REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawcy tęsknią za abolicją podatkową

Pracodawcy liczyli na abolicję podatkową dla pracowników, którym firmy kupują pakiety medyczne. Nie chce o tym słyszeć Ministerstwo Finansów tłumacząc, że byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy podatki płacą - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Ustawa o ułatwieniach dla powodzian

Z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 9 lipca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy oraz pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą.

Prawo do ulgi prorodzinnej w przypadku rozwiedzionych rodziców

Jeżeli oboje rodzice, którzy są po rozwodzie, wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych.

Sposób na uciążliwość głośnych reklam

Z pewnością każda osoba oglądająca telewizję zwróciła uwagę na zbyt głośne reklamy oraz na to, że bloki reklamowe są zdecydowanie głośniejsze niż programy, które nadawane są przed lub bezpośrednio po nich. Nadmierna głośność i nagłe skoki poziomu natężenia dźwięku naruszały komfort odbiorcy w czasie emisji programów, co niejednokrotnie zmuszało do pospiesznego poszukiwania pilota w celu ściszenia telewizora, czy też zmiany kanału na czas przerwy reklamowej. Sami nadawcy problemu uciążliwych i głośnych reklam do tej pory nie dostrzegali.

REKLAMA

Senat poparł nowelizację ustawy o podatku akcyzowym

Senat poparł nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada m.in. uproszczenie oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Zwolnione z obowiązku składania takich oświadczeń będą m.in. publiczne szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Pomoc finansowa dla małych firm poszkodowanych przez powódź

Właściciele warsztatów, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, małe sklepy i punkty usługowe mogą liczyć na 50 tys. zł pożyczki, która w całości lub w części będzie umorzona. Pożyczek udzielać będą lokalne fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki będzie zawierał umowy określające szczegółowe zasady wsparcia.

Nieodpłatne przeglądanie ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Ekopodatku na razie nie będzie

Polska na razie nie zamierza wprowadzać podatku ekologicznego, mimo że już w 17 krajach UE obowiązuje taki podatek od aut, uzależniony od emisji spalin, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podczas kontroli nie będzie można stosować środków przymusu wobec kobiet w ciąży, osób kalekich i tych, których wygląd wskazuje na wiek poniżej 13 lat - zakłada podpisana przez p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej.

Irlandia chce wprowadzić regulacje zwalczające agresywne planowanie podatkowe

Irlandzkie władze podatkowe 17 czerwca przedstawiły do publicznych konsultacji projekt regulacji związanych z prawem wprowadzającym obowiązek ujawnienia określonych transakcji, zawartym w sekcji 149 Ustawy Finansowej z 2010 r.

Komorowski podpisał ustawę o ułatwieniach dla powodzian

Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ułatwieniach dla powodzian. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy oraz pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą.

Korzystne rozliczenie wyłącznie dla osoby samotnie wychowującej

Osoby żyjące w nieformalnych związkach, wspólnie mieszkające i wspólnie wychowujące swoje dzieci nie mogą skorzystać z opodatkowania swoich dochodów na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko, gdyż nie spełniają wszystkich warunków dotyczących tej preferencji podatkowej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (dalej „OC”) za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC ciągle czekały na przepisy wykonawcze, które weszły w życie w dniu 12 czerwca 2010 r.

Rostowski: KRUS trzeba reformować, nie likwidować

KRUS trzeba reformować, a nie likwidować - powiedział 5 lipca w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że reformę KRUS należy zacząć od najbogatszych rolników, którzy powinni zostać wprowadzeni do powszechnego systemu emerytalnego.

Kazachstan, Rosja i Białoruś podpisały oświadczenie o unii celnej

Rosja, Kazachstan i Białoruś podpisały 5 lipca oświadczenie o wejściu w życie kodeksu unii celnej - podała agencja ITAR-TASS z Astany, gdzie zorganizowano szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES).

Akty prawne będą publikowane tylko elektronicznie

Dzienniki Ustaw oraz inne akty prawne podlegające ogłoszeniu będą ogłaszane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Każdy dziennik urzędowy będzie miał swoją stronę internetową.

Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

W czerwcu rząd Gibraltaru przedstawił nową ustawę o podatku dochodowym, która wprowadza nowy system podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2011 r.

Wykaz urzędów kontrolujących hazard

Minister Finansów określił listę organów celnych, odpowiedzialnych za wykonywanie czynności w zakresie podatku od gier.

Bogaci bez becikowego?

Rząd nie zmieni podatków, aby obniżyć deficyt finansów publicznych, ale będzie szukał oszczędności, m.in. ograniczając ulgi w VAT i wypłaty becikowego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Możliwość uzyskania pomocy finansowej przez właścicieli starych kamienic na ich remont

W 2011 r. wszystkie PIT-y będzie można złożyć elektronicznie

Od 2011 r. wszystkie PIT-y będzie można złożyć przez internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Także korekty deklaracji będzie można wysłać w ten sposób - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Nowe zasady wypełniania deklaracji INTRASTAT

25 czerwca 2010 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad wypełniania deklaracji INTRASTAT.

Senat nie wniósł poprawek do ustawy o pomocy dla powodzian

Senat nie wniósł żadnych poprawek do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Przewiduje ona m.in. ułatwienia w odbudowie miejsc pracy oraz pomoc dla gospodarstw, które znalazły się pod wodą.

Kontrolerzy skarbowi sprawdzą biznes turystyczny na Mazurach

Kontrolerzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie wyruszają do miejscowości turystycznych na Warmii i Mazurach, by sprawdzić, czy prowadzący punkty handlowe, usługowe i turystyczne rejestrują wszystkie obroty poprzez kasy fiskalne. Akcja nosi nazwę "Paragon na Mazurach".

Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Nie można przechowywać w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej, gdyż dla formy elektronicznej oraz papierowej przewidziano odrębne uregulowania prawne.

MF chce zwiększyć bezpieczeństwo danych z deklaracji podatkowych

Chronione tajemnicą skarbową informacje o podatnikach, rozproszone obecnie w 401 bazach urzędów skarbowych, zostaną zgromadzone w jednym, centralnym rejestrze. Zwiększy to bezpieczeństwo danych - informuje Ministerstwo Finansów.

Obywatele państw G20 niechętni inwestycjom offshore

Badanie przeprowadzone przez organizację Invest Barbados wykazało, że większość obywateli państw członkowskich G20, takich jak Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo i Kanada, jest przeciwna w inwestowaniu międzynarodowych centrach finansowych offshore, w tym największą niechęć przejawiają Amerykanie.

Nowa klasyfikacja zawodów księgowych

Od 1 lipca obowiązuje nowa klasyfikacja zawodów. Zmiany dotyczą także zawodów księgowych.

Rząd walczy o utrzymanie zerowego VAT-u na książki

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

Zgłoszenia celne można już składać elektronicznie

Od 1 lipca 2010 r. przedsiębiorcy mogą sami lub za pośrednictwem przedstawicieli składać elektroniczne zgłoszenia celne w systemie CELINA.

Opodatkowanie w UE: wyraźny spadek podatku od przedsiębiorstw

W Unii Europejskiej jest wyraźny trend obniżania podatku od przedsiębiorstw CIT - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej. Ogółem, na skutek kryzysu, obciążenie podatkowe spadło średnio do 39,3 proc. PKB w 2008 r.

Zmiany w postępowaniu przyspieszonym

Zmiany w postępowaniu przyspieszonym (jednym z odrębnych postępowań przewidzianych w procesie karnym) są efektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (dalej „nowelizacja”), która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Pracodawcy chwalą ZUS za wydawanie od ręki zaświadczeń

Pracodawcy są zadowoleni z możliwości uzyskiwania w ZUS od ręki zaświadczeń o niezaleganiu w płaceniu składek. Ich zdaniem to dowód, że ZUS walczy z opieszałością urzędników. Od kwietnia Zakład wydał firmom w przyspieszonym trybie 37 tys. 200 zaświadczeń.

Niedoręczenie decyzji podatkowej wstrzyma naliczanie odsetek

Od 1 lipca 2010 r. podatnikowi, któremu w terminie 6 miesięcy od wszczęcia kontroli skarbowej nie zostanie doręczona decyzja podatkowa, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Zmiana ma na celu zapewnienie podatnikom większej ochrony w postępowaniu prowadzonym przez urzędy kontroli skarbowej.

Przedsiębiorcy z portów morskich chcą zmian w ustawie o VAT

Przedsiębiorcy z polskich portów morskich zwrócili się do premiera Donalda Tuska o zmiany w ustawie o podatku VAT. Ich zdaniem wszystkie usługi w polskich portach powinny być objęte zerową stawką VAT, a nie tylko te świadczone na rzecz armatorów morskich.

UE wyraziła zgodę na wprowadzenie ograniczeń odliczenia VAT naliczonego przy zakupie i leasingu samochodów

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie czasowych (do 31 grudnia 2013 r.) ograniczeń odliczenia VAT naliczonego przy zakupie i leasingu samochodów.

Fikcyjne faktury za 59 mln zł

Krakowski Urząd Kontroli Skarbowej wykrył fikcyjne faktury za blisko 59 mln zł.

Niezbędne informacje dotyczące wyborów prezydenckich przed ich II turą

Jeżeli w związku z obecnie trwającą sytuacją polityczną w Polsce zadają sobie Państwo pytania: w jakim celu organizowana jest II tura wyborów oraz jakie są uprawnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do zapoznania się z naszym poniższym memorandum, w którym znajdą się odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Stare wzory deklaracji VAT ważne do końca roku

Dotychczasowe wzory deklaracji VAT, które pierwotnie miały przestać obowiązywać wraz z końcem czerwca, będą aktualne do końca 2010 r.

Dodatkowe obowiązki dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że beneficjenci ubiegający się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne, zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, do wniosków muszą dołączyć sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych.

Zwrot podatku VAT na terenach popowodziowych

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że zapyta ministra finansów o możliwość zwrotu podatku VAT od inwestycji na terenach popowodziowych. Kandydat PO na prezydenta był 24 czerwca na uroczystości zakończenia roku szkolnego uczniów ze Świnar, które zniszczyła powódź.

Jak sprawnie odnowić certyfikat kwalifikowany

Ważność większości certyfikatów kwalifikowanych wydanych płatnikom składek wygasa w lipcu 2010 r. Tacy płatnicy po raz pierwszy będą się starać o ich odnowienie. Podpowiadamy, jak zrobić to najprościej, najszybciej i najtaniej.

Bezrobocie w maju niższe niż w kwietniu

Bezrobocie w maju wyniosło 11,9 proc. wobec 12,3 proc. w kwietniu i 10,7 proc. w maju 2009 r. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Nowe wzory deklaracji VAT

Od 1 lipca wszyscy podatnicy VAT mają obowiązek dokonywać rozliczenia VAT, używając nowych wzorów deklaracji.

Brak odsetek za niedoręczenie w terminie decyzji

Od 1 lipca 2010 r. podatnikowi, któremu w terminie 6 miesięcy od wszczęcia kontroli skarbowej nie zostanie doręczona decyzja podatkowa, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Zmiana ma na celu zapewnienie podatnikom większej ochrony w postępowaniu prowadzonym przez urzędy kontroli skarbowej.

Podniesienie odsetek za zwłokę niekorzystne dla przedsiębiorców

Obecnie obowiązujące odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych są wystarczająco dyscyplinujące dla przedsiębiorców i ich podniesienie jest aktualnie niewskazane – uważa Krajowa Izba Gospodarcza.

KE podjęła decyzję w sprawie domniemanej belgijskiej pomocy państwowej

Po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania w tej sprawie, Komisja Europejska uznała, że porozumienie zawarte pomiędzy belgijskimi władzami podatkowymi a przedsiębiorstwem UMICORE w grudniu 2000 r., nie stanowi pomocy państwowej. W ten sposób Komisja Europejska oficjalnie zamknęła postępowanie, które zostało wszczęte w grudniu 2003 r.

Formy pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi

Powódź, która w maju i czerwcu 2010 roku zatopiła dziesiątki tysięcy gospodarstw rolnych, domów i osiedli z pewnością długo nie pozwoli o sobie zapomnieć ludziom, którzy doświadczyli jej skutków. Pomimo katastrofalnych szkód, które wyrządziła przelewająca się przez wały woda i osuwająca się ziemia, jak też doznanego szoku związanego z utratą poczucia bezpieczeństwa, warto przypomnieć na jaką pomoc finansową od państwa oraz od ubezpieczycieli mogą liczyć powodzianie na podstawie aktualnych uregulowań prawnych.

23 czerwca Dniem Wolności Podatkowej

Od środy Polacy pracują już tylko na siebie; przez prawie pół roku, 173 dni, pracowaliśmy na wydatki zaplanowane przez rząd. 23 czerwca przypada w tym roku Dzień Wolności Podatkowej - poinformowali przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha.

Zwiększenie uprawnień radców prawnych w postępowaniu karnym

Dnia 8 czerwca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2009 r. Nr 206, poz. 1589, dalej „nowelizacja”), która w dość istotny sposób zwiększa dotychczasowe uprawnienia radców prawnych jako pełnomocników w postępowaniu karnym.

REKLAMA