REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki 2022 - przedsiębiorcy

Podatki 2022 - przedsiębiorcy
Podatki 2022 - przedsiębiorcy

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany przepisów podatkowych, które zajdą od 1 stycznia 2022 roku wzmocnią rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się tańsze. Jeszcze atrakcyjniejszy Estoński CIT, również dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych czy prostych spółek akcyjnych. Fair play w składce zdrowotnej. Dzięki zmianom w Polskim Ładzie w portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln Polaków. Zdaniem resortu finansów nowe przepisy podatkowe są korzystne lub neutralne dla ponad 23 mln osób. To 90 proc. polskich podatników.

Kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł od 2022 roku

Kwota wolna od podatku wzrasta do 30 tys. zł, czyli będzie na poziomie podobnym do państw zachodnich, jak Niemcy czy Francja. Dzięki temu nie będzie podatków od zarobków do 30 tys. zł. Dodatkowo od 2022 r. wysokość progu podatkowego wzrasta o 40 proc. – z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. W ten sposób dostosowujemy wysokość progu podatkowego do rozwoju gospodarczego i oczekiwań Polaków. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 613 tys.

Autopromocja

Wybór formy opodatkowania

Właściciele firm będą mogli wybrać najkorzystniejszą formę rozliczania się. Na przykład opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt lub Estoński CIT. Przedsiębiorcy skorzystają też z nowych proinwestycyjnych rozwiązań, które wzmocnią ich inwestycje i rozwój, a tym samym innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki.

Niższy ryczałt

Z początkiem 2021 r. otworzyliśmy ryczałt dla większości zawodów. Teraz obniżamy stawki dla kolejnych:
- dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych oraz dla inżynierów stawka spadnie z 17 proc. na 14 proc.
- dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka spadnie z 15 proc. do 12 proc.

Wyliczenie składki zdrowotnej

Zmienią się także terminy dotyczące wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Firmy będą miały na to dodatkowy miesiąc. Przykładowo, składka za marzec będzie płacona od dochodu z lutego, w terminie do 20 kwietnia, a za kwiecień od dochodu z marca – do 20 maja.

Pieniądze ze składek zdrowotnych wesprą służbę zdrowia
Środki ze składek zdrowotnych trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozwoli to na poprawę jakości świadczeń medycznych i naprawę zdrowia Polaków po COVID-19. Dodatkowe pieniądze to m.in. wyższe wynagrodzenia pracowników medycznych i większa dostępność lekarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Realne wsparcie dla przedsiębiorców

Zmiany, które wprowadza Polski Ład, to wiele nowych proinwestycyjnych rozwiązań, które wzmocnią rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się tańsze.

Jeszcze atrakcyjniejszy Estoński CIT

Polski Ład to rozszerzenie Estońskiego CIT również na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne i spółdzielnie (te ostatnie – w zakresie tzw. funduszu inwestycyjnego). Zniknie też bezpośrednie opodatkowanie na wejściu i na wyjściu z tego podatku.

Ważną zmianą jest obniżenie efektywnego opodatkowania małych CIT-owców PIT-em i CIT-em z 25 do 20 proc. Wiele firm zainteresowanych przejściem na system estoński wnosiło o obniżenie stawki podatku również dla większych podatników. Spełniliśmy ten postulat. Od 2022 r. całość obciążenia wypłaty zysku ze spółki estońskiej PIT-em i CIT-em zmniejszy się dla większych podatników z 30 do 25 proc. Dla wszystkich, bez żadnych warunków. Polski Ład to również zniesienie szeregu warunków estońskiego CIT, tj. np. obowiązku pozostania w systemie przez 4 lata, domiaru zobowiązania podatkowego, limitu przychodowego czy warunku ponoszenia wydatków inwestycyjnych.

Fair play w składce zdrowotnej

Obecnie przedsiębiorcy mają stałą składkę zdrowotną, a u pracowników jest ona zależna od dochodu. Przykładowo pracownik, który rocznie zarabia 100 tys. zł, płaci obecnie ok. 7,8 tys. zł składki zdrowotnej. Przedsiębiorca, który zarabia tyle samo, płaci tylko 4581 złotych, czyli o ponad 40 proc. mniej.

Składka zdrowotna w ujęciu rocznym dla wszystkich podatników o dochodzie brutto:

- między 20 a 100 tys. wynosiła ok. 7% ich dochodu,
- między 200 tys. zł a 500 tys. wynosiła ok. 5% ich dochodu,
- między 500 tys. zł a 1 mln zł wynosiła ok. 2% ich dochodu,
- powyżej 1 mln zł wynosiła ok. 1% ich dochodu.

Chcemy tę dysproporcję zmniejszyć, aby osoba, która zarabia przeciętne wynagrodzenie, nie płaciła więcej niż przedsiębiorca o wielokrotnie większych dochodach. Dlatego zmieniamy zasady płacenia składek zdrowotnych, tak aby były bardziej sprawiedliwe.

Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne (tak jak dla pracowników). Nie będzie też odliczana od podatku. Dlatego przygotowaliśmy specjalny mechanizm, który umożliwi odliczenie od dochodu określonej kwoty.

Obejmie on przedsiębiorców, których dochody (czyli przychody pomniejszone o koszty prowadzenia działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne) wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł.

Jeśli w roku podatkowym przedsiębiorca poza dochodami z pozarolniczej działalności uzyska również przychody z pracy na etacie (podlegające opodatkowaniu według skali), z odliczenia od dochodu skorzysta wówczas, gdy suma tych dochodów i przychodów mieścić się będzie w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Dzięki temu nie zwiększą się istotnie ich obciążenia podatkiem i składką.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym od 2022 r. będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu (a nie 9 proc., jak pierwotnie zakładano). Zapłacą prawie o połowę mniej niż planowano, jednak nie mniej niż 270,9 zł miesięcznie w 2022 r.

Dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem, składka zdrowotna będzie niska i bardzo prosta do zastosowania. Wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy:
- dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
- dla przychodów przekraczających 60 tys. zł i nie przekraczających 300 tys. zł – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
- dla przekraczających 300 tys. zł – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U ok. 100 tys. podatników, którzy rozliczają się na karcie podatkowej, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia. Wychodzimy naprzeciw postulatom drobnych przedsiębiorców, dlatego podstawą obliczenia 9 proc. składki zdrowotnej dla opłacających kartę podatkową będzie wysokość minimalnego wynagrodzenia, a nie średniego. Oznacza to, że składki od fryzjera, taksówkarza czy stolarza zmniejszą się do 270,9 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Robi
  2021-12-28 19:08:13
  Ten artykuł to manipulacja. Dotychczas składki na ubezpieczenie zdrowotne były odliczane od podatku, czyli tak naprawdę finansował je budżet państwa. Od stycznia finansować będą je obywatele z tym, że płacący podatek wg skali podatkowej dostali ulgę dla klasy średniej, zwiększona kwotę wolną i podwyższony próg podatkowy, więc nie zapłacą więcej niż do tej pory. Płacący podatek liniowy sfinansują składkę na ubezpieczenie zdrowotne ze swoich pieniędzy. Państwo na nich się wypięło, a to oni płacą najwyższe podatki. Dlatego jest to okradanie przedsiębiorców płacących podatek liniowy.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • ole
  2021-12-28 09:11:52
  Ja mam wrażene, że artykuły do tego portalu pisane są na zlecenie tego bolszewickiego rządu. Do tego często przytaczane poprostu załgane bo nie da się powiedzieć na to kłamliwe wpisy MF np na tweeterze. Jest to największa kradziesz i to wprowadzona za pięć dwunasta jaka była w III RP .... Kaczyński czuje, że już niedługo porządzi i forsuje każdą głupotę jaka mu się w głowie umami za wszelką cenę i teraz jeszcze ma dodatkowych 3 podwładnych z kuPIS15
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Monika
  2022-01-02 19:36:11
  Nie rozumiem czemu składki na ubezpieczenie zdrowotne teraz będą bardziej sprawiedliwe, czy lekarz do którego ja pójdę będzie droższy od tego u którego leczy się przeciętny Kowalski a może moje leki są z innej półki? Bo moja składka zdrowotna pójdzie w górę o 100% . To się nazywa sprawiedliwość społeczna wg PiS
  0
 • mk
  2022-01-03 08:34:06
  Infor, co Ty odwalasz? I ja płacę za takie coś abonamen?
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

REKLAMA