REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus określi, kto jest konkubentem

Rodzice żyjący w konkubinacie i wychowujący wspólnie dziecko nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT przewidzianego dla samotnych rodziców - pisze "Gazeta Prawna".

Ulgi w spłacie podatków dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Nowe rozporządzenie resortu finansów określi zasady przyznawania ulg w spłacie podatków przedsiębiorcom zatrudniającym osoby w niekorzystnej sytuacji i osoby niepełnosprawne.

Podatnicy złożyli 79 tys. e-deklaracji

Do północy 30 kwietnia podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe przez internet, w tym 77470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformowała rzecznik ministerstwa finansów Magdalena Kobos.

Fiskus nie lubi pytań od podatników

Centrum im. Adama Smitha i firma SARE specjalizująca się w marketingu elektronicznym wzięły pod lupę 51 urzędów skarbowych z województwa mazowieckiego - pisze "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Ostatni dzień na złożenie PIT

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

Pięć lat w UE z punktu widzenia podatników

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej podatnicy mogą walczyć o swoje prawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. To właśnie orzeczeniu ETS zawdzięczamy np. obniżenie do "europejskiego" poziomu stawek akcyzy na samochody sprowadzane z innych krajów UE - wskazują eksperci podatkowi.

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia celne tylko elektronicznie

Już od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli dokonywać wywozowych zgłoszeń celnych w formie elektronicznej. Już dziś warto się do tego przygotować.

Komisja Europejska chce poprawić unijne "dobre praktyki podatkowe"

Komisja Europejska chce, by państwa UE zwiększyły przejrzystość swoich systemów podatkowych, poprawiły wymianę informacji i uczciwą konkurencję podatkową - wynika z opublikowanego komunikatu KE dotyczącego tzw. "dobrych praktyk podatkowych".

REKLAMA

Możliwa kolejna opłata w cenie paliwa

Możliwe, że w przyszłym roku w cenę paliwa wejdzie nowy podatek. Ministerstwo Gospodarki chciałoby w ten sposób stworzyć i utrzymywać system interwencyjnych zapasów paliwa, niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - informuje "Gazeta Prawna".

Złożono ponad 47 tys. elektronicznych deklaracji bez e-podpisu

Do południa w poniedziałek podatnicy, którzy nie posiadają tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, złożyli 47 074 deklaracji PIT-37 przez internet - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

PB: Miliardy czekają na Polaków

Polscy emigranci nadpłacili obcym urzędom skarbowym 5,5 mld zł. To konsekwencja wpłacania przez te osoby zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Te pieniądze można odzyskać, informuje "Puls Biznesu".

Wyższa składka dla firm korzystających z pomocy

Pracodawcy, którzy skorzystają z dopłat do wynagrodzeń pracowników, będą musieli odprowadzać dwukrotnie wyższą składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZUS umorzy zaległe składki przedsiębiorczych matek

Osoby przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, które prowadzą dodatkowo firmę, nie muszą opłacać do ZUS składek z tego tytułu.

Właściciele ponad 50 ha ziemi zapłacą wyższe składki

Właściciele ponad 50 ha ziemi będą płacili wyższe składki - zakłada ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, która teraz trafi do prezydenta. Sejm przyjął w piątek jedyną poprawkę Senatu do tej ustawy.

Podatkowe kłopoty z pożyczkami w walucie

Podatnicy zawierający pożyczki w walucie obcej mogą mieć kłopot z ustaleniem podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają wytycznych, jak przeliczać takie transakcje.

Umorzony kredyt jest opodatkowany

Kwota umorzonego kredytu stanowi przychód dla pożyczkobiorcy, a sposób jego opodatkowania zależy od celu, na jaki został zaciągnięty kredyt.

Certyfikat księgowego według nowych zasad

Osoby ubiegające się o przyznanie certyfikatu księgowego będą musiały złożyć dodatkowo zaświadczenie o niekaralności.

Turysta powinien otrzymać zwrot VAT na konto

Podróżni spoza UE, którzy chcą odzyskać VAT od zakupów dokonanych w Polsce, powinni otrzymać zwrot również w formie przelewu od sprzedawcy.

Mąż płaci za fakturę, ale z ulgi korzysta wspólnie z żoną

Małżonkowie, którzy posiadają faktury za internet na swoje nazwiska, mogą oboje skorzystać z ulgi. Nieistotne jest, czyje dane - męża czy żony - widnieją na dowodzie wpłaty za sieć.

Problem z 1 proc. podatku

Z powodu zaniedbania urzędników część organizacji pożytku publicznego może nie otrzymać pieniędzy z darowizn - wytyka "Rzeczpospolita".

ZUS odda pracownikom nadpłacone składki

Ubezpieczeni mają nieco ponad dwa tygodnie na złożenie do ZUS wniosku o zwrot nadpłaconych składek.

Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Dwuletnia gwarancja zatrudnienia bezrobotnego

O refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego bezrobotnego będzie mógł się ubiegać tylko ten przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku.

Pawlak zaproponował obniżenie podatków dla najuboższych

Na poniedziałkowym spotkaniu związkowców i pracodawców z rządem wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował, by osobom najuboższym obniżyć podatki lub składki - informuje "Gazeta Wyborcza".

Ekopodatek zamiast akcyzy

Resort finansów przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej ekopodatek, który miałby zastąpić akcyzę na samochody. W rozmowie z wiceministrem finansów Jacekiem Kapicą dowiadujemy się, że zgodnie z założeniami projektu, ekopodatkiem będą objęte samochody o masie do 3,5 tony. Opłata będzie zależna od emisji spalin lub pojemności silnika.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy rozliczyć się w terminie

Aby skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko, podatnik musi złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia i spełnić pozostałe ustawowe warunki.

Rząd ma pomysł na nową składkę

Rząd chce wprowadzić dodatkową składkę, z której finansowana byłaby pomoc dla osób wymagających stałej opieki. Odprowadzaliby ją wszyscy podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu, łącznie z rolnikami - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zamiast jednorazowej akcyzy od samochodu ekopodatek co roku

Resort finansów ma gotowe założenia do projektu, który wprowadzi podatek ekologiczny. Podatek ekologiczny będzie uzależniony m.in. od emisji CO2 lub pojemności silnika. Nowa opłata będzie pobierana co roku i będzie wzrastać wraz z wiekiem auta.

Czy od odszkodowania jest podatek dochodowy

Podatnik, który otrzymał odszkodowanie na mocy umowy notarialnej, musi wykazać je w rocznym PIT i opodatkować.

Posiadacze aut, od których zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na ulgę w podatku ekologicznym

Posiadacze pojazdów już zarejestrowanych, od których wcześniej zapłacono akcyzę, będą mogli liczyć na znaczącą ulgę w podatku ekologicznym, jaki chce wprowadzić resort finansów - poinformował rzecznik prasowy Szefa Służby Celnej, Witold Lisicki.

Będą trzy nowe formy podpisu elektronicznego

Resort gospodarki zakończył prace nad projektem ustawy o podpisach elektronicznych. Wprowadza kilka nowych form: podpis zaawansowany, pieczęć elektroniczna.

Wypłata becikowego tylko po wykonaniu badań profilaktycznych

Wiadomo już, jak będzie wyglądać zaświadczenie o opiece lekarskiej nad ciężarną kobietą, które będzie potrzebne, aby otrzymać świadczenia po urodzeniu dziecka.

Właściciele starych aut zapłacą wysoki podatek

Resort finansów przygotowuje rewolucyjne zmiany w opłatach za samochody - ujawnia "Dziennik".

W e-PIT możemy korzystać ze wszystkich ulg

Osoby, które zdecydują się przesłać elektronicznie PIT-37, mogą korzystać z takich samych ulg i odliczeń, jakie wykazują podatnicy w wersji papierowej zeznania.

Kto znajdzie się na celowniku kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów określiło zakres zadań dla urzędów kontroli skarbowej na bieżący rok podatkowy.

Rozliczający się przez internet szybciej otrzyma zwrot podatku

Osoby, które prześlą PIT-37 przez internet, oszczędzą nie tylko czas i pieniądze. Mogą liczyć także na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Środki otrzymane z Funduszu Spójności korzystają ze zwolnienia z podatku

Jeśli podatnik wydatkuje najpierw środki uzyskane z budżetu państwa, następnie refinansowane z Funduszu Spójności, należy uznać, że środki te pochodzą z funduszy bezzwrotnych Unii Europejskiej. Takie refinansowanie nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof - wyrok WSA w Bydgoszczy z 17 lutego 2009 r. (sygn. akt I SA/Bd 795/08).

Resort finansów pomaga w rozliczeniu PIT

16 kwietnia eksperci z Ministerstwa Finansów będą udzielać podatnikom telefonicznych informacji na temat rozliczenia PIT - podało MF w środę w komunikacie.

Celnicy grożą protestem, jeśli rząd nie zmieni projektu ustawy emerytalnej

Celnicy wysłali list otwarty do premiera, żądając w nim wznowienia prac nad emeryturami mundurowymi dla Służby Celnej. Jeśli premier nie zareaguje, celnicy grożą strajkiem.

Niedoręczona w terminie interpretacja potwierdza stanowisko podatnika

Jeżeli organ podatkowy nie doręczy skutecznie interpretacji wnioskodawcy przed upływem 3-miesięcznego terminu, traci kompetencje do jej wydania. W takiej sytuacji w obrocie prawnym pojawia się interpretacja uznająca stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie - wyrok WSA w Warszawie z 4 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1862/08).

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Od odszkodowania, które nie wynika z wyroku sądu, trzeba zapłacić podatek

Od odszkodowania wypłaconego w wyniku ugody przez dewelopera, którego budynek spowodował zaciemnienie mieszkania, trzeba zapłacić podatek - wynika z interpretacji prawa podatkowego, dokonanej przez dyrektora warszawskiej izby skarbowej.

Dłuższa praca nie oznacza podwyżki

Wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze powinno być proporcjonalne do wynagrodzenia przewidzianego na pełnym etacie. Firma może jednak zwiększyć wymiar czasu pracy pracownika bez podniesienia pensji.

MF: wpływają już e-deklaracje podatkowe

Do godzin popołudniowych w czwartek z możliwości złożenia e-deklaracji PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego skorzystało 333 podatników - poinformował PAP zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

Becikowe w powijakach

Stołeczny ratusz alarmuje: kobiety, które niedawno zaszły w ciążę, muszą już zgłaszać się do lekarzy po zaświadczenie. Bez niego po 1 listopada nie dostaną becikowego. Ale wzoru zaświadczenia dotąd nie ma - wytyka "Życie Warszawy".

Pierwsze e-PIT-37 wysłane przez internet trafiły do fiskusa

Podatnicy mogą już przesłać przez internet rozliczenie za 2008 rok na PIT-37 bez e-podpisu kwalifikowanego. Pierwsze osoby przesłały swoje rozliczenia za pomocą formularza interaktywnego.

Kara nawet za jeden dzień spóźnienia z PIT

Podatnicy, którzy na ostatnią chwilę wypełniają PIT za 2008 rok, powinni to robić ostrożnie, aby uniknąć błędu. Trzeba też wiedzieć, że za niezłożenie zeznania w ogóle, fiskus ma prawo ukarać podatnika - napomina "Gazeta Prawna".

Od czwartku e-PIT-37 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Od czwartku PIT-37 będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - zapewnił w środę PAP zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

MF rozpoczął pracę nad budżetem na 2010 rok

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace legislacyjne związane z przygotowywaniem budżetu na 2010 rok. Resort opublikował w środę projekt tzw. noty budżetowej, czyli rozporządzenia w sprawie sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

REKLAMA