| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
U podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku oraz prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz ewidencjonujących przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami, za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury. Jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. W przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w art. 14 ust. 1c updof, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
3. Jaki wpływ ma wybór podatku liniowego na prawo do ulg oraz dochody osiągane z innych źródeł przychodu
Prowadzę działalność gospodarczą. Dochód z niej opodatkowuję według stawki liniowej 19%, równocześnie uzyskałem inne dochody z tytułu umów o dzieło. Czy dochody te mogę rozliczyć wspólnie z małżonką, która osiąga dochody z tytułu umowy o pracę, i czy mogę skorzystać przy tej okazji z ulgi remontowej?
Nie można uwzględnić wydatków na remont lokalu mieszkalnego w ramach ulgi w zeznaniu z działalności gospodarczej. W sytuacji uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście podatnik będzie zobowiązany złożyć odrębne zeznanie. Jeśli zatem wydatki na remont nie zostały zaliczone do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, to będą one mogły zostać odliczone od dochodów z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ nie będzie również możliwe wspólne rozliczenie z żoną, gdyż wyklucza to wprost art. 6 ust. 8 updof, odliczenie wydatków na remont w ramach ulgi będzie mogło nastąpić zgodnie z przepisem art. 27a ust. 10 updof (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.). Oznacza to, że jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu – odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków, oczywiście do wysokości limitu, który dotyczy łącznie obojga małżonków.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »