REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy o schematach podatkowych wymagają zmian

Przepisy o schematach podatkowych są niejasne /fot.Shutterstock
Przepisy o schematach podatkowych są niejasne /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według ekspertów przepisy o schematach podatkowych są niejasne; ich efektem jest chaos, a podatnicy zasypują resort finansów niepotrzebnymi informacjami. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą korzystnie wpłynąć na niektóre zgłaszane problemy.

Jak przypomnieli eksperci z KPMG podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, przepisy o MDR, czyli raportowaniu schematów podatkowych, są konsekwencją dyrektywy UE (DAC6) - zaczęły obowiązywać w Polsce z początkiem tego roku. Wymagają one od podatników, czy doradców podatkowych, informowania fiskusa o transakcjach, schematach, umowach, które spełniają określone cechy wymienione w przepisach. Celem tych regulacji jest walka z agresywną optymalizacją podatkową.

Autopromocja

Partner w zespole podatków międzynarodowych KPMG Michał Niżnik zwrócił uwagę, że we wszystkich państwach UE dyrektywa zacznie obowiązywać od lipca 2020 r., ale Polska zdecydowała się na jej implementację półtora roku wcześniej.

Proces implementacji zakończyły, oprócz Polski, tylko Słowenia i Węgry, w obu tych krajach zmiany wejdą w życie w połowie przyszłego roku. Niektóre państwa jeszcze nie rozpoczęły tego procesu. Przedstawiciel KPMG zaznaczył, ze polskie przepisy o MDR zostały znacząco rozszerzone względem wymogów unijnych - obowiązkiem raportowania są objęte także transakcje krajowe, a nie tylko międzynarodowe, ponadto zgodnie z polskimi regulacjami należy też raportować schematy dotyczące VAT i akcyzy.

"To oznacza, że jesteśmy przez półtora roku króliczkiem doświadczalnym na skalę nie tylko UE, ale całego świata. (...) Aspekt krajowy (raportowania transakcji - PAP) budzi najwięcej wątpliwości wśród polskich przedsiębiorców i doradców" - powiedział Niżnik.

Dodał, że 1 stycznia br. weszły w życie przepisy, których nikt nie potrafił czytać, które nie zostały objaśnione (wyjaśnienia zostały wydane na koniec stycznia br.), a dotyczyły także transakcji, które zdarzyły się w 2018 r. Według niego efekt działania nowych przepisów w Polsce to "jedna wielka masakra".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Na tę chwilę panuje jeden wielki chaos, nikt nie wie, jak stosować przepisy o MDR, nikt nie wie, jak je interpretować" - powiedział Niżnik.

Zdaniem ekspertów z KPMG szeroki zakres przepisów, brak przygotowania do ich wdrożenia i przewidziane w nich kary (do 21,6 mln zł) są przyczyną "nadraportowania". "Organy dostają zalew informacji, ponieważ większość podatników i część doradców (...) decyduje się raportować więcej niż mniej" - zauważył Niżnik. Informacji tych, uważa ekspert, fiskus nie jest w stanie przetworzyć technicznie, nie wspominając o aspekcie merytorycznym.

Według Niżnika firmy decydują się raportować transakcje, które nigdy nie powinny trafiać do zbioru resortu finansów np. o leasingu operacyjnym samochodów. Zgodnie z przedstawionymi danymi, do 21 października br. do fiskusa trafiło ponad 5 tys. zgłoszeń schematów podatkowych. W ciągu 7 dni od jego zgłoszenia ministerstwo musi wydać tzw. numer schematu podatkowego, ale - jak informuje KPMG - dotąd wydało ich niewiele ponad 400. "Zamiast siedmiu dni oczekuje się na nie nawet ponad pół roku" - powiedział Niżnik.

Partner w KPMG zauważył, że resort finansów zainicjował w zeszłym tygodniu w trybie doraźnym, tzw. forum MDR, podczas którego 200 przedstawicieli biznesu i doradców zebrało się, aby stworzyć grupy robocze zajmujące się wyjaśnieniem przepisów. Niewykluczone - uważa Niżnik - że efektem będzie zmiana przepisów "w taki sposób, aby wszyscy na tym rynku wiedzieli, o co w nich chodzi".

Jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy ministra finansów, inwestycji i rozwoju Paweł Jurek, Forum MDR jest organem opiniodawczo-doradczym i ma na celu przygotowanie opinii, analiz, wniosków oraz propozycji dotyczących usprawnienia i uszczelnienia funkcjonowania systemu podatkowego w zakresie przepisów MDR. Poinformował, że w ramach pierwszego posiedzenia Forum MDR powołane zostały cztery grupy robocze, których zakres tematyczny obejmuje odniesienie się do kluczowych definicji, obowiązki podmiotów zobowiązanych do informowania o schematach podatkowych, wpływ regulacji MDR na sektor finansowy, wpływ regulacji MDR na jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

"Grupy robocze opracują dokumenty, które po przyjęciu przez Forum MDR, będą brane pod uwagę przez Ministerstwo Finansów przy aktualizacji Objaśnień podatkowych MDR lub ewentualnych zmian legislacyjnych w obszarze przepisów MDR. Powołanie Forum MDR stanowi kolejny element w procesie konsultowania przepisów MDR" - podkreślił Jurek.

Jak dodał, wcześniej MF konsultowało założenia przepisów MDR, projekt przepisów, prowadziło też konsultacje podatkowe przed wydaniem objaśnień podatkowych oraz konsultacje projektu objaśnień.

"Obecnie trwają prace legislacyjne domykające implementację przepisów Dyrektywy (...). Część z projektowanych zmian powinna wpłynąć korzystnie na zgłaszane problemy dotyczące wydawania numerów schematom podatkowym" - poinformował rzecznik. Wskazał np. na propozycję delegowania zadań przez szefa KAS na podległe mu organy. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA