REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zwolnienia dla bezrobotnych

NOWE PRAWO - Od 1 lutego w ustawie o PIT rozszerzono katalog zwolnień podatkowych o nieodpłatne świadczenia przekazane bezrobotnym w związku ze studiami podyplomowymi.

Będzie mniej czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych

NOWE PRAWO - Sprawozdania jednostkowe i skonsolidowane za 2009 rok będą musiały być sporządzane w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego.

Majątek wspólników bez podatku

Majątek, który jest dzielony między wspólników po likwidacji spółki, nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Faktura elektroniczna powinna być powszechna

Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji, które mają upowszechnić wystawianie faktur elektronicznych w państwach członkowskich UE.

REKLAMA

Kasa fiskalna może służyć do kontroli wszystkich podatków

Fakt, że źródłem instalacji kas rejestrujących jest ustawa o VAT, nie przeszkadza w tym, aby urządzenia te służyły kontroli prawidłowości rozliczeń wszystkich podatków.

Przynależność doradców do samorządu konstytucyjna

Krajowa Izba Doradców Podatkowych nie zgadza się z zarzutami rzecznika praw obywatelskich, że obowiązkowa przynależność doradców do samorządu jest niekonstytucyjna.

Składki dla organizacji nie są kosztem

Podatnik, który opłaca składki na rzecz organizacji, do których przynależność nie jest obowiązkowa, nie może ich zaliczyć do kosztów podatkowych.

Rząd zgodził się na wyższy limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT podwyższający limit kwoty jednorazowej amortyzacji oraz zmieniający pojęcie małego podatnika.

REKLAMA

Niższe odsetki od zaległości podatkowych

Odsetki od zaległości podatkowych od dziś wynoszą 11,5 proc. w skali roku.

Za rok wysokość ulgi na dzieci będzie zależeć od daty urodzin dziecka

W tym roku po raz ostatni rodzice korzystający z tzw. ulgi na dzieci będą mogli odliczyć jej pełną kwotę, niezależnie od tego, w jakim miesiącu urodziło się dziecko. W rozliczeniu za 2009 r. będzie obowiązywać tzw. odliczenie proporcjonalne, czyli zależne od daty urodzenia dziecka.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku PIT i CIT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie ulg inwestycyjnych do poziomu 100 tys. euro dla nowych i małych przedsiębiorstw - poinformował Centrum Informacyjne Rządu.

Producenci biokomponentów będą mieli mniej obowiązków wobec fiskusa

Producenci biokomponentów nie będą musieli zgłaszać w ramach szczególnego nadzoru podatkowego wytwarzania, zużycia i wysyłania produktów.

Uproszczenia w rozliczeniach dla importerów

Przedsiębiorcy importujący towary transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji VAT.

Trybunał UE: można odliczyć od podatku darowizny za granicą

Europejscy podatnicy mogą odliczyć od podatku darowizny dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego w innym kraju UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Opiekun odliczy ulgę na małoletnie dziecko

Status opiekuna prawnego z mocy prawa ustaje z dniem, w którym dziecko osiągnie pełnoletność, a zatem nie odliczy on ulgi prorodzinnej na dziecko, które ukończyło 18 lat.

W 2013 roku dwa budżety

Budżet zadaniowy będzie budżetem równoległym do budżetu tradycyjnego od 2013 roku - wynika z aktualizacji Programu Konwergencji 2008.

Wzrasta minimalna akcyza na papierosy

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, w którym podwyższa do 196,16 zł minimalną stawkę akcyzy na papierosy.

Zadzwoń do fiskusa, zanim fiskus przyjdzie po ciebie

O abolicję podatkową i zasady przekazywania 1 proc. podatku można będzie pytać ekspertów z Ministerstwa Finansów w czasie telefonicznych dyżurów 27 stycznia - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Rozliczenie kwartalne dla każdego

W celu ułatwienia rozliczania VAT wprowadzono możliwość rozliczenia kwartalnego dla wszystkich podatników.

Pojedyncze pozwolenie określi miejsce czynności celnych

Miejsce, w którym dokona się czynności celnych, będzie uznane także w pojedynczym pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej SASP.

Były szef Deutsche Post przed sądem za przestępstwa podatkowe

Najbardziej spektakularny proces w ujawnionej przed rokiem w Niemczech aferze podatkowej rozpoczął się w czwartek w Bochum. Przed sądem stanął były prezes Deutsche Post Klaus Zumwinkel. Jest on oskarżony o nadużycia podatkowe na kwotę prawie miliona euro (966 tys.).

Mija termin na wniosek o abolicję podatkową dla Polaków pracujących za granicą

Podatnicy, którzy w latach 2003-2007 uzyskiwali dochody za granicą i chcą ubiegać się o umorzenie lub zwrot podatku dochodowego, powinni pospieszyć się, ponieważ 6 lutego upływa termin składania wniosków - przypomina Ministerstwo Finansów.

Tylko PIT-37 wyślemy bez e-podpisu

Resort finansów chce zrezygnować z e-podpisu, ale dotyczy to wyłącznie zeznań rocznych PIT-37 wysyłanych drogą elektroniczną.

Sposób na odroczenie zapłaty podatku

Zmiana pełnomocnika odwleka doręczenie decyzji podatkowych. Przepisy nie zabraniają podatnikom tego rodzaju działań. Brak doręczenia decyzji może prowadzić do przedawnienia podatku.

Od sumy gwarantowanej tylko podatek dochodowy

Nabycie kwoty gwarantowanej po śmierci uprawnionego do emerytury kapitałowej powoduje powstanie obowiązków w PIT.

Określono parametry dla podstawy opodatkowania piwa

Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato.

Zwrot opłaty skarbowej trzeba uprościć

Od określonych czynności urzędowych podatnik musi zapłacić opłatę skarbową do właściwego urzędu. Wpłacenie tej opłaty jest proste, jednak kłopoty pojawiają się w sytuacji, gdy podatnik chce ją odzyskać. Procedura zwrotu opłaty skarbowej jest długotrwała i skomplikowana, zdaniem ekspertów powinna być zmieniona.

Od marca e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Ministerstwo Finansów chce zrezygnować z konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego przy składaniu e-deklaracji. Zmiany mają nastąpić 1 marca tego roku - dowiedziała się PAP w MF.

Znane są warunki dla zwolnień z podatku

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania zwolnień od akcyzy. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Kryzys zmniejszy wpływy gmin z podatków

Wpływy z PIT i CIT w samorządach będą mniejsze niż w latach poprzednich. Spadek wpływów podatkowych najbardziej odczują miasta. Ubytku dochodów nie zrekompensują podatki lokalne i dochody majątkowe.

Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o obniżenie podstawowej stawki VAT. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła stosować stawki obniżone po 2010 roku.

Import towarów rozlicza się w deklaracji podatkowej

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu towarów, transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Większe uprawnienia dla doradców podatkowych

Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki.

Polski VAT zawsze będzie sformalizowany

Podatek od towarów i usług w Polsce od zawsze był obsesyjnie sformalizowany, jeśli chodzi m.in. o określenie momentu odliczenia, naliczenia VAT czy powstania obowiązku podatkowego. Jest szansa na zmianę.

Nie wystarczy 12 dni na kontrolę

Już od 31 marca kontrola podatkowa u małych podatników będzie trwać 12 dni. Urzędnicy twierdzą, że w takim czasie przeprowadzenie kontroli jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów takie zmiany wymuszą na urzędnikach zwiększenie efektywności działania.

45 dni na raporty kwartalne

Będzie więcej czasu na sporządzenie raportów kwartalnych.

Sankcje w VAT są zgodne z prawem unijnym

Kary finansowe, wymierzane przedsiębiorcom za błędy w rozliczaniu podatku VAT, nie są sprzeczne z prawem unijnym i Polska mogła je stosować - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Korzystniejsze przeliczanie przychodów z akcji na złote

Od początku 2009 roku obowiązują bardziej przejrzyste zasady przeliczania na złote przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskanych w walutach obcych.

Do 20 stycznia można wybrać formę opodatkowania

Z prawa wyboru formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące poza działalnością gospodarczą przychody z najmu i dzierżawy.

12 lutego konkurs na naczelników

Sprawdzian wiedzy dla kandydatów na naczelników urzędów skarbowych będzie przeprowadzony 12 lutego. Dopuszczono do niego 608 kandydatów na 618 chętnych.

Kasa u lekarza nie gwarantuje ewidencji obrotów

Wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich nie gwarantuje, że lekarz zechce ją włączyć i zarejestrować przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji.

Od marca zacznie obowiązywać nowa ustawa o podatku akcyzowym

Wszystkie stawki akcyzy będą ustalone w nowej ustawie, która od marca zmieni również zasady opodatkowania energii elektrycznej.

Fiskus może stracić dobrych urzędników

Pracownicy skarbówek będą ponosić osobistą odpowiedzialność za podejmowane decyzje. W obawie przed odpowiedzialnością urzędnicy będą odwlekać i przedłużać rozstrzygnięcia spraw. Zdaniem ekspertów zaostrzenie prawa w tym zakresie spowoduje odpływ specjalistów z organów podatkowych.

Koszty nie wpłyną na odliczenie

Odliczenie VAT nie jest już uzależnione od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Znaczne odległości od siedziby urzędu skarbowego nie utrudniają podatnikom wypełniania ich obowiązków podatkowych.

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego.

Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Inwentaryzację należności przeprowadza się metodą potwierdzenia sald. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić weryfikację dokumentów.

Organizacje charytatywne nie chcą płacić VAT od SMS-ów

Ministerstwo Finansów już drugi raz zrezygnowało z pieniędzy pobieranych w podatku VAT od SMS-ów wysyłanych przez Polaków podczas finału WOŚP. Dzięki temu do potrzebujących dzieci trafi w tym roku ponad 700 tys. złotych więcej - wylicza "Metro" .

Unijne normy księgowe już w polskiej wersji

Wytyczne dotyczące kosztów finansowania zewnętrznego według standardów międzynarodowych są już dostępne w języku polskim.

Cała obniżka PIT wróci do fiskusa

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. Resort finansów szacuje, że obniżka pozostawi w kieszeniach podatników 8 mld zł. Zdaniem ekspertów środki z obniżki PIT wrócą do budżetu w formie VAT i akcyzy.

REKLAMA