| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
U podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku oraz prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz ewidencjonujących przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami, za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury. Jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. W przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w art. 14 ust. 1c updof, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
3. Jaki wpływ ma wybór podatku liniowego na prawo do ulg oraz dochody osiągane z innych źródeł przychodu
Prowadzę działalność gospodarczą. Dochód z niej opodatkowuję według stawki liniowej 19%, równocześnie uzyskałem inne dochody z tytułu umów o dzieło. Czy dochody te mogę rozliczyć wspólnie z małżonką, która osiąga dochody z tytułu umowy o pracę, i czy mogę skorzystać przy tej okazji z ulgi remontowej?
Nie można uwzględnić wydatków na remont lokalu mieszkalnego w ramach ulgi w zeznaniu z działalności gospodarczej. W sytuacji uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście podatnik będzie zobowiązany złożyć odrębne zeznanie. Jeśli zatem wydatki na remont nie zostały zaliczone do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, to będą one mogły zostać odliczone od dochodów z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ nie będzie również możliwe wspólne rozliczenie z żoną, gdyż wyklucza to wprost art. 6 ust. 8 updof, odliczenie wydatków na remont w ramach ulgi będzie mogło nastąpić zgodnie z przepisem art. 27a ust. 10 updof (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.). Oznacza to, że jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków, oczywiście do wysokości limitu, który dotyczy łącznie obojga małżonków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK