reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy paragon z NIP nabywcy do 450 zł nie będzie fakturą uproszczoną?

Czy paragon z NIP nabywcy do 450 zł nie będzie fakturą uproszczoną?

Ministerstwo Finansów proponuje, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. Zdaniem resortu tej zmiany oczekują przedsiębiorcy. Taka zmiana ma też związek z rozwojem pandemii w Polsce, utrudniającej prowadzenie działalności gospodarczej. MF rozpoczęło 4 listopada 2020 r. konsultacje podatkowe w tej sprawie i zaproponowało zmienioną treść art. 106e ustawy o VAT. Uwagi i opinie można przesyłać do MF do 10 listopada br.

Paragon z NIP nabywcy do 450 zł - czy nie będzie już fakturą uproszczoną?

Ministerstwo Finansów proponuje redukcję obowiązków administracyjnych poprzez przyjęcie założenia, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną.

Propozycja polega na tym, żeby wprowadzić dodatkową, obligatoryjną informację do faktur uproszczonych, tak żeby za fakturę uproszczoną uznać dokument, który zawiera również dane nabywcy: nazwę (imię i nazwisko) oraz adres nabywcy.

Propozycja zmiany ustawy o VAT

Ministerstwo zaproponowało też nową, zmienioną treść przedmiotowego przepisu:

"art. 106e ustawy o VAT
5. Faktura może nie zawierać:
3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku"

Oznacza to, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu, mógłby również otrzymać fakturę zbiorczą do takich paragonów. Z kolei sprzedawca nie musiałby raportować w JPK_VAT wystawionych paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Konsultacje

Uwagi i opinie na ten temat można wysyłać do 10 listopada 2020 r. na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl
W tytule wiadomości trzeba wpisać: Konsultacje podatkowe – faktura uproszczona.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Ustawa o VAT

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Finansów
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama