| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

W niniejszej sprawie nie ma zatem podstaw do przyjęcia, że samo zagwarantowanie pracownikowi możliwości dojazdu do pracy stanowi dla niego opodatkowany przychód.

Zamieszanie po uchwale o pakietach medycznych

Dowóz pracowników do pracy jest świadczeniem w naturze, którego wartość stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT jedynie w sytuacji, gdy podatnik faktycznie otrzymał takie świadczenie. W konsekwencji, sama możliwość otrzymania takiego świadczenia bez jego rzeczywistej konsumpcji nie powinna rodzić obowiązku podatkowego.

Pogląd taki, wynikający z wykładni przepisu art. art. 11 ust.1 ustawy o PIT, przez wiele lat dominował w praktyce organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po udzieleniu przez NSA odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania tzw. „pakietów medycznych”, organy podatkowe zaczęły na szerszą skalę zrównywać skutki podatkowe świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze, traktując już samo postawienie świadczenia w naturze do dyspozycji podatnika jako prowadzące do opodatkowania jego wartości rynkowej.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Nieodpłatne świadczenia

W przedmiotowej sprawie NSA zauważył powyższą różnicę w opodatkowaniu świadczeń w naturze i świadczeń pieniężnych i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego na orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim. W sytuacji, w której nie ma możliwości rzeczywistego zidentyfikowania pracowników dojeżdżających do pracy na koszt pracodawcy, nie można mówić o powstaniu przychodu po ich stronie.

Zarówno WSA jak i NSA w toku postępowania nie stwierdziły, że na pracodawcy (płatniku PIT) ciąży obowiązek zindywidualizowania wartości otrzymanych świadczeń poprzez takie ustalenie relacji pomiędzy nim a dostawcą usług transportowych, które pozwala na dokładne ustalenie, którzy z pracowników rzeczywiście korzystają z dojazdu do pracy na koszt pracodawcy.

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Należy mieć nadzieję, że praktyka organów podatkowych w kwestii opodatkowania świadczeń w naturze będzie wreszcie spójna, a podatnicy i płatnicy nie będą zaskakiwani dalszymi kuriozalnymi interpretacjami.

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK