| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

W niniejszej sprawie nie ma zatem podstaw do przyjęcia, że samo zagwarantowanie pracownikowi możliwości dojazdu do pracy stanowi dla niego opodatkowany przychód.

Zamieszanie po uchwale o pakietach medycznych

Dowóz pracowników do pracy jest świadczeniem w naturze, którego wartość stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT jedynie w sytuacji, gdy podatnik faktycznie otrzymał takie świadczenie. W konsekwencji, sama możliwość otrzymania takiego świadczenia bez jego rzeczywistej konsumpcji nie powinna rodzić obowiązku podatkowego.

Pogląd taki, wynikający z wykładni przepisu art. art. 11 ust.1 ustawy o PIT, przez wiele lat dominował w praktyce organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po udzieleniu przez NSA odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania tzw. „pakietów medycznych”, organy podatkowe zaczęły na szerszą skalę zrównywać skutki podatkowe świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze, traktując już samo postawienie świadczenia w naturze do dyspozycji podatnika jako prowadzące do opodatkowania jego wartości rynkowej.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Nieodpłatne świadczenia

W przedmiotowej sprawie NSA zauważył powyższą różnicę w opodatkowaniu świadczeń w naturze i świadczeń pieniężnych i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego na orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim. W sytuacji, w której nie ma możliwości rzeczywistego zidentyfikowania pracowników dojeżdżających do pracy na koszt pracodawcy, nie można mówić o powstaniu przychodu po ich stronie.

Zarówno WSA jak i NSA w toku postępowania nie stwierdziły, że na pracodawcy (płatniku PIT) ciąży obowiązek zindywidualizowania wartości otrzymanych świadczeń poprzez takie ustalenie relacji pomiędzy nim a dostawcą usług transportowych, które pozwala na dokładne ustalenie, którzy z pracowników rzeczywiście korzystają z dojazdu do pracy na koszt pracodawcy.

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Należy mieć nadzieję, że praktyka organów podatkowych w kwestii opodatkowania świadczeń w naturze będzie wreszcie spójna, a podatnicy i płatnicy nie będą zaskakiwani dalszymi kuriozalnymi interpretacjami.

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK