REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W zeznaniu rocznym PIT wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS

Podatnik, który chce przekazać 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego, musi tylko wpisać jej nazwę i numer KRS w zeznaniu rocznym. Resztę formalności dopełni fiskus.

Zmienią się definicje, zwolnienia i kody CN

W nowej ustawie o podatku akcyzowym zostaną wprowadzone zmiany do definicji, zwolnień i stawek podatkowych oraz kodów CN.

Fiskus opodatkuje walutowych spekulantów

Podatnik, który kupił w kantorze lub banku euro, a następnie odsprzedał je w ten sam sposób z zyskiem, musi od zysków z tej operacji zapłacić podatek według skali PIT. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów.

MF: obecny podatek od przychodów z najmu nie jest zbyt wygórowany

Obecne uregulowania dotyczące opodatkowania najmu nie są bardzo uciążliwe, a podatek nie jest zbyt wygórowany - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski, pytany o przygotowaną w resorcie infrastruktury propozycję obniżenia tego podatku.

REKLAMA

Fiskusa zainteresuje zysk ze zbycia walut

Słaby złoty przyczynił się do masowego wyprzedawania walut przez Polaków. Sprzedając dziś np. dolary czy euro, kupione po niskim kursie, można sporo zarobić. Zysk z różnic kursowych firm jest opodatkowany, u osób fizycznych fiskus może żądać podatku.

Łatwiej będzie złożyć deklarację przez internet

Złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej nie będzie zależało od zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Akcyzę zapłaci sprzedawca

Od 1 marca 2009 r. akcyzę od energii elektrycznej będą płacić sprzedający energię nabywcom końcowym, a nie jej producenci.

Można zwracać VAT od paliwa firmom posiadającym auta z kratką

Firmy posiadające samochody "z kratką", które po 1 maja 2004 r. straciły prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa do tych aut, mogą otrzymać zwrot odprowadzonego podatku - przyznało Ministerstwo Finansów w piśmie opublikowanym na stronie internetowej resortu.

REKLAMA

Będzie obowiązkowa rejestracja wszystkich płatności gotówkowych powyżej 15 tys. euro

Firmy przyjmujące płatność w gotówce o równowartości co najmniej 15 tys. euro będą musiały zarejestrować transakcję, także jeśli podzielono ją na kilka operacji.

Skarbówka w fundacjach Rydzyka

Urząd Kontroli Skarbowej i sąd prześwietlą finanse imperium medialnego o. Tadeusza Rydzyka, informuje "Puls Biznesu". To rezultat ujawnionego przez tę gazetę naruszania przepisów ustawy o fundacjach przez Lux Veritatis i Naszą Przyszłość, kierowane przez kontrowersyjnego redemptorystę.

Konkurs podatkowy dla studentów

Firma doradcza KPMG już po raz drugi organizuje konkurs podatkowy, w którym swoją wiedzą będą mogli się wykazać studenci i absolwenci.

Przy wydawaniu interpretacji fiskus działa na zwłokę

Organy podatkowe starają się odwlec moment, w którym interpretacja powinna zostać doręczona podatnikowi. Aby nie przekroczyć ustawowego terminu, wzywają podatników do uzupełnienia wniosku. Często są to działania pozorowane ukierunkowane jedynie na zyskanie dodatkowego czasu.

Małym podatnikiem będzie przedsiębiorca z przychodami 1,2 mln euro

Za tzw. małego podatnika będzie uznawany przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły w poprzednim roku równowartości 1,2 mln euro - przewiduje projekt skierowany przez Sejm do komisji finansów publicznych. Obecny limit to 800 tys. euro.

Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. euro

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność będą mogli korzystać z wyższego limitu w ramach przyspieszonej amortyzacji.

Fiskus sprawdzi nieujawniony e-handel

Organy kontroli skarbowej uzyskają nowe uprawnienia w zakresie kontroli e-handlu.

Nie można wystawić papierowej korekty e-faktury

Podatnik, który chce skorygować elektroniczną fakturę, może to zrobić tylko w formie elektronicznej.

Autopromocja za pieniądze podatników

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stołecznego miasta Warszawy, jedna z twarzy Platformy Obywatelskiej, najwyraźniej za nic ma oszczędnościowe plany szefa rządu i lekką ręką wydaje na promocję swoich "dokonań" 100 tys. złotych - pisze "Nasz Dziennik".

Ulga prorodzinna także dla rolników

PiS proponuje, by ulgę prorodzinną przyznać także rolnikom opłacającym wyłącznie podatek rolny. Zdaniem ekspertów, takie odliczenie może spowodować, że rolnicy nie będą w ogóle opodatkowani, bo ulga skonsumuje podatek - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Przepisy o fakturach korygujących są niepraktyczne

Zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur korygujących.

Wytwórcy energii mogą odzyskać akcyzę

Dzięki wyrokowi Europejskiego Trubunału Sprawiedliwości wytwórcy energii elektrycznej mogą wnioskować o zwrot akcyzy od 2006 roku. W tym celu trzeba złożyć wniosek i skorygować poprzednie rozliczenia.

Nierzetelna faktura nie może być kosztem

Faktura, która nie potwierdza rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jest nierzetelna i nie może stanowić podstawy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Za błąd ustawodawcy zapłacą podatnicy

Polska akcyza na energię elektryczną jest niezgodna z prawem wspólnotowym od 1 stycznia 2006 r. - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Podatek ekologiczny powinien zastąpić akcyzę

Branża motoryzacyjna drastycznie odczuwa ogólnoświatowy kryzys. Dodatkowym uderzeniem była podwyżka akcyzy od 1 stycznia 2009 r. na auta z silnikami powyżej 2 litrów z 13,6 proc. do 18,6 proc.

Unijna akcyza na polskie papierosy

Nowa ustawa akcyzowa wprowadzi wyższą akcyzę na papierosy w wysokości 64 euro na 1000 sztuk. Ta podwyżka może zmniejszyć wpływy budżetowe.

Starostwo nie prowadzi działalności

Starostwo jako organ pomocniczy przy zarządzie nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej, więc nie może być podatnikiem VAT.

Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego

Nadzór publiczny ma być niezależny od samorządu zawodowego - zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Współwłaściciele odpowiadają solidarnie

Dłużnik podatkowy, który zapłacił cały podatek od nieruchomości, może dochodzić od współwłaścicieli nieruchomości zwrotu tego świadczenia.

Podatnik nie może płacić za błędy organu

Jeżeli organ podatkowy błędnie zarejestrował podatnika dla celów VAT, musi honorować ten fakt do czasu unieważnienia decyzji o rejestracji.

Od marca znikną wyroby akcyzowe niezharmonizowane

Od 1 marca z ustawy o podatku akcyzowym zniknie podział na wyroby akcyzowe zharmonizowane i niezharmonizowane.

Do identyfikacji podatnika wystarczy numer PESEL

Ministerstwo Finansów i eksperci podatkowi chcą rezygnacji z żądania od podatników w zgłoszeniach identyfikacyjnych i aktualizacyjnych informacji o dokumentach tożsamości.

Sam dostęp do usług jest przychodem

Pracownik, który ani razu nie skorzysta z abonamentu medycznego wykupionego przez pracodawcę, musi zapłacić PIT od wartości opłaty za niego poniesionej.

E-deklaracje złożymy bez zawiadomienia

Podatnicy, którzy będą składać PIT za 2008 rok przez internet, nie będą musieli zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o tym sposobie rozliczenia.

Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Zmiana prawa - Od 1 marca 2009 r. akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz, bez względu na liczbę sprzedaży dokonanych przed rejestracją.

W PIT-11 trzeba podać faktyczne koszty

Jeśli pracodawca w 2008 roku wypłacił 11 wynagrodzeń, w informacji PIT-11 powinien ująć koszty uzyskania przychodu tylko za te miesiące.

Pobrane z góry odsetki nie stanowią zapłaty

Dokonany w umowach pożyczki zapis o pobraniu z góry odsetek nie uzasadnia uznania tej czynności za zapłatę odsetek.

Kopia paszportu nie zastąpi faktury

Podatnik dokonujący eksportu towarów traci prawo do odliczenia podatku naliczonego, w przypadku gdy importer okazał się fikcyjny.

Na PIT zyskają rolnicy, ale stracą samorządy

PSL chce wprowadzić opcjonalne opodatkowanie PIT rolników. O wyborze opodatkowania PIT lub podatkiem rolnym decydowałby podatnik. Zdaniem ekspertów rolnicy już od dawna powinni płacić podatek dochodowy.

Trzeba będzie badać sprawozdania za 2009 rok

Wszystkie sprawozdania sporządzane według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą podlegały badaniu przez biegłego.

Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku w rocznym PIT, nie mogą wskazać jako beneficjenta partii politycznej. Partia nie jest organizacją pożytku publicznego.

Za miesiąc narodzin dziecka przysługuje ulga

W przypadku dzieci urodzonych w trakcie 2009 roku miesiąc narodzin dziecka będzie wliczany w całości do liczby miesięcy, za które rodzice mogą odliczyć ulgę prorodzinną.

Partie nie mogą dostać 1 proc. podatku

Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku w rocznym PIT, nie mogą wskazać jako beneficjenta partii politycznej. Partia nie jest organizacją pożytku publicznego.

Tajemnica bankowa nie ochroni przed fiskusem

Kraj UE nie będzie mógł powoływać się na tajemnicę bankową, jeśli urząd podatkowy z innego państwa UE poprosi go o dane swojego podatnika.

Małe zlecenia bez odliczenia kosztów i składek

Umowy o dzieło i zlecenia na kwoty do 200 zł opodatkowane są ryczałtowo. Podatek w wysokości 18 proc. nalicza się od przychodu bez pomniejszania o koszty i składki ubezpieczeniowe.

Wnioski o abolicję podatkową można składać tylko do piątku

Jeszcze tylko w piątek Polacy, którzy pracowali za granicą, a nie zapłacili podatku polskiemu fiskusowi, mogą składać do urzędów skarbowych w Polsce wnioski o umorzenie długu. Ci zaś, którzy podatek zapłacili, mogą wystąpić o jego zwrot.

Od marca nowe banderole na alkohol

Od 1 marca będą obowiązywać nowe banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie. Od 1 stycznia wprowadzono nowe banderole na wyroby tytoniowe.

Świadczenia medyczne od pracodawcy są opodatkowane

Wartość dodatkowego świadczenia medycznego, opłaconego za pracownika przez pracodawcę jest przychodem podlegającym PIT.

Szybszy zwrot w ciągu 25 dni

Podstawowy termin zwrotu różnicy VAT wynosi 60 dni od złożenia deklaracji. Podatnik może wystąpić o zwrot w trybie przyspieszonym w ciągu 25 dni.

Niższy udział w spółce dla zwolnienia z dywidend

Od 2009 roku zmienił się jeden z warunków uprawniający spółki do korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu otrzymywanych dywidend.

Więcej czasu na PIT-11

Płatnicy na wystawienie PIT-11 mają w tym roku więcej czasu, bo do 2 marca.

Spóźnione organizacje nie dostaną 1 proc.

Organizacje pożytku publicznego, które do 31 stycznia nie podały fiskusowi danych o numerach kont bankowych, nie dostaną wpłat z 1 proc. z rozliczenia PIT za 2008 rok.

REKLAMA