REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biura rachunkowe ujawnią dane o klientach

Podmioty gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji.

Poczęstunek może być kosztem

Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów mogą być zaliczone do kosztów. Jeśli poczęstunek nie będzie wystawny, nie można mówić o wydatkach na reprezentację.

Grabowski: nie ma planów podwyżek podatków; będą nowe e-deklaracje

Na razie nie ma planów podwyżek podatków - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. MF chce natomiast, by w 2010 roku z możliwości złożenia e-deklaracji mogli skorzystać m.in. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą.

Więcej pieniędzy z Funduszu Pracy dla bezrobotnych

Powiaty, które mają najwięcej bezrobotnych, otrzymają więcej pieniędzy na ich aktywizację.

REKLAMA

Obowiązkowa rejestracja transakcji powyżej 15 tys. euro

Posłowie rozszerzyli katalog instytucji zobowiązanych do informowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o przepływie pieniędzy między firmami.

Nowe prawo ułatwi fiskusowi kontrolę e-handlu

Przepisy ułatwiające inspektorom skarbowym walkę z szarą strefą w handlu internetowym przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek w Sejmie.

Stypendium od gminy zwolnione z podatku

Stypendia dla studentów i doktorantów przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być w całości zwolnione z podatku.

Kiedy rząd zafunduje nam podatek ekologiczny

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem mającym wprowadzić podatek ekologiczny od samochodów.

REKLAMA

Prywatna służba zdrowia nie chce zwolnienia z VAT

Niepubliczna służba zdrowia nie chce zwolnienia z podatku VAT usług medycznych. Proponuje natomiast wprowadzenie zwolnienia z PIT dla świadczeń medycznych finansowanych przez pracodawców.

Pierwsze wyroki sądów dotyczące odliczania VAT od paliwa po wyroku ETS

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 3 kwietnia br. wydał wyrok w głośnej sprawie spółki Magoora, dotyczący przepisów zakazujących odliczania VAT przy nabyciu paliwa. WSA w Krakowie uchylił negatywną dla podatnika interpretację, wychodząc z założenia, że jedynym kryterium odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa jest związek tego zakupu z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

Rząd musi poszukać dochodów

Aby, choć częściowo, uzupełnić tegoroczne dochody państwowej kasy, które z pewnością będą mniejsze od planowanych, rząd może sięgnąć nawet po wyższą składkę rentową.

Fiskus ostrzy zęby na e-handel

Fiskus szykuje się do likwidacji szarej strefy w internecie, zapowiada "Metro".

Pawlak: niskie przychody podatkowe za pierwsze 4 miesiące

Przychody podatkowe za pierwsze cztery miesiące kształtują się poniżej realizowanej co roku zwyczajowej "ścieżki" - przyznał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Kratka znów decyduje o odliczeniu VAT

Podatnikom przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką oraz od paliwa do tych aut – tak orzekło siedem WSA. Tylko WSA w Krakowie ma inne zdanie.

Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT

Około stu funkcjonariuszy CBŚ przeszukało we wtorek rano 30 mieszkań w kilku miastach Polski. Zatrzymano 10 osób, podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT - poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Można składać dokumenty na certyfikat księgowego

Od dnia 6 maja zaczyna obowiązywać długo oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów regulujące przepisy w kwestii uzyskania certyfikatu księgowego.

Firmy tracą leasingowany sprzęt

Rośnie liczba firm, których nie stać na spłatę rat leasingowych. Część z nich traci kupiony w ten sposób sprzęt. Jednak firmy leasingowe twierdzą, że skala tego zjawiska nie jest duża.

E-deklaracje wciąż wpływają do fiskusa

Termin składania rocznych zeznań podatkowych minął z końcem kwietnia, mimo to do fiskusa nadal wpływają spóźnione e-deklaracje.

Za wykupienie polisy zdrowotnej - ulga podatkowa

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzania systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ma on zacząć obowiązywać od 2010 roku.

Fiskus określi, kto jest konkubentem

Rodzice żyjący w konkubinacie i wychowujący wspólnie dziecko nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT przewidzianego dla samotnych rodziców - pisze "Gazeta Prawna".

Ulgi w spłacie podatków dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Nowe rozporządzenie resortu finansów określi zasady przyznawania ulg w spłacie podatków przedsiębiorcom zatrudniającym osoby w niekorzystnej sytuacji i osoby niepełnosprawne.

Podatnicy złożyli 79 tys. e-deklaracji

Do północy 30 kwietnia podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe przez internet, w tym 77470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformowała rzecznik ministerstwa finansów Magdalena Kobos.

Fiskus nie lubi pytań od podatników

Centrum im. Adama Smitha i firma SARE specjalizująca się w marketingu elektronicznym wzięły pod lupę 51 urzędów skarbowych z województwa mazowieckiego - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ostatni dzień na złożenie PIT

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

Pięć lat w UE z punktu widzenia podatników

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej podatnicy mogą walczyć o swoje prawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. To właśnie orzeczeniu ETS zawdzięczamy np. obniżenie do "europejskiego" poziomu stawek akcyzy na samochody sprowadzane z innych krajów UE - wskazują eksperci podatkowi.

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia celne tylko elektronicznie

Już od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli dokonywać wywozowych zgłoszeń celnych w formie elektronicznej. Już dziś warto się do tego przygotować.

Komisja Europejska chce poprawić unijne "dobre praktyki podatkowe"

Komisja Europejska chce, by państwa UE zwiększyły przejrzystość swoich systemów podatkowych, poprawiły wymianę informacji i uczciwą konkurencję podatkową - wynika z opublikowanego komunikatu KE dotyczącego tzw. "dobrych praktyk podatkowych".

Możliwa kolejna opłata w cenie paliwa

Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek. Ministerstwo Gospodarki chciałoby w ten sposób stworzyć i utrzymywać system interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje "Gazeta Prawna".

Złożono ponad 47 tys. elektronicznych deklaracji bez e-podpisu

Do południa w poniedziałek podatnicy, którzy nie posiadają tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, złożyli 47 074 deklaracji PIT-37 przez internet - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

PB: Miliardy czekają na Polaków

Polscy emigranci nadpłacili obcym urzędom skarbowym 5,5 mld zł. To konsekwencja wpłacania przez te osoby zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Te pieniądze można odzyskać, informuje "Puls Biznesu".

Wyższa składka dla firm korzystających z pomocy

Pracodawcy, którzy skorzystają z dopłat do wynagrodzeń pracowników, będą musieli odprowadzać dwukrotnie wyższą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZUS umorzy zaległe składki przedsiębiorczych matek

Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, które prowadzą dodatkowo firmę, nie muszą opłacać do ZUS składek z tego tytułu.

Właściciele ponad 50 ha ziemi zapłacą wyższe składki

Właściciele ponad 50 ha ziemi będą płacili wyższe składki - zakłada ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, która teraz trafi do prezydenta. Sejm przyjął w piątek jedyną poprawkę Senatu do tej ustawy.

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje.

Umorzony kredyt jest opodatkowany

Kwota umorzonego kredytu stanowi przychód dla pożyczkobiorcy, a sposób jego opodatkowania zależy od celu, na jaki został zaciągnięty kredyt.

Certyfikat księgowego według nowych zasad

Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego będą musiały złożyć dodatkowo zaświadczenie o niekaralności.

Turysta powinien otrzymać zwrot VAT na konto

Podróżni spoza UE, którzy chcą odzyskać VAT od zakupów dokonanych w Polsce, powinni otrzymać zwrot również w formie przelewu od sprzedawcy.

Mąż płaci za fakturę, ale z ulgi korzysta wspólnie z żoną

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć.

Problem z 1 proc. podatku

Z powodu zaniedbania urzędników część organizacji pożytku publicznego może nie otrzymać pieniędzy z darowizn - wytyka "Rzeczpospolita".

ZUS odda pracownikom nadpłacone składki

Ubezpieczeni mają nieco ponad dwa tygodnie na złożenie do ZUS wniosku o zwrot nadpłaconych składek.

Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Dwuletnia gwarancja zatrudnienia bezrobotnego

O refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego bezrobotnego będzie mógł się ubiegać tylko ten przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku.

Pawlak zaproponował obniżenie podatków dla najuboższych

Na poniedziałkowym spotkaniu związkowców i pracodawców z rządem wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował, by osobom najuboższym obniżyć podatki lub składki - informuje "Gazeta Wyborcza".

Ekopodatek zamiast akcyzy

Resort finansów przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej ekopodatek, który miałby zastąpić akcyzę na samochody. W rozmowie z wiceministrem finansów Jacekiem Kapicą dowiadujemy się, że zgodnie z założeniami projektu, ekopodatkiem będą objęte samochody o masie do 3,5 tony. Opłata będzie zależna od emisji spalin lub pojemności silnika.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Rząd ma pomysł na nową składkę

Rząd chce wprowadzić dodatkową składkę, z której finansowana byłaby pomoc dla osób wymagających stałej opieki. Odprowadzaliby ją wszyscy podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu, łącznie z rolnikami - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zamiast jednorazowej akcyzy od samochodu ekopodatek co roku

Resort finansów ma gotowe założenia do projektu, który wprowadzi podatek ekologiczny. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta.

Czy od odszkodowania jest podatek dochodowy

Podatnik, który otrzymał odszkodowanie na mocy umowy notarialnej, musi wykazać je w rocznym PIT i opodatkować.

Posiadacze aut, od których zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na ulgę w podatku ekologicznym

Posiadacze pojazdów już zarejestrowanych, od których wcześniej zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na znaczącą ulgę w podatku ekologicznym, jaki chce wprowadzić resort finansów - poinformował rzecznik prasowy Szefa Służby Celnej, Witold Lisicki.

REKLAMA