REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Konrad Dura
Doradca podatkowy
Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie
Pracownicze Plany Kapitałowe - składki, wypłaty, opodatkowanie

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Programy Kapitałowe stanowią mechanizm pozwalający na gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę i, co ważniejsze, przystąpienie do PPK jest dobrowolne. Co do zasady, dochody uzyskane z PPK korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednakże podatnik, który zdecyduje się przystąpić do PPK, powinien rozsądnie gospodarować środkami zgromadzonymi w ramach programu, gdyż w określonych sytuacjach zwolnienie nie znajdzie zastosowania.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), to powszechny system długoterminowego oszczędzania, którego celem ma być zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Udział w programie będzie dla pracowników dobrowolny, choć każdy pracownik poniżej 55 roku życia zostanie początkowo automatycznie dopisany do programu. Osoby starsze natomiast będą mogły do niego przystąpić z własnej inicjatywy.

Autopromocja

Ci, którzy nie są nim zainteresowani, będą mogli się z niego wypisać, składając stosowną deklarację u pracodawcy. Deklarację taką będzie trzeba składać co 4 lata, by podtrzymać swoją wolę rezygnacji z uczestnictwa w systemie. Pomimo jej złożenia, pracownik będzie mógł jednak w każdej chwili ponownie przystąpić do programu.

Środki gromadzone w ramach PPK pozostają prywatną własnością pracownika na takiej zasadzie, jak lokaty bankowe. Obsługą systemu mają się zająć towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które zajmą się inwestowaniem zgromadzonych środków.

Pierwsze firmy przystąpią do niego już w 2019 r, kolejne zaś niedługo później. Termin przystąpienia do systemu przez konkretnego przedsiębiorcę zależny jest od liczby zatrudnianych przez niego pracowników.

Składki

PPK będą finansowane z trzech źródeł, tj. z wpłat: pracodawców, pracowników oraz dopłat ze strony Państwa. Każdy uczestnik programu otrzyma z Funduszu Pracy powitalną wpłatę w wysokości 250 zł, a co roku dodatkowe 240 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalna wysokość obowiązkowej składki pracownika ma wynosić 2% jego wynagrodzenia brutto. Może on również odprowadzać dodatkowe składki, w postaci kolejnych 2%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pracodawcy – minimalna składka wyniesie dla niego 1,5%, ale będzie mógł odprowadzać także składkę dodatkową w wysokości do 2,5%. W sumie zatem składki mogą wynieść do 8% wynagrodzenia.

Niższe składki przewidziano dla najniżej opłacanych pracowników. Jeżeli pensja pracownika wyniesie 120% minimalnego wynagrodzenia lub mniej, pracownik będzie mógł obniżyć wysokość składki na PPK nawet do 0,5% oskładkowanej części pensji, zachowując przy tym prawo do dopłat ze strony pracodawcy i państwa w standardowej wysokości.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

Wypłaty

Wypłata środków zgromadzonych w PPK będzie mogła być zrealizowana, gdy uczestnik planu osiągnie 60 rok życia, w formie:

  1. jednorazowej wypłaty 25% zgromadzonych środków – bezpośrednio na rachunek bankowy
  2. ratalnej wypłaty 75% zgromadzonych środków w co najmniej 120 ratach

Możliwa będzie także wcześniejsza wypłata, dotyczy ona przypadków:

  1. zakupu mieszkania/budowy domu na kredyt (do 100% wartości wkładu własnego), z obowiązkiem późniejszego zwrotu,
  2. poważnego zachorowania uczestnika programu, jego małżonka lub dziecka (do 25% wartości środków) bez konieczności zwrotu.

Opodatkowanie wypłat i dochodów z PPK

Ustawodawca przewidział szereg preferencji podatkowych na gruncie podatku PIT w związku z wprowadzeniem Pracowniczych Programów Kapitałowych. 

Od podatku dochodowego do osób fizycznych wolne będą:

  1. kwoty dopłat rocznych i składek powitalnych do PPK,
  2. kwoty otrzymane tytułem zwrotu środków w formie pieniężnej na wniosek małżonka zmarłego uczestnika,
  3. kwoty otrzymane tytułem zwrot środków w formie pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej,
  4. dochody z uczestnictwa w Pracowniczych Programów Kapitałowych, m.in. otrzymane w związku z:
  5. gromadzeniem środków na rachunku w PPK przez uczestnika,
  6. wypłatą środków zgromadzonych w PPK na wiosek uczestnika, który osiągnął wiek 60 lat,
  7. jednorazową wypłatą środków zgromadzonych w PKK w celu pokrycia wkładu własnego do kredytu  na zakup mieszkania, pod warunkiem ich zwrotu w wartości nominalnej,
  8. wypłatą transferową środków zgromadzonych w PPK.

Ponadto nabycie w drodze dziedziczenia środków zgromadzonych w PPK nie będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn.

Natomiast opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych będą podlegać m.in:

  1. dochody uczestnika uzyskane w związku z środków w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem przez niego kredytu na własne cele mieszkaniowe, w zakresie w jakim uczestnik nie dokonał zwrotu środków w terminie wynikającym z umowy z instytucją finansową;
  2. dochody uczestnika uzyskane w związku z wypłatą 75%  środków zgromadzonych w ramach  PPK w ratach miesięcznych, jeżeli wypłata ratalna będzie trwała krócej niż 10 lat,
  3. dochody uczestnika uzyskane z tytułu zwrotu zgromadzonych środków na podstawie art. 105 ustawy o PPK (zwrot środków z PPK w formie pieniężnej na wniosek uczestnika);
  4. dochody małżonka uczestnika PPK z tytułu zwrotu środków z PPK w formie pieniężnej w przypadku podziału majątku wspólnego małżonków (w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa),

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA