REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa Ordynacja podatkowa - kończą sie konsultacje projektu

Nowa Ordynacja podatkowa - kończą sie konsultacje projektu
Nowa Ordynacja podatkowa - kończą sie konsultacje projektu

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował, ze kończy się etap uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych odnośnie projektu nowej Ordynacji podatkowej. Za kilka tygodni projekt może być przyjęty przez Radę Ministrów.

Wiceminister Świtała pytany był przez PAP o prace nad nową Ordynacją podatkową. "Zmierzamy do zakończenia konsultacji publicznych z nową Ordynacją podatkową" - poinformował.

Autopromocja

Przyznał, że to bardzo złożony projekt, który ma znaczenie dla biznesu, ale przede wszystkim dla profesjonalistów. Zaznaczył, że przygotowali go wybitni specjaliści, profesorowie uczelni, praktycy, przedstawiciele władz skarbowych oraz sędziowie sądów administracyjnych. Resort finansów zgłosił do niego zmiany, więc obecnie jest on projektem ministerstwa.

"To dobry projekt. W tej chwili trwa na ten temat dyskusja. Wiele uwag, które w ramach tej dyskusji zgłoszono uwzględniliśmy, bądź uwzględnimy. Jesteśmy generalnie otwarci na konstruktywne uwagi dotyczące nowej Ordynacji podatkowej. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy w stanie przesunąć prace na kolejny etap, przyjęcia projektu przez rząd. Obecnie kończymy konsultacje międzyresortowe i publiczne" - powiedział wiceminister.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Projekt nowej Ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji i uzgodnień w lipcu br. Opracowała go Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem zmian, jak wskazano, jest m.in. zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych, a zarazem większa skuteczność i efektywność wymiaru i poboru podatków. Zdaniem resortu finansów nowa Ordynacja podatkowa zapewni szerszą ochronę podatnika i zmieni relację na linii fiskus-podatnik. Ma wprowadzać mechanizmy, które "prowadziłyby do wyważenia interesu publicznego i interesu podatnika".

"Propozycje nowych procedur zmniejszą liczbę kontroli u przedsiębiorców (m.in. poprzez wprowadzenie procedury konsultacyjnej, mediacji czy uproszczenie prowadzenia postępowania), co pozytywnie wpłynie na ich rozwój" - argumentują autorzy projektu w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt przewiduje też udoskonalenie przepisów regulujących funkcjonowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Wprowadza również przedawnienie wymiaru i poboru zobowiązań podatkowych. A także możliwość orzekania o nadpłacie w decyzjach cząstkowych i po upływie okresu przedawnienia.

Zakłada ponadto procedurę uproszczoną w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych w kwocie do 5 tys. zł. Eliminuje też postępowania dot. "bagatelnych" kwot podatku (do 50 zł). Z danych MF podanych w OSR wynika, że 67 proc. postępowań podatkowych prowadzonych było w sprawach dotyczących zobowiązań opiewających na kwotę do 5 tys. zł, w tym 5 proc. w sprawach dotyczących bagatelnych kwot podatku (do 50 zł).

Zmiana umożliwiłaby skupienie kontroli na najpoważniejszych sprawach, obniżenie kosztów prowadzonych postępowań i oszczędność czasu podatników. Ograniczeniu kosztów postępowań służyć ma również m.in. wprowadzenie konsensualnych form załatwiania spraw podatkowych (m.in. mediacja podatkowa).

Według autorów projektu wskutek nowych przepisów nastąpi też przyspieszenie i ułatwienie komunikacji z podatnikami, dzięki upowszechnieniu komunikacji elektronicznej.

W OSR podkreślono, że zachodzi potrzeba określenia praw i obowiązków podatnika w formie katalogu zawartego w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ma to służyć poprawie relacji "pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi, które w odczuciu społecznym są złe". "Sformułowanie praw i obowiązków podatnika w ustawie będzie też miało wpływ na praktykę stosowania prawa, w tym co najistotniejsze, na jego wykładnię" - napisano.

W projekcie - podano - "przewidziano szereg nowych rozwiązań, które służą ochronie praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi oraz przyczynią się do zwiększenia skuteczności oraz efektywności wymiaru i poboru podatków".

Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Michał Goj zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że obecna Ordynacja podatkowa ma już ponad 20 lat - powstała w innych realiach, przed wejściem Polski do UE, przed procesami globalnymi, z którymi mamy obecnie do czynienia.

"Wówczas była aktem nowoczesnym, ale kolejne nowelizacje sprawiają, ze staje się coraz mniej czytelna. Dlatego nadszedł czas, aby na ten problem spojrzeć mocno reformatorsko. Widzę potrzebę nowej Ordynacji, a przygotowany przez komisję kodyfikacyjną projekt na tę potrzebę w wielu obszarach odpowiada" - powiedział Goj.

Jego zdaniem w projekcie jest kilka "odważnych" rozwiązań, które warto promować. Wskazał m.in. na narzędzie służące wspólnemu rozwiązywaniu sporów - z udziałem organów podatkowych i podatnika. "Do tego ma prowadzić umowa podatkowa, do tego ma prowadzić mediacja, żeby raczej szukać rozwiązań, a nie sporów" - powiedział.

Według partnera w EY, zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe muszą mieć możliwość znalezienia kompromisu, a dzięki nowym przepisom będzie to możliwe. "Dzisiaj nie ma do tego odpowiednich instrumentów, jasnego, formalnego mechanizmu, który by to umożliwiał. Czeka nas więc duży przełom. Jeżeli urzędnikom nie zabraknie odwagi w stosowaniu tych rozwiązań, będzie to dobry kierunek" - zaznaczył Goj.

Jak ocenił, ciekawa w projekcie nowej Ordynacji jest "pełniejsza kodyfikacja zasad". "Co prawda w systemie idealnym pewnie byśmy tego nie potrzebowali, ale doświadczenie pokazuje, że niektóre rzeczy trzeba po prostu zapisać - pokazać, kto jaką ma pozycję" - wyjaśnił. Dodał, że w projekcie znajduje się wiele zasad wspierających sytuację podatnika.


Ekspert przyznał, że w projekcie są także rozwiązania, które mogą być mniej popularne, np. regulacje dotyczące przedawnienia prowadzące, w niektórych sytuacjach, do wydłużenia tego terminu.

"Dużo będzie zależało od tego jak nowa Ordynacja podatkowa będzie stosowana. Niemniej myślę, że to dobry akt, mimo że rozbudowany. Prawo podatkowe nie będzie jednak szło w kierunku upraszczania i zapewne coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Druga, poważna część zadania to odpowiednie wdrożenie tego aktu" - dodał. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA