwości nowego systemu, zwłaszcza odnośnie co do już istniejących przedsiębiorstw znajdujących się w pobliżu granic.

Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Fiskus konsekwentnie utrudnia życie przedsiębiorcom i uniemożliwia im wysyłanie faktur za pomocą e-maila – zauważa Business Centre Club.

Komisarz UE ostrożny w sprawie podatku od transakcji finansowych

Komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta zadeklarował swój sprzeciw wobec postulowanego przez Niemcy i Francję szybkiego wprowadzenia w Unii Europejskiej podatku od transakcji finansowych.

GIP zaapelował o skrócenie pracownikom czasu pracy z powodu upałów

Główny Inspektor Pracy zaapelował do wszystkich pracodawców o skrócenie czasu pracy pracownikom albo wprowadzenie dodatkowych przerw - z powodu panujących w Polsce upałów.

Korzystne zmiany w ustawie o kontroli skarbowej

Od 1 lipca weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. Nr 76, poz. 492) wprowadzająca zrównanie praw podatnika z organami w zakresie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz możliwość stosowania korzystniejszych dla podatnika regulacji Ordynacji Podatkowej.

Firmy będą mogły ubiegać się o pomoc na restrukturyzację i modernizację

Od 1 do 14 września przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc publiczną na restrukturyzację lub modernizację swoich firm. Resort skarbu przewidział na ten cel 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformowało biuro prasowe MSP.

Nowe propozycje zmian w kodeksie pracy

Ograniczenie liczby wstępnych badań lekarskich, uproszczenie zasad karania pracowników czy zmniejszenie liczby dni urlopu na żądanie z czterech do dwóch - to propozycje organizacji Pracodawcy RP dotyczące zmian w kodeksie pracy, zgłoszone do sejmowej komisji Przyjazne Państwo.

REKLAMA