Kategorie

Wiadomości

25 maja 2021
21 cze 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polski fiskus nie dostanie ani grosza od UEFA

Ministerstwo Finansów przygotowuje rozporządzenie, które ma zapewnić UEFA i jej delegatom specjalne zwolnienia podatkowe związane z organizacją w Polsce piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - czytamy w "Dzienniku".

Poprawią się warunki pracy i płacy celników

Resort finansów opracował projekty rozporządzeń dotyczące czasu pracy, nadawania stopni oraz wypłacania dodatków do uposażenia celników.

Podatek od deszczu dla właścicieli dachów

Ryszard Sangajło - mimo że mieszka niedaleko ul. Deszczowej - podatku od deszczu wcale się nie boi. Ale inni właściciele domów czy supermarketów w Poznaniu już za kilka miesięcy zaczną płacić. I żadne modlitwy o suszę tutaj nie pomogą.

Przy uldze meldunkowej liczy się data zameldowania

Skorzystanie z ulgi meldunkowej uzależnione jest od faktycznego okresu zameldowania.

Od połowy 2010 roku certyfikat po egzaminie

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą zawarte w ustawie o rachunkowości.

Wyższe ulgi to mniej pieniędzy dla gmin

Wyliczenie skutków podwyżki ulgi prorodzinnej w postaci ubytku dochodów w gminach będzie możliwe we wrześniu 2008 r.

LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

Klub LiD chce, by podatnik mógł oddać 2, a nie jak dotychczas, 1 procent swego podatku na cele charytatywne. Projekt w tej sprawie trafił niedawno do marszałka Sejmu.

Zarzut przedawnienia nie zawsze jest skuteczny

W postępowaniu podatkowym nie ma możliwości powołania się na zarzut przedawnienia, gdy została już wszczęta procedura egzekucyjna.

Spółki giełdowe powinny zmieniać audytora co siedem lat

Po siedmiu latach spółki giełdowe będą musiały zmieniać firmę audytorską. Wymaga tego kodeks dobrych praktyk.

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

Podatek od gminnej infrastruktury obciąża firmę, która ją buduje

Przedsiębiorcy budujący drogi czy instalujący uliczne oświetlenie na potrzeby gminnego budownictwa mieszkaniowego muszą z własnej kieszeni płacić o 15 procent wyższy VAT. Gminy nie godzą się bowiem na podwyżkę ceny - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiana w ustawie o Służbie Celnej

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej.

Emerytura z Austrii objęta polskim PIT

Polak otrzymujący emeryturę z Austrii zapłaci podatek od tej wypłaty tylko w Polsce. Musi też wykazać ją w rocznym zeznaniu PIT.

Nie każdy podatnik VAT skorzysta z zawieszenia

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

REGON wraca na faktury VAT

Do czasu otrzymania potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik VAT przedsiębiorca powinien mieć prawo do wpisywania na fakturach REGON-u jako numeru tymczasowego.

Fiskus opodatkuje pomoc dla piekarza

Nie można zapłacić za kogoś podatku, ale można dać mu na to pieniądze. Jednak dla odbiorcy będą one przychodem, od którego będzie musiał zapłacić podatek - pisze "Rzeczpospolita".

Wystawione przez podatników kopie paragonów będą na płytach CD

Posłowie chcą, żeby kopie paragonów mogły być przechowywane na nośnikach elektronicznych również przez mniejszych sprzedawców.

Celnicy zostaną ukarani

Wobec celników, którzy przyczynili się do powstania trudności na granicy wschodniej w związku z protestem, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Podatnik nie zawsze skorzysta z interpretacji

Uchylenie interpretacji przez sąd nie zawsze oznacza automatyczny zwrot pieniędzy podatnikowi. Jeżeli korzyść podatkowa zależy od nieprzywracalnego terminu, wyrok sądu administracyjnego nic nie da. Fiskus odmówi nadpłaty, a podatnik będzie musiał dochodzić odszkodowania w sądzie cywilnym.

Abolicja dla Polaków pracujących za granicą

Platforma Obywatelska złożyła wczoraj w Sejmie projekt ustawy umożliwiający wprowadzenie abolicji podatkowej dla pracujących za granicą.

Nowy druk na zestawienie zmian w funduszu

Zestawienie zmian w funduszu jednostki za 2007 rok będzie trzeba sporządzić według zmienionych przepisów.

Wielkopolska: fiskus sprawdza PIT-y swoich pracowników

Zeznania roczne pracowników wielkopolskiej skarbówki mają być sprawdzane. Wcześniejsze kontrole wykazały bowiem, że urzędnicy korzystają z ulg, nie posiadając stosownej dokumentacji.

Podatkowy zamęt w szkoleniach

Szefowie firm szkoleniowych i pracodawcy łapią się ze zdziwienia za głowę. Takiego zamieszania związanego z podatkami nigdy wcześniej nie doświadczyli. Czekają na wyjaśnienie resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita".

Zawieszone cło na monitory do 19 cali

Komisja Europejska zawiesiła pobieranie należności celnych od podzespołów elektronicznych. Zmienione zostały stawki celne na wyroby mięsne oraz tytoń. Szczególną kontrolą objęta została odzież z Chin.

Odszkodowania z ugód sądowych będą wolne od PIT

Senat pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o PIT rozszerzającej katalog wyłączeń z opodatkowania. Odszkodowania przyznane na podstawie ugód sądowych nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie nie obejmie natomiast odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód wynikających z zawartych umów.

Będzie można powrócić na księgę podatkową

Firmy, które w ubiegłym roku nie przekroczyły przychodów o równowartości 1,2 mln euro, będą mogły powrócić na księgę podatkową w trakcie roku.

Nowy szef celników realizuje postulaty rządu

Jacek Kapica, nowy szef służby celnej, wydał dyspozycję szybkiej wypłaty trzynastek dla celników. Chce też, aby podwyżki dla nich o 500 zł na etat były realizowane od 1 stycznia 2008 r.

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek na podatek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.

Podatnicy domagają się uproszczenia przepisów

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wnioski obywateli w sprawie zmian przepisów podatkowych.

Od niepobranych odsetek jest podatek dochodowy

Osoby niespokrewnione mogą udzielać sobie pożyczek w granicach limitu bez podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli od spłaty rat nie będą pobierane odsetki, u pożyczkobiorcy powstanie przychód. Wartość niepobranych odsetek to nieodpłatne świadczenie, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Wycena majątku nie zależy od jego położenia

Stosowanie różnych wycen majątku w celu nałożenia podatku od spadków i darowizn, zależnych od tego, czy mienie leży w państwie podatnika czy innym kraju UE, narusza prawo wspólnotowe.

Zamieszkiwanie z dzieckiem jest warunkiem skorzystania z ulgi

Rodzic płacący alimenty może skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli w trakcie roku zamieszkuje z dzieckiem.

Zero VAT od SMS?

To trochę nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności - uważają organizacje charytatywne. Zaapelowały do Ministerstwa Finansów o zerowy VAT dla SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nie będzie podatku od zarobków z Austrii

Został podpisany protokół do polsko-autriackiej umowy podatkowej. Przewiduje on korzystniejszą metodę rozliczenia dochodów zagranicznych.

Sprzedaż budynków na cele komercyjne bez podatku

Polska narusza prawo wspólnotowe, pobierając 22-proc. podatek od sprzedaży nieruchomości na cele komercyjne - pisze "Rzeczpospolita".

Będą obowiązywały nowe, bardziej szczegółowe formularze

Sprawozdania budżetowe w 2008 roku będą sporządzane według nowych wzorów - wynika z obowiązującego już rozporządzenia ministra finansów.

Racjonalna rachunkowość dla niewielkich firm

Władze unijne analizują rozwiązania dotyczące rachunkowości, które mają ułatwić działalność niewielkich firm.

Skarbowcy: może dojść do kolejnego protestu

Przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych żądają spotkania z premierem w celu omówienia sytuacji w administracji skarbowej. Gdy do rozmów nie dojdzie, może rozpocząć się kolejny protest.

Nowy szef służby celnej

Jacek Kapica został w piątek szefem Służby Celnej. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Dominika, który sam złożył dymisję.

W Portugalii wychowujący dziecko zmniejszają swój podatek

Podatnicy wychowujący dzieci w Portugalii mogą odliczać od podatku określone prawem kwoty. Wysokość ulgi zależy od statusu podatnika i liczby dzieci.

Do skorzystania z ulgi nadal potrzebny będzie meldunek

Obowiązek meldunkowy ma zostać zniesiony. Jednak osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą chciały uniknąć PIT, korzystając z ulgi meldunkowej, nadal będą musiały się meldować.

Pracujący w Holandii nie chcą rozliczać się w Polsce

Dziś rusza akcja: płacę podatki tylko raz, organizowana przez Polaków pracujących w Holandii. Rodacy chcą zmiany polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wzrośnie VAT na wyroby dziecięce

Komisja Europejska nakazała w liście skierowanym do Polski podwyższyć z 7 do 22 proc. stawkę VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce.

Posłowie postulują uproszczenie przepisów

W podatkach dochodowych trzeba m.in. uprościć zasady amortyzacji i ponownie zdefiniować koszty uzyskania przychodów - postulowano na posiedzeniu Komisji Przyjazne Państwo.

Mobilne grupy zamiast rozmów

Celnicy chcą wznowienia rozmów z rządem. Ministerstwo Finansów wydaje polecenie wyjazdu na granice wszystkich grup mobilnych służby celnej.

Trzeba zainstalować nową wersję programu Płatnik 7.02.001

W pierwszych dniach stycznia 2008 r. na stronach internetowych ZUS i Prokom Software SA pojawiła się nowa wersja programu Płatnik. Wersja oznaczona jako 7.02.001 jest już drugą wersją wydaną w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wersję tę należy stosować już od sporządzania dokumentów rozliczeniowych za styczeń br. Płyty z programem są dostępne w jednostkach terenowych ZUS od drugiej połowy stycznia.

Senatorowie chcą zwolnić z PIT odszkodowania po ugodach sądowych

Zwolnienie z podatku dochodowego odszkodowań przyznanych na podstawie ugody sądowej przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT.

Preferencje nie obejmą szerszego asortymentu artykułów

Fiskus nie przewiduje objęcia preferencyjnym VAT szerszego asortymentu artykułów dziecięcych.

Ryczałtowcy kończą PIT-owanie

W czwartek 31 stycznia mija termin, w którym setki tysięcy małych firm opłacających tzw. ryczałt ewidencjonowany powinny się rozliczyć z fiskusem z podatku za 2007 r. - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Pracownik nie płaci PIT od szkolenia

Interpretacje podatkowe, które nakazują płacić pracownikom PIT od wartości szkoleń prowadzonych przez firmy bez akredytacji oświatowej, naruszają prawo.